Igrokaz ikebane, vojvode i ovih što glume evropejce - Rastoder o odbijanju rasprave o Rezoluciji o genocidu u Šahovićima

“U pitanju je obična politička smicalica u kojoj bi jedni trebalo da ‘operu’ sebe sa onim ‘eto, probali smo’”

9410 pregleda 6 komentar(a)
“Spremni da upriličimo susret i prijateljsko druźenje potomaka protjeranih iz Vraneške doline sa sadašnjim stanovnicima”: Rastoder, Foto: Screenshot/Youtube
“Spremni da upriličimo susret i prijateljsko druźenje potomaka protjeranih iz Vraneške doline sa sadašnjim stanovnicima”: Rastoder, Foto: Screenshot/Youtube

Akademik Šerbo Rastoder ocijenio je da je neuvrštavanje na skupštinski dnevni red Rezolucije o genocidu u Šahovićima “obična politička smicalica” u kojoj je učestvovalo više stranaka, uključujući Bošnjačku stranku (BS) koja je to i formalno predložila.

Predlog BS-a da se Rezolucija o genocidu u Šahovićima nađe na dnevnom redu Skupštine nije stavljen na zasjedanju u utorak, jer je za njega glasalo 24 poslanika, dok je 16 bilo protiv, a 20 uzdržano.

Osim te stranke, “za” su glasali i Demokratska partija socijalista, Građanski pokret URA, Hrvatska građanska inicijativa i Albanska alijansa, kao i poslanici Demokrata Albin Ćeman, te Pokreta Evropa sad (PES) Seid Hadžić.

Protiv su bili ostali poslanici Demokrata i partija nekadašnjeg Demokratskog fronta, dok su Socijalistička narodna partija i drugi poslanici PES-a bili uzdržani.

Rastoder je u izjavi za “Vijesti” istakao da je potrebno da se, prije nego što se neka inicijativa kandiduje, prethodno obezbijedi “podrška za prohodnost od svih u parlamentaraca, posebno od partnera u vlasti”, a da, prema tvrdnjama iz poslaničkih klubova, takva podrška nije ni od koga tražena.

“To nas dodatno uvjerava da je u pitanju obična politička smicalica u kojoj bi jedni trebalo da ‘operu’ sebe sa onim ‘eto, probali smo’, dok će drugi trijumfalno uzviknuti ‘oni su samo ikebana vlasti koja je tu za pranje naših biografija, a mi sprovodimo svoju agendu u kojoj ćemo zacijeliti svaku našu ranu a one tuđe nam se ne dotiču’”, istakao je.

Rastoder je kazao da njega i ostale članove Odbora za obilježavanje stogodišnjice genocida u Šahovićima nije iznenadilo neuvrštavanje rezolucije u dnevni red, te da je dokaz tome činjenica da nisu rasformirali tu organizaciju.

“Dio nas je imao iluziju da ćemo nakon rasprave u Skupštini staviti tačku na još jedno traumatično pitanje iz prošlosti Crne Gore. Ovako, aktuelna vlast je ‘produžila mandat Odboru’ ne shvatajući da nakon 100 ide 101,102... i sve dotle dok se ne shvati da je ovo civilizacijsko a ne političko pitanje. Mi iz Odbora se teško mirimo sa mišljenjem da je u Skupštini Crne Gore na sceni bio igrokaz u kojem je jedna grupa poslanika molila ‘vojvodu’ ‘daj da ovo stavimo na glasanje. Mi znamo da ste protiv, ovi drugi koji glume evropejce kažu da će biti uzdržani, a mi ćemo onda moći izaći pred narod - evo probali smo, ali ovi ne daju’”, ocijenio je akademik.

Kako dodaje, oni koji duže prate rad Skupštine tvrde da se nikada nije desilo da neka članica vladajuće koalicije nešto kandiduje za dnevni red, a da se to ne prihvati.

Rastoder ističe da suštinsko pitanje koje treba postaviti BS-u glasi “jeste li Vi vlast ili statisti i glumci u igrokazu poigravanja sa sudbinom jednog naroda!?” i dodaje da je najjača manjinska partija dio vlasti u Bijelom Polju, “tamo gdje je je najvažnije”.

“Zli jezici spekulišu da ste dobili nalog od ‘vojvode’ da tamo raskinete koaliciju. Prije nego to i možda uradite, Odbor će ponoviti zahtjeve prema Vama, iste one koji se nalaze u tekstu Rezolucije koja nije razmatrana”, poručio je akademik Bošnjačkoj stranci koju predvodi Ervin Ibrahimović.

On je rekao da Odbor zahtijeva da lokalne vlasti obezbijede adekvatnu lokaciju za podizanje spomen-obilježja u znak sjećanja na ovaj zločin i iskazivanje pijeteta prema nevino stradalim ljudima, ali i da urede i označe sva muslimanska groblja kojih, kako dodaje, prema nekim informacijama ima 34 u Vraneškoj dolini.

“Saglasno tome smo spremni da upriličimo susret i prijateljsko druženje potomaka protjeranih iz Vraneške doline sa sadašnjim stanovnicima te oblasti”, kazao je Rastoder.

Dodaje da bi, kao Odbor podržali nekoliko puta iskazano interesovanje potomaka da investiraju u taj kraj, prevashodno u izgradnju ugostiteljskih objekata koji bi bili sposobni da ugoste zainteresovane potomke izgnanih da obiđu groblja svojih predaka ili da svoje najbliže upoznaju sa mjestom sopstvenog porijekla.

“Da li je ovaj zahtjev realan? Jeste,ako ste vlast! Jeste, ako se predstavljate predstavnicima naroda - kojem su Šahovići najveća trauma, te osnovno pitanje časti i dostojanstva. Nije, ako glumite da ste vlast i da ste u vlasti da bi zaštitili interese svog naroda. U svakom slučaju, bilo kako bilo, vjerujemo da nije mali broj onih koji bi pristali na bilo kakvu trgovinu nacionalnim i svakim drugim dostojanstvom, jer i najtvrđa fotelja se vremenom izliže, a mrlja na obrazu ostaje. Ili da citiram uvaženog reisa Fejzića ‘Vječno pognuta glava vremenom počne da pase’”, saopštio je Rastoder.

Odgovarajući na pitanje kakve će biti dalje aktivnosti Odbora, akademik je kazao da će, i u budućnosti tražiti od svih političkih i drugih društvenih subjekata u Crnoj Gori da stanu uz njih “protiv zla koji šutnjom zlo veliča”, a da ih u tome osnažuje podrška dijaspore.

“Sigurni smo da nećemo čekati sljedećih 100 godina,da bi se neko umilostivio i kazao ‘oprostite što smo vas ubijali bez ikakvog razloga’”, zaključuje Rastoder.

Na sjednici parlamenta, šef poslaničkog kluba PES-a Vasilije Čarapić je saopštio da je u Barometru 26 predviđeno uspostavljanje posebnog mehanizma koji će uključivati radne grupe i skupštinske odbore koji će imati ekspertsku podršku, a na kojima bi se raspravljale ovakve teme “u atmosferi jedinstva” i “tražiti konsenzualni put do usvajanja raznih rezolucija”.

Šef parlamenta Andrija Mandić saopštio je da se u pisarnici te institucije nalazi veliki broj rezolucija koje još uvijek nisu došle na red, te neke od njih stoje još od 2007. godine.

Bonus video: