Ako opozicija nastavi da blokira rad parlamenta, može spriječiti usvajanje budžeta za narednu godinu i državu uvesti u privremeno finansiranje, što znači izdvajanje novca “na kašičicu”.
Od toga, prema nezvaničnim informacijama “Vijesti”, strahuju u vlasti, jer se približio zakonski termin (31. decembar) za usvajanje budžeta za narednu godinu.
Opozicija je juče spriječila održavanje premijerskog sata i najavila da neće dozvoliti održavanje sjednica sve dok ne bude povučen zaključak Ustavnog odbora prema kojem je Skupština konstatovala prestanak funkcije sutkinji Ustavnog suda Dragani Đuranović jer je, u skladu sa Zakonom o penzijskom i invalidskom osiguranju (PIO) stekla uslov za penziju. Sudije Ustavnog suda su većinski zauzele stav da u penziju idu shodno Zakono o radu (godinu kasnije).
Rasprava o budžetu na radnim tijelima i na plenumu planirane su za narednu sedmicu.
Prema Zakonu o budžetu i fiskalnoj odgovornosti, ako se zakon o budžetu države ne donese do 31. decembra, Ministarstvo finansija, do njegovog donošenja, potrošačkim jedinicama mjesečno odobrava “do jedne dvanaestine stvarnih izdataka u prethodnoj fiskalnoj godini”.
Država je u 2021. godinu ušla sa privremenim finansiranjem jer Vlada tadašnjeg premijera Zdravka Krivokapića koja je konstituisana početkom decembra nije imala vremena da ga pripremi. Privremeno finansiranje je trajalo pola godine.
Izvor “Vijesti” iz jedne opozicione partije rekao je da misli da te stranke neće učestvovati u radu skupštinskih odbora, ali da ne vjeruje da će blokirati održavanje njihovih sjednica.
Parlament ima 14 stalnih odbora, dok je Odbor za sveobuhvatnu izbornu reformu privremeno radno tijelo. Opozicija ga je napustila u utorak, nakon što je konstatovan prestanak funkcije Đuranović. Osim toga, poslanik Demokratske partije socijalista (DPS) Ivan Vuković saopštio je prekjuče da je “zamrznuo” funkciju predsjednika Odbora za evropske integracije zbog dešavanja u vezi sa Ustavnim sudom.
Imajući u vidu da je u svakom odboru (mimo onog za izbornu reformu) više poslanika vlasti nego opozicije, ta tijela moći će da funkcionišu i odlučuju i ako ih opozicija napusti.
Poslanici još ne znaju koju mjeru im je Mandić namijenio
Poslanici opozicije sinoć od predsjednika Skupštine Andrije Mandića nijesu dobili obavještenje o mjeri koju je protiv njih najavio zbog sprečavanja održavanja premijerskog sata.
Iz Skupštine su “Vijestima” nezvanično rekli da će, kad pošalju obavještenje, o tome obavijestiti javnost.
Iz DPS-a su “Vijestima” rekli da obavještenje očekuju u ponedjeljak.
Mandić je juče na sjednici najavio mjere poslanicima opozicije, ne precizirajući koje i da će ih o njima obavijestiti pisanim putem.
“Zbog povrede reda na sjednici, a u skladu sa članom 106 Poslovnika Skupštine Crne Gore, zbog ometanja, narušavanja reda i sprečavanja rada na sjednici izričem mjeru onim poslanicima koji su narušili i ometali rad ove sjednice, a o kojoj će ovi poslanici dobiti pisano obavještenje”, rekao je Mandić nakon što su poslanici opozicije izašli iz klupa i, uz zvuke pištaljki, stali ispred Mandićevog stola ometajući održavanje premijerskog sata. Mandić je nakon toga sjednicu prekinuo.
Mandić je poslanicima koji su na sličan način ometali sjednicu u utorak izrekao dvije opomene, jednu za drugom.
Prema članu 106 Poslovnika Skupštine, zbog povrede reda na sjednici parlamenta predsjednik Skupštine može izreći opomenu, oduzeti riječ ili udaljiti poslanike sa sjednice.
Prema članu 110a Poslovnika, mjera udaljenja sa sjednice primjenjuje se za dan zasjedanja kada se incident desio i za narednih 15 dana zasjedanja. Izuzetno od ovog stava, poslanik koji je udaljen sa sjednice Skupštine ima pravo da prisustvuje glasanju.
Iz Skupštine su “Vijestima” nezvanično rekli da poslanici opozicije, i ako im bude izrečena mjera udaljenja sa sjednice, mogu da budu u zgradi parlamenta (samo ne u plenarnoj sali).
Predsjednik i poslanik Demokratske partije socijalista (DPS) Danijel Živković je prije prekida sjednice Skupštine rekao da je parlamentarna većina “suspendovala Ustav i sprovela puč na Ustavnom odboru”.
“Vi, predsjedniče Vlade, ste imali konstruktivnu opoziciju koja je dala maksimalan doprinos za ulazak u EU - od popisa, izglasavanja IBAR zakona... Sve dok niste jurnuli na Ustav. Glavni cilj suspendovanja Ustava je da se vlada bez izbora, da se pravi Ustavotvorna skupština, da se uvede Zakon o dvojnom državljanstvu”, kazao je Živković.
On je Spajiću poručio da postoji način izlaska iz situacije, a to je da se ponovo zakaže Ustavni odbor, poništi odluka sa prethodne sjednice uz pomoć četiri poslanika Spajićeve partije.
Mandić je odgovorio da su oni (opozicija) manjina u parlamentu i da ne mogu zaustaviti rad većine.
“EU je naš cilj, očekujemo da budete sa nama”, rekao je Mandić.
On je kasnije na platformi X napisao da najoštrije osuđuje “nedolično i neevropsko ponašanje poslanika opozicije”.
“Takođe, osuđujem i napad na predsjednika Vlade koji se desio u holu parlamenta, kojem neodgovorni poslanici opozicije nijesu dozvolili da održi pres konferenciju”, dodao je Mandić.
Spajić “nepoželjan” u parlamentu
Premijer obično nakon premijerskog sata odgovara na pitanja novinara u skupštinskom holu. To mu juče nije dozvolila opozicija, predvođena liderom GP URA Dritanom Abazovićem, poručujući mu da ne može da “se obraća u parlamentu”.
Abazović je nakon toga novinarima rekao da je Spajić nepoželjna osoba u parlamentu jer krši Ustav.
“Niko ko krši Ustav nije dobrodošao u zakonodavni dom koji je taj Ustav donio. Nema sjednica, nema ničega, dok se ne poništi odluka. Zajednički ćemo se suprotstaviti kršenju Ustava”, kazao je Abazović novinarima u holu Skupštine.
Generalni sekretar i šef Kluba poslanika Demokrata Boris Bogdanović kazao je da ponašanje opozicije u Skupštini “neće zaustaviti dalji napredak Crne Gore”.
“Jasno je da nemaju šta da ponude osim buke, pištaljki, galame i lupanja u sulundare, jer kad decenijama niste uradili ništa, ostaju vam samo peformansi”, poručio je.
Manjinske partije: Zaključak Ustavnog odbora je neustavan
Predstavnici parlamentarnih partija manjinskih naroda sastali su se sinoć u Podgorici, nakon čega su zajednički saopštili da su “ozbiljno zabrinuti zbog aktuelne polarizacije političke scene”, konstatujući da je zaključak Ustavnog odbora da je Dragana Đuranović ispunila uslove za starosnu penziju shodno Zakonu o PIO neustavan.
Izvor koji je prisustvovao sinoćnjem sastanku tih stranaka, rekao je da njihovo okupljanje i poruke koje su poslali predstavljaju distanciranje od posljednjih događaja na poličkoj sceni.
“Ovo je bio prvi korak... Da malo pravimo distancu od ovih dešavanja, pa ćemo dalje da vidimo. Pratićemo šta se dešava, razgovarati s premijerom...”, naveo je on.
Taj sagovornik je rekao da je na sastanku problematizovano i zašto još nije imenovan ambasador Crne Gore na Kosovu, te da je ocijenjeno da rješavanje tog pitanja blokira nekadašnji Demokratski front.evropska komi
Skupštinski Odbor za međunarodne odnose trebalo bi da 27. decembra da mišljenja o predlogu Vlade da se Bernard Čobaj postavi za ambasadora u Prištini
EU zabrinuta zbog odluke o prestanku sudijske funkcije Đuranović
Portparol Evropske komisije (EK) Gijom Mersije, poručio je juče da je Evropska unija (EU) zabrinuta zbog odluke crnogorskog parlamenta da konstatuje prestanak sudijske funkcije Dragani Đuranović.
On je na konferenciji za medije u Briselu rekao da EK poziva sve institucije u Crnoj Gori da poštuju vladavinu prava, jer je to “ključno za evropski put” države.
“Ustavom je određeno da je Ustavni sud taj koji odlučuje o mandatima sudija, na osnovu kriterijuma za penzionisanje, a potom informiše parlament shodno tome”, naveo je Mersije.
Portparol EK je kazao da je Unija podvukla da bi Crna Gora trebalo da izmijeni trenutni pravni okvir i da posebno definiše kriterijume za penzionisanje sudija, a sve u skladu s preporukama Venecijanske komisije.
“Svi nadležni i politički lideri moraju da obezbijede punu funkcionalnost Ustavnog suda, jer je to osnovni zaštitnik vladavine prava i demokratske stabilnosti, uključujući blagovremeno imenovanje novog sudije bazirano na zasluzi i transparentnosti”, poručio je Mersije.
Šef Delegacije EU u Podgorici Johan Satler, izjavio je preksinoć da će se, “ako crnogorska politička elita ostane potpuno posvećena evropskoj agendi, izbjegavajući jednostrane odluke, bojkote ili davanje prioriteta podjelama”, 2024. godina pamtiti “kao prekretnica koja je označila početak završne faze pregovora” Crne Gore s Unijom.
Predsjednik države Jakov Milatović rekao je juče nakon sastanka sa opozicijom da je situacija veoma ozbiljna, te da je Pokret Evropa sad (PES) na čijem je čelu premijer Milojko Spajić bio odlučujući faktor, zato što je ta partija imala četiri poslanika u Ustavnom odboru koji je na kraju preuzeo nadležnosti Ustavnog suda.
“Već sam dao jasan pravni stav. Čini mi se da je izlaz iz ove situacije da se poništi odluka Ustavnog odbora. To je upravo ono što su mi prenijeli lideri opozicije. Imajući u vidu sve ono što sam i ja rekao kada je u pitanju ova tema, mislim da je to sasvim sigurno jedan od načina na koji možemo izaći iz ove ustavne krize”, kazao je Milatović.
Pojačano policijsko prisustvo u Skupštini
Uoči i tokom jučerašnje sjednice, ispred parlamenta i u njemu bilo je pojačano policijsko prisustvo. U zgradi je, među velikim brojem neuniformisanih policajaca, bio i vršilac dužnosti pomoćnika direktora Uprave policije za Sektor policije posebne namjene, Miloš Rakonjac.
Na snimku koji je na mreži “Iks” juče objavio poslanik SD-a Nikola Zirojević, vidi se da su ispred Skupštine bile parkirane i policijske “marice”.
Uoči sjednice, ispred zgrade parlamenta postavljena je metalna ograda.
Spajić: Odluka Ustavnog odbora prošla plenum, ne može se povući
Premijer Milojko Spajić rekao je juče na konferenciji za novinare u Vladi da je odluka Ustavnog odbora prošla plenum i ne postoji mehanizam za njeno povlačenja.
“Mislim da smo dali jedno kompromisno rješenje gdje smo opoziciji dali ruku. Dok Ustavni sud ne odluči šta je ispravno, hajde da ne biramo nasljednika sutkinje Đuranović, već samo nasljednika Milorada Gogića. Ustavni sud je oborio odluke Skupštine mnogo puta. U demokratskim zemljama to se često dešava”, istakao je.
Kazao je i da prestanak funkcije sutkinje Đuranović nije bio presedan i da se istovjetna situacija desila i kada je penzionisan sudija Dragoljub Drašković.
“To se desilo 2021. godine i imali smo predstavnike DP URA koji su glasali za jednu takvu odluku da se prekine mandat sudiji Draškoviću”, rekao je Spajić.
On je kazao i da je predstavnik Evropskog saveza Boris Mugoša govorio da je penzionisanje po Zakonu o PIO jedino ispravno, kao i da je on sa time saglasan.
Bonus video: