Akcija za ljudska prava (HRA) je danas podnijela prijavu Agenciji za sprečavanje korupcije (ASK) protiv Budimira Šćepanovića, sudije Ustavnog suda.
Iz HRA su naveli da on obavlja sudijsku funkciju iako je ona na osnovu Ustava i zakona morala da mu prestane u maju ove godine.
"Prijava je podnijeta jer je sudija Šćepanović juče učestvovao u odlučivanju o prestanku vlastite funkcije, čime se našao u očiglednom sukobu interesa koji nije prijavio ASK-u. On je glasao za to da na funkciji ostane još šest mjeseci. Ova sjednica Ustavnog suda je neosnovano bila zatvorena za javnost čime je interes pojedinaca ponovo stavljen ispred interesa cjelokupnog crnogorskog društva. Zakon o sprečavanju korupcije obavezuje javnog funkcionera da se uzdrži od učestvovanja u raspravi i odlučivanja u stvari u kojoj ima privatni interes, sve dok o postojanju sukoba interesa ne dobije mišljenje ASK-a", saopšteno je iz HRA.
To mišljenje, kako su dodali, izdaje se na osnovu pisane izjave funkcionera o postojanju privatnog interesa odnosno rizika od sukoba interesa, što je Šćepanović bio dužan da dostavi, ali to nije učinio.
"Za navedeni prekršaj, Zakon o sprečavanju korupcije predviđa novčanu kaznu u iznosu od 500 do 2.000 eura. Pored toga, nadležni organ ima obavezu da spriječi sprovođenje odluke donijete u ovim okolnostima i da je stavi van snage. Podsjećamo, sudijama Ustavnog suda Crne Gore funkcija prestaje u skladu s Ustavom, po istom ustavnom pravilu po kojem je propisano da prestaje i svim drugim sudijama u državi. Ustav Crne Gore u članu 154 stav 3 jasno propisuje da sudiji Ustavnog suda funkcija prestaje kad 'ispuni uslove za starosnu penziju'", saopšteno je.
Te uslove za penziju, podsjećaju iz HRA, propisuje isključivo Zakon o penzijskom i invalidskom osiguranju (ZPIO) i oni podrazumijevaju 65 godina starosti ili 40 godina radnog staža.
"U Ustavu ne piše da javna funkcija sudijama Ustavnog suda prestaje 'kad im radni odnosprestane po sili zakona' (sa 66 godina), kao što tvrde pojedine sudije tog suda. Na sjednici od 25. 12. 2024. godine, dvije sudije su smatrale da je sudija Budimir Šćepanović ispunio uslove za starosnu penziju 31. maja 2024. godine u skladu sa ZPIO, dok je troje sudija (među kojima i Šćepanović) smatralo da će on 31. maja 2025. godine, ispuniti uslove za prestanak funkcije. Takođe, član 43 Zakona o Ustavnom sudu nalaže izuzeće sudije Ustavnog suda iz rasprave i odlučivanja u određenom predmetu ako je sam učesnik u postupku. Međutim, sudije očigledno smatraju da ovu odredbu iz nekog razloga ne treba da primjenjuju na odlučivanje o ispunjenosti uslova za starosnu penziju, pa se u skladu sa tim i ne izuzimaju. Zbog toga se sudija Šćepanović nikako nije mogao osloboditi obaveze davanja izjave i obavještenja ASK o sukobu interesa koji je evidentno postojao".
Iz HRA očekuju od ASK da u najkraćem mogućem roku postupi po podnijetoj prijavi kako bi se, kako su naveli "makar u određenoj mjeri, zaštitio pravni poredak Crne Gore od neobuzdane samovolje sudije Šćepanovića".
"Bilo bi vrlo važno upozoriti i sve druge javne funkcionere da poštuju odredbe o izuzeću i sukobu interesa koje važe u Crnoj Gori i svoj interes ne pretpostavljaju opštem interesu. Zato je HRA u prijavi ASK-u istakla i da će se u istoj ovakvoj situaciji naći i sutkinja Desanka Lopičić, koja takođe već šest mjeseci odbija da napusti sudijsku funkciju, iako su za to ispunjeni svi uslovi. Podsjećamo da je sudija Šćepanović 2020. godine bio jedan od četvoro sudija koje su na neustavnu, izmišljenu funkciju 'predsjedavajuće' Ustavnog suda postavili Desanku Lopičić samo zato što po drugi put zakonito nije mogla da bude predsjednica tog suda, a u izbornoj godini je očigledno bilo vrlo bitno da na čelu suda bude sudija naklonjen vlasti (DPS). Kada je konačno takvo stanje proglašeno neustavnim, pod pritiskom i Evropske komisije, zahtijevali smo mi iz nekoliko NVO da sudije koje su takvo neustavno stanje omogućavale, Desanka Lopičić, Budimir Šćepanović, Hamdija Šarkinović i Mevlida Muratović podnesu ostavke i da se onemoguće da ikada više obavljaju bilo koju javnu funkciju. Kako se to nije dogodilo, sudija Šćepanović i sutkinja Lopičić su sada upoziciji i da, protivno Ustavu i Zakonu, uzurpiraju sudijske funkcije, da se ne izuzimaju iz odlučivanja o prestanku sopstvenih funkcija, da ne prijavljuju sukob interesa ASK-u i da glasaju da sjednice Ustavnog suda budu zatvorene za javnost", zaključuje se u saopštenju ASK.
Bonus video: