Ko je bio gost, a ko domaćin: Diplomata i državni zvaničnici o porukama Grlić Radmana nakon posjete "Jadranu"

Miodrag Lekić ocjenjuje da ćutanje države na poruke Grlić Radmana stvara sliku njene inferiornosti.

Ministarstvo odbrane kaže da je posjeta realizovana po protokolu i da im je drago što su hrvatskog ministra dočekali “na crnogorskom brodu”.

"Činjenica da smo u više navrata iznosili spremnost da o svim potencijalnim pitanjima razgovaramo otvoreno i prijateljski, uz uvažavanje snage argumenata obje strane, ne tumačimo kao nepoštovanje interesa i dostojanstva Crne Gore", poručuje Kabinet potpredsjednika Vlade Filipa Ivanovića.

86998 pregleda 171 reakcija 108 komentar(a)
Zagreb ne odustaje od starog jedrenjaka: Crnogorska i hrvatska delegacija na "Jadranu", Foto: Vlada
Zagreb ne odustaje od starog jedrenjaka: Crnogorska i hrvatska delegacija na "Jadranu", Foto: Vlada

Posjeta šefa diplomatije Hrvatske Gordana Grlić Radmana Crnoj Gori, počevši od mjesta na kom se susreo s crnogorskim kolegom Ervinom Ibrahimovićem, te sadržaja izrečenog i prećutane neodmjerene izjave gosta - stvara sliku inferiorne crnogorske države, s dimenzijama poniženja. To što su poruke Grlić Radmana oćutali čelnici Vlade, navodi na pitanje o njenom karakteru i cjelovitosti.

To je “Vijestima” rekao diplomata i nekadašnji ministar spoljnih poslova Crne Gore Miodrag Lekić, odgovarajući na pitanje: je li dostojanstvo države ugroženo time što ni Vlada, ni Ministarstvo vanjskih psolova (MVP) nisu reagovali na stavove hrvatskog ministra, koji je prekjuče, nakon susreta s Ibrahimovićem na brodu “Jadran” u Baru, ponovio da Zagreb smatra da je taj jedrenjak njihov.

To je obrazložio riječima da je brod, koji se trenutno nalazi na godišnjem održavanju u barskoj luci, bio upisan “u matičnu luku Split” i da je u Crnu Goru bio poslat na remont, te da “više nikad nije vraćen...”.

“Kao što bih bio protiv ispoljavanja arogancije ili mitomanskih, državno-nacionalnih apoteoza na međunarodnom planu s crnogorske strane, tako jednako kritički vidim ovaj stepen inferirornosti s ozbiljnim posljedicama. To se sada događa u nastavcima, otvorenim vratima za gafove koji ostaju bez odgovora. I ne radi se samo u odnosu na hrvatsku stranu...”, ocijenio je Lekić, komentarišući ćutanje izvršne vlasti na izjavu Grlić Radmana.

Navodeći da je teško povjerovati da neko u državi hoće da vodi “neku vrstu kanibalističke spoljne politike, očigledno na štetu Crne Gore”, sagovornik konstatuje da je posjeta hrvatskog ministra bila neki oblik “diplomatskog blickriga”, te da ima više aspekata od kojih su mnogi, kaže, najblaže rečeno problematični.

“Čak i kad bi neko potencirao da se radilo o činu dobre volje s crnogorske strane, sasvim sigurno je onakva posjeta ministra Radmana van poznatih pravila - kako diplomatske forme, tako i u sadržine”, tvrdi Lekić.

Ivanovićev kabinet: Domaćinski odnos

Kabinet potpredsjednika Vlade za vanjske i evropske poslove Filipa Ivanovića na posjetu Grlić Radmana, upriličenu povodom obilježavanja Dana hrvatskog naroda, gleda drugačije. Navodi da je susret na brodu “Jadran”, pod crnogorskom zastavom i uz prisustvo pripadnika Mornarice Vojske Crne Gore gest “dobrog domaćinskog odnosa prema uvaženom gostu iz Hrvatske”.

“Činjenica da smo u više navrata iznosili spremnost da o svim potencijalnim pitanjima razgovaramo otvoreno i prijateljski, uz uvažavanje snage argumenata obje strane, ne tumačimo kao nepoštovanje interesa i dostojanstva Crne Gore”, saopšteno je “Vijestima”.

Ministarstvo vanjskih poslova listu je odgovorilo da je posjeta delegacije Hrvatske realizovana “u skladu s propisanim protokolom za posjete delegacija drugih država”, te da je domaćin bio Ibrahimović.

“Vjerujemo da je na taj način najbolje pokazan odnos prema interesima države”, rekao je MVP.

Taj resor kaže su da su šefovi diplomatija dviju zemalja, osim obilaska broda, imali “sadržajan razgovor, vođen u duhu dobrosusjedskih odnosa”, te da su nakon susreta iznijeli stavove u pogledu “daljeg unapređenja bilateralne saradnje i rješavanja svih pitanja koja opterećuju međudržavne odnose”.

“Javnosti je poznato da Crna Gora i Hrvatska imaju različite pozicije u odnosu na određena pitanja, uključujući i brod ‘Jadran’, ali to nije razlog da se o tim, kao i svim ostalim pitanjima, važnim za unapređenje odnosa dviju država, ne razgovara”, poručeno je.

Ibrahimović i Grlić Radman najavili su da će o “Jadranu” i drugim otvorenim pitanjima biti riječi na bilateralnim konsultacijama ministarstva spoljnih poslova Crne Gore i Hrvatske, koje će početi 27. januara, na nivou državnih sekretara.

“... Što je još jedna potvrda posvećenosti dijalogu, saradnji i unapređenju odnosa”, dodaje MVP.

Miodrag Lekić
Miodrag Lekićfoto: Skupština Crne Gore

Lekić: Zaslužuju uljudan odgovor

Miodrag Lekić kaže da je, bez obzira na namjere, puno konkretnih “neadekvatnosti” posjete Grlić Radmana.

“Prvo, mjesto susreta hrvatskog ministra s kolegom iz crnogorske Vlade - na brodu ‘Jadran’, pokreće jedno pomalo nadrealno pitanje: ko je, zapravo, tokom ove posjete, posebno na brodu, bio gost a ko domaćin, imajući u vidu da hrvatski ministar uporno javno ponavlja da je brod hrvatski, bez demantija predstavnika crnogorske vlade?”.

On navodi da je bez javnog odgovora ili komentara ostala i ponovljena izjava Grlić Radmana - da je Prevlaka hrvatska teritorija, “pritom bez konačnog diplomatskog epiloga tog složenog pitanja”. Dodaje i da tema imena bazena u Kotoru zaslužuje “uljudno i čvrsto obavještenje” hrvatskoj strani da se radi o “odluci koja ne pripada Zagrebu, nego jedino Kotoru i Crnoj Gori”.

Šef diplomatije Hrvatske rekao je da je pitanje kopnene granice za nju neupitno, budući da je to “rezultat odluke Badinterove komisije”, a da pitanje razgraničenja na moru ostaje tema koja će se bilateralno razgovarati. Napomenuo je da će se o drugim otvorenim pitanjima, kao što su odšteta logorašima i “vraćanje bazenu u Kotoru njegovog imena koje je bilo” pričati za dvije sedmice.

Lekić je rekao da se u kontekstu poruka Grlić Radmana postavlja i pitanje o karakteru i cjelovitosti crnogorske Vlade. Konkretno, kaže, kakav je odnos prema ministru odbrane Draganu Krapoviću koji javno saopštava da je “Jadran” crnogorski brod, dok hrvatski ministar ugošćen na istom brodu kaže da je hrvatski, “očigledno ohrabren ćutanjem predstavnika Vlade”.

Sagovornik “Vijesti” navodi da se, uz to, postavlja i pitanje odnosa ministra vanjskih poslova Ibrahimovića prema svom kolegi, potpredsjedniku Vlade Aleksi Bečiću, kojeg je vlada HDZ-a (Hrvatska demokratska zajednica), “u kojoj je i ministar Radman vjerovatno bio predlagač”, proglasila personom non grata. Taj potez je, prema njegovim riječima, “ozbiljan i diskvalifikujući međudržavni čin”.

“To je pitanje koje se ekskluzivno odnosi na potpredsjednika vlade Bečića ili ima neke veze i s cijelom vladom”, dodaje Lekić.

Krapovićev resor: Sve po protokolu

Ministarstvo odbrane saopštilo je sinoć “Vijestima” da je Krapović odobrio posjetu brodu “Jadran” na zahtjev ministra Ibrahimovića i resora spoljnih poslova.

“Pomenuta posjeta realizovana je po protokolu koji Ministarstvo odbrane sprovodi prilikom svake zvanične posjete bilo kojeg zvaničnika strane države. Drago nam je bilo da ugostimo naše prijatelje i saveznike iz Republike Hrvatske na crnogorskom školskom brodu ‘Jadran’”, poručio je Krapovićev resor.

Hrvatska je u više navrata pozivala da se stari jedrenjak vrati u Split, gdje mu je većinu vremena tokom bivše SFRJ bila baza. “Jadran” je, prije izbijanja ratnih sukoba u SFRJ i međunarodnog priznanja nezavisnosti Hrvatske, 1991. doplovio iz Splita na ranije planirani remont u Tivtu, gdje je i ostao.

Crnogorske vlasti tvrde da brod ne pripada Hrvatskoj, pozivajući se na Sporazum o pitanjima sukcesije SFRJ. “Jadran” je ratni brod koji se koristi u civilne svrhe i za njega važi teritorijalni princip iz tog sporazuma - da imovina SFRJ prelazi na državu sukcesora na čijoj se teritoriji nalazila kad je ova proglasila nezavisnost.

Kabineta potpredsjednika Ivanovića podsjeća je da je pitanje školskog broda tema koja je aktuelna već nekoliko godina, i da je Crna Gora, “kroz nekoliko iteracija”, saopštavala svoj stav.

“U tom smislu, upućujemo na poruke iznesene od strane bivšeg ministra odbrane Predraga Boškovića 2018, kao i sadašnjeg ministra odbrane Dragana Krapovića...”.

Bošković je tada rekao da je Vlada 2013. izdvojila značajna sredstva da, nakon generalnog remonta, brod “ponovno uzdigne i ponovno zasvijetli u svom najljepšem ruhu”, i da je upravo to “bio zalog za budućnost, zalog da ovaj brod plovi i da bude svima na usluzi, u Crnoj Gori”.

Odobrio posjetu brodu 'Jadran': Krapović
Odobrio posjetu brodu "Jadran": Krapovićfoto: Luka Zeković

Ministar Krapović je u više navrata poručivao da je “Jadran” - “legalno i legitimno u posjedu države Crne Gore” i da oko toga “ne može biti nikakvih pregovora s Hrvatskom...”.

Ivanovićev kabinet kaže da razumije pravo i potrebu Hrvatske da određena pitanja aktuelizuje i o njima iznese svoja stanovišta. Podsjetili su i da je Ivanović u januaru prošle godine, kad je bio na poziciji šefa diplomatije, saopštio da se s hrvatskim kolegom “saglasio da otvorena pitanja i te teme rješavaju kroz dogovor i razgovor”.

“Ukoliko u dogledno vrijeme ne uspijemo da postignemo dogovor o nekim od tih pitanja, postoje i drugi uobičajeni međunarodni instrumenti za to. Hrvatska strana u tim pitanjima ima određene dobre argumente, ali i Crna Gora takođe. Te argumente ćemo razmjenjivati, u dobroj i srdačnoj atmosferi, kao što smo ih razmjenjivali i prilikom ranijih susreta”, rekao je tada Ivanović.

Bojović: Pokušaj da se unizi država

Poslanik vladajuće Demokratske narodne partije (DNP) Vladislav Bojović, saopštio je juče da Grlić Radmanu nije prvi put da posjetu i gostoprimstvo koje mu je ukazano “iskoristi da pokuša da ponizi i ucijeni Crnu Goru, zaveden iluzijom da će mu to kod većinske Crne Gore proći...”.

“Poznato mu je i da ratni brodovi nemaju matične luke, što znači da je brod ‘Jadran’ u svojoj dugoj istoriji bio samo privremeno usidren u Splitu, ali koristi priliku da opet provocira i ucjenjuje, što ne samo da nije u duhu politike proširenja Evropske unije, već je žestoko kompromituje”, konstatovao je.

U posljednjih godinu, odnosi s Hrvatskom pogoršali su se zbog nekih otvorenih pitanja. Između ostalog, zbog “Jadrana” i table na nekadašnjem logoru “Morinj” u Kotoru. Najveće “zahlađenje” desilo se ljetos, kad je crnogorski parlament usvojio rezoluciju o genocidu u logoru Jasenovac, zbog čega je Hrvatska oštro negodovala, proglasivši nedugo potom šefa parlamenta Andriju Mandića (Nova srpska demokratija), potpredsjednika Vlade Bečića (Demokrate) i lidera DNP-a Milana Kneževića za nepoželjne.

Ispoštovali protokol, na brodu bili 15 minuta

Delegacija Hrvatske je, prema nezvaničnim informacijama “Vijesti”, tokom boravka na brodu “Jadran” ispoštovala definisani protokol, koji je, između ostalog, podrazumijevao pozdrav zastavi Crne Gore pri ulasku na jedrenjak i izlasku s njega.

Prema saznanjima lista, delegacija zvaničnog Zagreba na brodu je boravila 15 minuta. Na njemu su upoznati s namjenom i karkterom jedrenjaka, da bi potom posjetili njegovu gornju palubu i kormilarnicu.

U njoj su, saznaju “Vijesti”, upoznati s navigacijskim sistemima koji su ugrađeni radi bezbjednosti plovidbe, da bi potom napustili “Jadran” i po definisanom protokolu prešli na sljedeće aktivnosti.

Bonus video: