Šefovi poslaničkih klubova opozicije na sastanku sa Šarecom pozvali na nesmetano održavanje sjednice parlamenta u Budvi

Kako je saopšteno, na sastanku je bilo riječi o ustavnoj, političkoj, vrijednosnoj i bezbjednosnoj krizi u Crnoj Gori

4722 pregleda 6 komentar(a)
Sa sastanka, Foto: DPS
Sa sastanka, Foto: DPS

Opozicija je pozvala na nesmetano održavanje sjednice lokalnog parlamenta u Budvi, upozoravajući da bi svako suprotno ponašanje moglo produbiti političku i institucionalnu krizu na svim nivoima.

To je saopšteno iz Demokratske partije socijalista (DPS), povodom sastanka šefova poslaničkih klubova parlamentarne opozicije iz DPS-a (Andrija Nikolić), GP URA (Miloš Konatar) i Socijaldemokrata (Boris Mugoša), kao i nezavisne poslanice Jevrosima Pejović sa poslanikom Evropskog parlamenta i stalnim izvjestiocem za Crnu Goru, Marjanom Šarecom.

Kako je saopšteno, na sastanku je bilo riječi o ustavnoj, političkoj, vrijednosnoj i bezbjednosnoj krizi u Crnoj Gori.

"Predstavnici opozicije izrazili su duboku zabrinutost trenutnom političkom situacijom, ističući da vlast opstruira ključne procese koji direktno utiču na funkcionalnost države i proces evropskih integracija. Iako se u javnosti često ističe posvećenost vlasti Evropskoj uniji, iz opozicije su ukazali na ozbiljan jaz između narativa i stvarne politike parlamentarne većine koja ometa napredak u tom procesu, o čemu ubjedljivo svjedoči donošenje Rezolucije o Jasenovcu koja je usvojena neposredno nakon dobijanja IBAR-a", piše u saopštenju.

Navodi se da je opozicija na sastanku sa Šarecom naglasila nužnost poništavanja, kako su kazali, neustavne odluke o prestanku funkcije sudiji Ustavnog suda, "kojom je parlamentarna većina narušila temeljni princip vladavine prava i Ustavom definisanu podjelu vlasti".

Marjan Šarec i opozicija
foto: DPS

Takve odluke, smatraju, potvrđuju da vlast suštinski djeluje protiv interesa Crne Gore, potkopavajući pravni sistem i ustavni poredak.

Ističe se da je tokom razgovora posebno potencirana opstrukcija formiranja vlasti na lokalnom nivou, koju organizuje parlamentarna većina.

Naglašeno je da je za uspješan nastavak integracionog puta Crne Gore potrebno ostaviti po strani sva pitanja koja dijele društvo, odnosno tražiti najširi konsenzus među političkim akterima u vezi sa pitanjima poput izmjena Ustava u dijelu identitetskih pitanja ili Zakona o crnogorskom državljanstvu.

Marjan Šarec i opozicija
foto: DPS

"Iz opozicije su zaključili da će Vlada i parlamentarna većina preuzeti odgovornost za zastoj u evropskim integracijama i za dalju političku destabilizaciju u državi, ukoliko se ne vrate poštovanju Ustava i pravnog poretka", piše u saopštenju.

Bonus video: