Bivši poslanik Muhamet Nika pozvao SO Ulcinj da "poštuje Ustav i zakon": "Morate imati još jednog odbornika"

Nika tvrdi da je to što ulcinjski parlament ima 33, a ne 34 predstavnika, povreda slobode i prava građana u izbornom pravu

2765 pregleda 0 komentar(a)
Nika pisao predsjednici SO, čelniku Ulcinja i odbornicima: Detalj s jedne od sjednica SO, Foto: Skupština opštine
Nika pisao predsjednici SO, čelniku Ulcinja i odbornicima: Detalj s jedne od sjednica SO, Foto: Skupština opštine

Dugogodišnji politički aktivista i bivši poslanik Muhamet Nika, zatražio je od Skupštine opštine (SO) Ulcinj da “poštuje zakon i Ustav” i na prvoj narednoj sjednici donese odluku o tome da taj parlament dobije još jedno odborničko mjesto.

On tvrdi da iz izvještaja tamošnje izborne komisije, koja je utvrdila da su u birački spisak u martu 2022. godine, kad su održani izbori u toj opštini, bila upisana 20.392 birača, proizilazi da bi SO trebalo da ima 34, a ne 33 odbornika, koliko sad broji.

U dopisu upućenom predsjednici SO Ivani Popović (Demokratska partija socijalista), predsjedniku Opštine Genciju Nimanbeguu (Forca) i odbornicima, Nika poručuje da bi ulcinjski parlament morao da ima jedno mjesto više, budući da je na izborima prije tri godine u spisak bilo upisano preko 20.000 birača.

“Članom 3 Zakona o izboru odbornika i poslanika, predviđeno je da građani u opštinama biraju 30 odbornika i još po jednog na svakih pet hiljada birača. Broj odbornika utvrđuje SO posebnom odlukom, najkasnije na dan raspisivanja izbora nakon obavještenja o broju birača. Ali SO Ulcinj, kritičnog dana glasanja, simulirajući nedostatak kvoruma, nije donio novu odluku o povećanju broja odbornika”, naveo je Nika, podsjećajući da je i u završnom izvještaju SO Ulcinj o izborima konstatovano da je u spisku bilo preko 20 hiljada birača.

To znači, tvrdi on, da u Ulcinju treba birati 34 odbornika, dodajući da je nedonošenje nove odluke o broju odbornika suprotno interesima građana.

“Na prošloj sjednici SO bio sam onemogućen da odbornicima podijelim materijal o tome. To ću uraditi na prvoj narednoj sjednici”, rekao je Nika “Vijestima”.

On je jesenas pisao šefu države Jakovu Milatoviću, ocijenivši da je u Ulcinju, zbog “izbornog inženjeringa”, ugroženo pravo glasa kao ustavna kategorija, napominjući da to pravo štite izborne komisije, Ustavni sud i drugi nadležni sudovi.

U dopisu Popović, Nimanbeguu i odbornicima, Nika je naveo da “činjenicu da je riječ o ograničavanju ili povredi slobode i prava građana u izbornom pravu”, potvrđuje i član 45 Ustava kojim je propisano da je biračko pravo opšte i jednako ustavno pravo građana.

“Verifikacijom 33 umjesto 34 mandata, značajan broj građana, odnosno izborne liste, ostao je bez zakonskih zastupnika u lokalnoj samoupravi, da su se stekli uslovi da Ministarstvo predloži Vladi usvajanje odluke o obustavi izvršenja akta kojim se potvrđuju mandati za izbore održane 27. marta 2022 u opštini Ulcinj”, piše, između ostalog, u dopisu.

Nika se, osim Milatoviću, zahtjevom za intervenciju zbog navodnog kršenja prava glasa birača i zakona, obratio i Vladi, odnosno Ministarstvu unutrašnjih poslova, i Delegaciji Evropske unije (EU) u Crnoj Gori. Iz Milatovićevog kabineta Niki je odgovoreno da je zahtjev na postupanje proslijeđen nadležnim institucijama i da će ga obavijestiti kad dobiju povratnu informaciju. Iz Delegacije EU Niki su preporučili da se obrati nadležnim državnim organima koji se bave izborima, što je on i učinio, ali još čeka odgovore.

Bonus video: