Okončanje rata u Ukrajini nije od ključnog značaja isključivo za tu državu, već za stabilnost Evrope u cjelini, kazala je Jelena Nedović, šefica delegacije Skupštine Crne Gore u Parlamentarnoj skupštine Organizacije za evropsku bezbjednost i saradnju (OEBS).
Parlamentarna skupština OEBS-a završila je, u Beču, 24. zimsko zasjedanje, u kojem su, osim poslanice Nedović, učestvovali i poslanici: Jevrosima Pejović, Amer Smailović, Momčilo Leković i Jevto Eraković.
Posljednjeg radnog dana održana je zajednička sjednica tri glavna odbora, gdje je oko 70 parlamentaraca učestvovalo u debati na temu: “Ključni izazovi za evropsku bezbjednost”.
Nedović je tom prilikom kazala da se, tokom aktuelnih geopolitičkih tenzija, zajednička bezbjednost i stabilnost oslanja na jedinstvo, snagu i strateško djelovanje. Rat u Ukrajini, istakla je, predstavlja ključni bezbjednosni izazov za Evropu, pa je zato neophodno što prije uspostaviti mir kako bi proces oporavka mogao početi.
Nedović je naglasila i da je Crna Gora faktor stabilnosti na Zapadnom Balkanu i pouzdan partner NATO-a u regionu. U tom kontekstu, ukazala je na izjavu predsjednice Evropskog parlamenta Roberte Mecole koja je istakla da Evropa mora biti odgovorna za svoju bezbjednost, te pozvala na veći stepen angažmana, finansiranja i saradnje kako bi se unaprijedili odbrambeni kapaciteti.
”Izazovi sa kojima se suočavamo su kompleksni, ali kroz zajedništvo, posvećenost i odlučnu akciju, možemo sačuvati evropsku bezbjednost i podržati vrijednosti koje nas vezuju”, zaključila je Nedović, kako je saopštila Skupština.

Poslanica Jevrosima Pejović je tokom debate rekla da za male države poput Crne Gore bezbjednost i demokratska stabilnost dolaze iz preuzimanja odgovornosti za sopstvenu budućnost. Zato se, kako je kazala, Crna Gora usmjerava ka jačanju svoje prisutnosti u multilateralnim okvirima kao što su NATO, OEBS i međunarodni poredak zasnovan na pravilima. Ove institucije nisu apstraktni ideali, već temelji naše bezbjednosti, istakla je Pejović.
"Nakon razaranja Drugog svetskog rata, svijet je izgradio multilateralne institucije kao platforme za rješavanje najkompleksnijih i najdelikatnijih izazova koje su nam dale dva ključna dara: skup pravila i jasan red ponašanja za međunarodne aktere. Iz ovoga je proizašao jedan od najvažnijih elemenata međunarodnih odnosa poslije rata – predvidljivost, bez koje bi, uz pravila i red, globalna dešavanja skliznula u haos”, zaključila je ona.
Nakon zajedničke sjednice, održan je sastanak Ad hok odbora za borbu protiv terorizma Parlamentarne skupštine OEBS-a, kojem je prisustvovala poslanica Pejović, članica odbora. Tema sastanka odnosila se na ulogu obrazovanja i digitalne pismenosti u prevenciji terorizma, nasilnog ekstremizma i radikalizacije koja vodi do terorizma, naglašavajući kako ekstremisti koriste onlajn dezinformacije za podsticanje nasilja, širenje teorija zavjere i regrutovanje novih pristalica. Naglašeno je da je ključno učenicima obezbijediti vještine potrebne za kritičko ocjenjivanje informacija dostupnih na internetu.
Održan je i sastanak Grupe za put svile PS OEBS-a, na kojem je učestvovala crnogorska delegacija. Šefica delegacije Nedović govorila je o predstojećoj Petoj konferenciji te grupe, na temu „Povezivanje kontinenata: unapređenje održivog turizma, čiste energije i ekološke ravnoteže za budućnost otpornu na izazove“ koja će se održati u organizaciji Skupštine Crne Gore, od 5. do 7. maja u Budvi. Nedović je istakla da konferencija ne predstavlja samo forum za diskusiju, već i priliku za podsticanje dublje saradnje, istraživanje inovativnih pristupa i jačanje posvećenosti Grupe ekonomskom, ekološkom i diplomatskom napretku.
Potpredsjednik Grupe za put svile, poslanik Jevto Eraković, upoznao je prisutne sa programom konferencije, te kazao da predstojeće okupljanje u Crnoj Gori predstavlja priliku da se "ponovo povežemo, oživimo našu misiju i potvrdimo posvećenost vrijednostima koje nas spajaju". “Ovo će biti peta velika konferencija naše grupe, a zanimljivo je da broj pet predstavlja avanturu, transformaciju i energiju, te shodno tome ne postoji bolji način da opišemo ono što želimo da postignemo zajedno”, kazao je Eraković.
"Naša delegacija prisustvovala je i sastanku zemalja Jugoistočne Evrope PS OEBS-a, na kojoj se govorilo o predstojećim aktivnostima, ali i istakao uspjeh koji je imao Drugi međuparlamentarni forum delegacija Jugoistočne Evrope, a čiji je domaćin bila Skupština Crne Gore, u septembru prethodne godine", saopštio je parlament.
Poslanica Jelena Nedović se osvrnula na zaključke prošlogodišnjeg foruma, te kazala da su se učesnici saglasili u tezi da je turizam sfera koja povezuje kulturno, ekonomski i geografski, a da bogat ljudski kapital, prirodni resursi, geografske prednosti i ekonomske mogućnosti, kao značajni potencijali, zahtijevaju saradnju, kreativnost i odlučnost, u cilju efikasnog korišćenja. Istakla je da regionalna saradnja u Jugoistočnoj Evropi može podstaći održivi razvoj turizma i promovisati veću regionalnu integraciju kroz slobodno kretanje ljudi i robe.
Zajednički rad u oblasti turizma pruža mogućnost za efikasniju kolektivnu posvećenost zaštiti životne sredine, što je posebno važno u svjetlu trenutnih globalnih ekoloških izazova, istakla je ona.
Bonus video:
