Osam parlamentarnih stranaka odlučilo je da naplaćuje članarinu od najviše jedan euro za članstvo, dok su za funkcionere one od dva do deset odsto mjesečnih primanja, pokazuju podaci koje su partije dostavile Agenciji za sprečavanje korupcije (ASK).
Pokret Evropa sad (PES), Demokratska partija socijalista (DPS), Bošnjačka stranka, Demokrate, Socijaldemokrate (SD), Socijalistička narodne partija (SNP) i Hrvatska građanska inicijativa (HGI), obavezali su svoje članove i funkcionere da im plaćaju članarinu za ovu godinu, dok je u Ujedinjenoj Crnoj Gori ona dobrovoljna.
Članarine su oslobođeni studenti, penzioneri i članovi u stanju socijalne potrebe, piše u odlukama partija.
Nova srpska demokatija (NSD), Demokratska narodna partija (DNP), Građanski pokret URA, CIVIS i albanske partije odlučili su da ne naplaćuju članarinu.
Partije su bile obavezne da ASK-u do 31. januara donesu odluke o visini članarine, na osnovu Zakona o finansiranju političkih subjekata i izbornih kampanja.
Vladajući PES, premijera Milojka Spajića, donio je odluku da članarina iznosi deset eura godišnje za članove, dok je za funkcionere ona pet odsto njihovog primanja. To znači da će premijer, čija je plata oko 2.000 eura, za članarinu svojoj partiji izdvojiti oko 100 eura.
“Članarina se po pravilu uplaćuje jednokratno, jedanput godišnje, do 31. marta za tekuću godinu na registrovani žiro-račun Pokreta”, piše u odluci PES-a o plaćanju članarine za ovu godinu koja je ista kao i prošle godine.

Članarina u DPS-u je jedan euro mjesečno, dok je za partijske funkcionere ona od dva do sedam odsto, kao i prethodne godine.
Izabrani funkcioneri partije na državnom i lokalnom nivou su u obavezi da plaćaju članarinu u iznosu od pet odsto primanja, a oni u organima upravljanja (upravni odbori, savjeti) ustanova-preduzeća plaćaju članarinu od sedam odsto primanja.
Predsjednik DPS-a Danijel Živković u januaru je, prema podacima sa sajta Skupštine, primio poslaničku platu od 1.775 eura, od čega bi za partiju trebalo da izdvoji 88,7 eura mjesečno (pet odsto), što je godišnje 1.064 eura.
Za zaposlene u Generalnom sekretarijatu DPS-a članarina je dva odsto primanja.
“Članarina se po pravilu uplaćuje jedanput mjesečno, do 5. u mjesecu za prethodni mjesec, u skladu sa ostvarenim mjesečnim primanjima”, piše u odluci DPS-a o plaćanju članarine objavljenoj na sajtu ASK-a.

U Demokratskoj Crnoj Gori članarinu plaćaju funkcioneri na mjesečnom nivou. Prema odluci o članarini, članovi Demokrata “koji su na državnom i lokalnom nivou javni funkcioneri saglasno Zakonu o sprečavanju korupcije obavezni su da plaćaju članarinu od 2,5 odsto mjesečnog primanja po osnovu obavljanja javne funkcije, a gdje ukupni iznos članarine na mjesečnom nivou ne može preći deset odsto prosječne neto zarade u Crnoj Gori za prethodnu godinu”.
“Članarina se uplaćuje jedanput mjesečno za prethodni mjesec, najkasnije 5 dana od dana ostvarenog mjesečnog primanja”, piše u odluci.
Bošnjačka stranka članovima naplaćuje jedan euro za članarinu mjesečno, dva eura članovima opštinskih odbora, tri eura članovima Glavnog odbora i pet eura članovima Predsjedništva.
Funkcioneri BS-a u organima vlasti na državnom i lokalnom nivou za članarinu izdvajaju tri odsto primanja.
Članarina u Socijaldemokratskoj partiji (SD) iznosi jedan euro za članove mjesečno, dok je za funkcionere partije na lokalnom ili državnom nivou tri odsto ličnog primanja funkcionera. Za one koji pored stalnog zaposlenja obavljaju i neku drugu funkciju u javnom sektoru, članarina je deset odsto primanja.
Socijalistička narodna partija (SNP) članarinu naplaćuje od funkcionera u iznosu od pet odsto primanja mjesečno.
U Hrvatskoj građanskoj inicijativi (HGI) članarine iznose od 12 do 20 eura godišnje.
“Visina članarine po pojedinom članu na godišnjem nivou iznosi 12 eura. U porodicima u kojima ima dva i više članova HGI visina članarine za sve članove iznosi na godišnjem nivou 20 eura”, navodi se u odluci o visini članarine.
Ujedinjena Crna Gora donijela je odluku o dobrovoljnoj članarini shodno mogućnostima članova, koja, kako je navedeno, neće iznositi više od 50 eura pojedinačno na godišnjem nivou.
Mjesečna članarina ne može preći 10 odsto prosječne zarade
Prema Zakonu o finansiranju političkih subjekata i izbornih kampanja, članarina na mjesečnom nivou ne može preći iznos od 10 odsto prosječne zarade za prethodnu godinu.
Prosječna neto zarada u prošloj godini je, prema podacima Monstata, iznosila 876 eura.
Prema Zakonu, prihodi koje je politički subjekt stekao od članarine i priloga ne podliježu oporezivanju.
Partije su bile obavezne da ASK-u do 31. januara donesu odluke o visini članarine, na osnovu Zakona o finansiranju političkih subjekata i izbornih kampanja
Bonus video:
