Marković: Mir na Balkanu uslov za napredak

Marković je rekao da crnogorski pregovarački proces na planu evropskih integracija dobro napreduje, i podsjetio da je Crna Gora otvorila 26 poglavlja, a dva poglavlja privremeno zatvorila
6 komentar(a)
Duško Marković, Foto: Gov.me
Duško Marković, Foto: Gov.me
Ažurirano: 04.02.2017. 08:10h

Bez mira i stabilnosti na Zapadnom Balkanu nema perspektive za bilo kakav napredak, poručio je crnogorski premijer Duško Marković, navodeći da je Crna Gora posvećena regionalnoj saradnji.

Marković je, na sastanku sa šefovima misija nerezidentnih ambasada, naveo da su ključni prioriteti crnogorske državne politike, izborom nove Vlade prije oko dva mjeseca, ostali nepromijenjeni.

„Evropske i evroatlantske integracije i dalje će biti u vrhu naše agende, što sam nedvosmisleno prenio i prošle sedmice čelnicima NATO-a i Evropske unije (EU) na sastancima u Briselu“, saopštio je Marković sinoć na sastanku u Beogradu, saopšteno je iz Vlade.

Kako je kazao, Crna Gora je na tom kursu od obnove nezavisnosti 2006. Godine, i u protekloj deceniji savladala je veoma zahtjevne etape.

Marković je podsjetio da je crnogorski Pristupni protokol, kada je u pitanju članstvo u NATO-u, u prethodnih osam, devet mjeseci ratifikovale 23 države članice, i dodao da se u narednih par mjeseci očekuje i preostalih pet ratifikacija.

„Vjerujemo da će se taj proces ubrzo dovršiti u Sjedinjenim Američkim Državama i Njemačkoj, pa koristim ovu priliku da zamolim diplomatske predstavnike Španije, Kanade i Holandije da prenesu svojim vladama naš snažan interes da se i u njihovim zemljama ratifikuje Pristupni protokol Crne Gore“, poručio je Marković.

On je objasnio da bi se na taj način stvorili uslovi da u crnogorskom parlamentu bude verifikovano opredjeljenje za pristupanje Alijansi i da se Crna Gora na narednom Samitu pojavi kao 29. članica NATO saveza.

Marković je rekao da crnogorski pregovarački proces na planu evropskih integracija dobro napreduje, i podsjetio da je Crna Gora otvorila 26 poglavlja, a dva poglavlja privremeno zatvorila.

„Ne posmatramo naše pregovore o članstvu u EU kao trku za poglavljima, naš primarni cilj je usvajanje standarda i usklađivanje crnogorskog društva sa pravilima razvijene Evrope“, poručio je Marković.

Mora ipak, kako je kazao, da primijeti da se ponekad stiče utisak da u ocjenjivanju crnogorskog napretka države-članice EU nijesu konzistentne.

Prema njegovim riječima, tako se događa da, bez obzira što je Crna Gora ispunila sva mjerila za neko od poglavlja, dobije negativan odgovor, i to zato što jedna država blokira crnogorski napredak.

„Naravno, ne uzbuđujemo se previše zbog toga jer vjerujemo da dobro urađen posao na kraju mora biti vrednovan na pravi način, ali prosto stičemo utisak da brzina našeg napredovanja na evropskom putu može da bude i veća – uz malo veću usaglašenost među našim evropskim partnerima kada ocjenjuju naš pregovarački proces“, naveo je Marković.

Kako je kazao, Crna Gora je, bez obzira na to, nesporan lider u regionu na planu evropskih integracija, i ima ambiciju da tu ulogu zadrži do kraja pregovora i punopravnog članstva u EU.

Za Crnu Goru, kako je rekao Marković, nema dilema oko toga šta je najbolji okvir za njenu budućnost. „Problemi sa kojima se suočava EU nijesu nas pokolebali u našem strateškom opredjeljenju“.

Danas se, naveo je Marković, čuju poruke sa čelnih mjesta u EU da su izazovi sa kojima se trenutno suočava Unija opasniji nego ikada ranije, u periodu nakon potpisivanja Ugovora iz Rima.

Nema potrebe, smatra Marković, objašnjavati koliko su uznemirujuće takve poruke, i za same Evropljane, ali i za one koji teže da se priključe tom društvu. „Posebno za nas, koji dijelimo sudbinu regiona koji je još davno zlokobno nazvan „bure baruta”.

On je saopštio da su mu na ozbiljnost onoga što se u posljednje vrijeme dešava u ovom regionu ukazali i i visoki sagovornici u Briselu. „Sa jasnom porukom - bez mira i stabilnosti na Zapadnom Balkanu nema perspektive za bilo kakav napredak“.

Prema njegovim riječima, Crna Gora je iz tog razloga veoma posvećena regionalnoj saradnji, gdje kroz različite inicijative ostavaruje konkretne oblike saradnje sa zemljama Zapadnog Balkana.

Marković je posebno izdvojio saradnju zemalja regiona u okviru Berlinskog procesa.

„Od ogromnog je značaja što ta inicijativa, koju je pokrenula Njemačka u cilju bržeg i kvalitetnijeg napredovanja zemalja Zapadnog Balkana u integracionom procesu, u velikoj mjeri pomaže našim zemljama u realizaciji ključnih infrastrukturnih i energetskih projekata koji će doprinijeti pojedinačnom i ukupnom razvoju regiona“, saopštio je Marković.

On je poručio da je za takvu viziju ovog regiona uslov svih uslova mir i stabilnost, dodajući da je to ključna poruka koju prenosi sagovornicima iz regiona.

„Svjesni smo da je Evropa zaokupljena svojim realnim problemima i izazovima i da u ovom trenutku možda i nema dovoljno vremena i pažnje za naš region. Stoga je najveća odgovornost na nama – da ne dozvolimo povratak u bespuće devedesetih godina prošlog vijeka“, naveo je Marković.

Kako je kazao, dijalog i razuman, realan i ostvariv kompromis jedina je formula koja daje nadu da se sačuva perspektive razvoja za buduće generacije.

On je zahvalio ambasadorima na podršci koju njihove zemlje i oni lično pružaju Crnoj Gori u ostvarenju njenih vanjskopolitičkih ciljeva.

„Činjenica da je više od 50 važnih država svijeta odlučilo da svoje diplomatske odnose sa Podgoricom uspostavi na nivou rezidentnih ili nerezidentnih ambasadora jasno govori o značaju koji te države pridaju svestranoj saradnji sa Crnom Gorom“, kazao je Marković.

On je naglasio snažno opredjeljenje Vlade da se dodatno unaprijedi saradnja sa trideset i jednom diplomatskom misijom koje su iz Beograda, na nerezidentnoj osnovi, zadužene za saradnju sa Crnom Gorom.

Marković je pozvao ambasadore da investitore iz njihovih zemalja informišu o prednostima investicionog ambijenta u Crnoj Gori i prenesu im poruku da su dobrodošli i da Crna Gora garantuje sigurnost i zaštitu njihovih biznisa u skladu sa najvišim standardima vladavijne prava.

On je najavio da će Vlada u predstojećem ciklusu od četiri godine biti posebno posvećena dinamiziranju ekonomskog razvoja kroz završavanje započetih, i otvaranje novih projekata, a u cilju podizanja kvaliteta života građana, kao i sprovođenju suštinskih reformi na unutrašnjem planu.

„Stoga će fokus u budućoj saradnji biti usmjeren na ekonomiju i realizaciju investicionih projekata koji treba da doprinesu privrednom rastu i otvaranju novih radnih mjesta“, zaključio je Marković.

Bonus video: