Nijedna druga aplikacija nije toliko popularna među djecom i mladima širom svijeta kao TikTok– i rijetko koja je toliko kontroverzna. Kineska video-platforma je proteklih dana ponovo u centru pažnje zbog odluka američkog Kongresa.
Zašto bi TikTok trebalo da bude zabranjen u SAD?
Predsjednik Džo Bajden potpisao je zakon prema kojem bi TikTok u Sjedinjenim Državama morao da bude prodat. Prethodno je zakon prošao oba doma Kongresa.
Prema zakonu, TikTok u SAD bi trebalo da se odvoji od svoje kineske matične kompanije Bajtdens u roku od 270 dana, ako bude bilo potrebno, rok bi mogao biti produžen za još 90 dana.
U suprotnom, TikTok bi morao da bude uklonjen iz prodavnica aplikacija Epla, Gugla i drugih. Ovo bi barem spriječilo nova preuzimanja aplikacija.
Bajtdens je najavio da će pred sudom potražiti zaštitu od „protivustavne zabrane“ i najavio da neće izdvojiti i prodati američki TikTok.
Inicijativa protiv TikToka opravdava se zaštitom podataka. Bajtdens se sumnjiči da je u Kini primoran da vlastima daje pristup korisničkim podacima. U SAD to je oko 170 miliona ljudi.
Druga navodna bojazan je da bi Kina mogla da koristi propagandu i dezinformacije putem algoritama. Kompanija negira sve optužbe.
Zašto EU vodi istragu?
Evropska unija se takođe ponovo okomila na TikTok – iako iz sasvim drugih razloga. Ispituje se da li funkcija „nagrađivanja“ nove aplikacije TikTok Lite ugrožava mentalno zdravlje mladih i time krši pravila Evropske unije.
Nova aplikacija postoji od aprila i trenutno je od zemalja EU dostupna samo u Francuskoj i Španiji.
Velike platforme kao što su Fejsbuk, X, Instagram i TikTok morale su da ispune zahtjeve Zakona o digitalnim uslugama od avgusta prošle godine. Taj zakon ima cilj da spriječi nezakonite ili štetne aktivnosti na mreži.
Zabranjeni su i takozvani „tamni obrasci“, odnosno manipulativne prakse za zadržavanje korisnika na platformama.
Komisija EU kritikuje TikTok zbog uvođenja nove verzije aplikacije u dvije članice EU bez adekvatne potvrde da je unaprijed izvršena procjena.
Koncern je imao rok do 18. aprila da podnese izvještaj, ali je propustio taj rok. Potom je dobio novi rok od 24 sata i, prema sopstvenim navodima, ovog utorka je predao potrebnu procjenu rizika za novu aplikaciju.
To znači da je platforma za sada izbjegla novčanu kaznu. U suprotnom, EU je mogla da izrekne kazne do jedan odsto ukupnog godišnjeg prihoda.
Kontroverzna funkcija „nagrađivanja“ nove verzije aplikacije takođe je mogla biti blokirana.
EU je već otvorila postupak protiv TikToka u februaru. Između ostalog, radilo se o navodno neadekvatnoj zaštiti maloljetnika.
Zašto se TikTok Lite smatra posebno opasnim?
TikTok Lite uključuje novi sistem bodovanja koji nije dostupan u tradicionalnoj verziji. Svako ko pogleda što više snimaka, lajkuje sadržaj ili pozove prijatelje na TikTok dobija digitalne novčiće.
Ovi novčići se mogu zamijeniti za vaučere, na primjer za kupovinu na Amazonu. Evropska komisija je saopštila da ova funkcija izaziva posebnu zavisnost.
Aplikacija, koja takođe sadrži mnogo video zapisa o plesu i pjevanju, posebno je popularna kod djece i mladih. Prema uslovima korišćenja, korisnici moraju imati najmanje 13 godina.
Za mlađe od 18 godina, roditelji ili drugi zakonski staratelji moraju dati svoj pristanak. Međutim, nije jasno da li se efektno provjerava starost, objasnila je Komisija.
Da li TikTok stvara veću zavisnost od drugih mreža?
Algoritmi kineske platforme funkcionišu malo drugačije od algoritama starijih društvenih mreža – i stoga mogu izazvati još veću zavisnost.
Za razliku od prethodnih platformi, TikTok od samog početka prikazuje snimke koje drugi korisnici smatraju privlačnim, umjesto da prvenstveno prikazuju sadržaj sa naloga na koje su korisnici prijavljeni.
Algoritmi su izuzetno napredni. Što više vremena korisnici provedu na TikToku, to su preciznija predviđanja o tome šta bi im se moglo dopasti.
Ovo nije bez posljedica. Vašington post je u martu prošle godine pisao da je skoro polovina svih tinejdžerki u SAD izjavila da su zavisne od TikToka. Prema istraživačima, djevojčice provedu u proseku više od 2,5 sata dnevno na aplikaciji. Djevojčice sa depresijom su pak posebno ranjive.
Neki mladi ljudi čak koriste aplikaciju doslovno po cijeli dan. Prema istraživanju američkog instituta Pju od septembra, oko 17 odsto mladih provodi svoje vrijeme skrolujući kroz aplikaciju skoro neprestano. Tu vrstu „vjernosti“ ne postiže nijedna druga aplikacija.
Bonus video: