Kompanija Gugl u svoj pretraživač inkorporirala je vještačku inteligenciju kako bi unaprijedila korisničko iskustvo.
Kao jednu od glavnih inovacija ističu poboljšanje funkcije Gugl Lens, koja sada omogućava korisnicima da postave glasovne upite dok snimaju objekte ili scene.
Takođe, nova tehnologija prepoznaje kontekst upita i daje relevantne odgovore kao da korisnik razgovara sa prijateljem. Popularnost Gugl Lensa raste, sa preko 20 milijardi mjesečnih upita, posebno među mlađom populacijom od 18 do 24 godine.
Osim toga, Gugl je poboljšao funkcije koje omogućavaju pretragu pomoću videa, gdje korisnici mogu da postavljaju pitanja i dobiju AI odgovore u stvarnom vremenu.
Ove promjene deo su Guglove dugoročne strategije za integraciju AI u sve aspekte svog poslovanja i pretraživačkih opcija, čime kompanija cilja da dodatno proširi granice upotrebe AI u svakodnevnim onlajn aktivnostima.
Novine koje Gugl uvodi, uprkos prošlim nezgodama sa novim softverskim izmjenama koje su dovele do nuđenja pogrešnih informacija tokom pretraživanja, najavljuju sledeći korak ka prelasku na upotrebu AI koji je kompanija pokrenula sredinom maja, piše Beta.
Alat vještačke inteligencije ChatGPT može da daje brze i potpune odgovore na mnoga pitanja, a na taj način polako postiže da klasičan pretraživač polako postaje prevaziđen.
Gugl je počeo da testira eksperimentalnu uslugu pretraživanja zasnovanu na vještačkoj inteligenciji sa ciljem da njegovi pretraživači korisnicima pruže odgovore koji su potpuniji, a takođe nude i linkove koji bi ih vodili ka dodatnim informacijama, ali i reklamama.
Ti "pregledi vještačke inteligencije", izazvali su strahove među medijskim izdavačima u vezi sa posjećenošću njihovim internet stranicama te kompanija traži rješenje tako što u arhivu AI ubacuje više veza ka sajtovima izdavača poput Njujork tajms.
Studije za saobraćaj pretrage BridžEdž pokazuju da je već smanjena posjeta sajtovima opštim medijskim izdavačima ali i stranicama visokospecijalizovanih sajtova kao što je Blumberg.
Guglova odluka da ubaci više vještačke inteligencije u pretraživač koji ostaje dragulj njegove imperije od 2 triliona dolara ne ostavlja nikakvu sumnju da kompanija vezuje svoju budućnost za tehnologiju koja pokreće najveći zaokret u industriji otkako je Epl predstavio prvi Ajfon prije 17 godina.
Bonus video: