Porođaj i sve njegove faze

Trudnoća je poseban dio života žene. Vjerovatno se nikada do tada ne osjeti toliko radosti, ali ni toliko straha kao tokom tih devet mjeseci. Ipak, najveći strah svakako izaziva porođaj, koji ima četiri jednako važne etape
446 pregleda 0 komentar(a)
trudnica, Foto: Shutterstock
trudnica, Foto: Shutterstock
Ažurirano: 22.12.2016. 19:10h

Porođaj je svakako jedan od najradosnijih, ali i najstresnijih događaja u životu žene. Da li će nešto poći naopako? Kako se treba ponašati na porođaju? Da li će mnogo boljeti? Pitanja ima mnogo, a ginekolog, doktor Ranko Medan na neka od njih odgovara u ovom broju.

Koji su to predznaci porođaja?

“Prvi predznak porođaja je svakako spuštanje trbuha- 3-4 nedjelje pred početak porođaja spušta se baza materice na visinu na kojoj je bila mjesec dana ranije. To trudnice opisuju rečenicama "popustio mi je pritisak na želudac", "disanje mi je lakše i slobodnije", “učinilo mi se kao da mi je cijeli trbuh skliznuo nadolje". Ovo je prvi znak da je porođaj blizu. Drugi važan predznak je prva sukrvica - pojava krvave sluzi iz vagine, tj. izbacivanje čepa cervikalne sluzi. Tu su i predtrudovi - nekoliko dana prije porođaja neredovno se stvrdne materica i to večinom nije bolno”, kaže dr Medan.

Kada trudnica treba da ode u porodilište?

“Trudnica u porodilište treba da ide kad se trudovi budu pravilno ponavljali u intervalu od 10 minuta ili u slučaju pucanja vodenjaka. Takođe, bolnica je obavezna kada se javi vaginalno krvarenje (sa sluzi) ili kad nastupi bilo šta što bi je uznemirilo (glavobolja, treperenje pred očima..)”, upozorava naš sagovornik.

Koje su to osnovne faze porođaja?

“ Porođaj ima 4 faze. Prva faza je dilatacija - širenje grlića materice, druga faza je spuštanje i izlazak bebe, treća faza je izlazak posteljice, a četvrta faza počinje nakon izlaska posteljice, traje 2 sata i u ovom periodu se prati stanje porodilje”, priča doktor.

Kakva su vaša iskustva sa strahovima trudnica? Čega se najviše boje?

“Trudnice imaju najveći strah od porođajnih bolova. Porođajni bol je zapravo kontrakcija - grč materice koja pomaže da se grlić materice otvori. U početku prve faze porođaja kontrakcije traju do 30 - tak sekundi, nisu jake i javljaju se u intervalu od 5-10 minuta. Kako porođaj napreduje, dužina trajanja kontrakcije se produžava do 1 minuta, interval skraćuje na 3-5 minuta, a intenzitet bola pojačava. Što kontrakcija duže traje, češće se javlja i ima intenzivniji bol, porođaj će kraće trajati. Veoma je važno da porodilja intenzivnije diše u vrijeme kontrakcije”, savjetuje naš sagovornik.

Šta na porođaju može da krene naopako?

“ Porođaj je veoma kompleksan proces u kojem mogu da se dogode razne komplikacije. Ipak, u slučaju životne ugroženosti majke ili bebe ljekari se odlučuju na carski rez”, kaže dr Medan.

Kako trudnica može da se pripremi za porođaj?

“Dom zdravlja Podgorica redovno organizuje školu za trudnice. U toku nastave se trudnice upoznaju sa fazama porođaja i načinom- tehnikom disanja. Veoma je važno da se trudnice upoznaju sa procesom porođaja, da bi se izbjegao strah i da svojim aktivnim učestvovanjem pomognu da porođaj traje kraće”, kaže ginekolog.

Kome preporučujete epiduralnu anesteziju?

“Prvorotkama, trudnicama koje slabije podnose bol savjetujem konsultaciju sa anesteziologom u vezi epiduralne anestezije”, kaže dr Medan.

Od čega zavisi koliko će porođaj trajati?

“Dužina trajanja porođaja zavisi od pariteta žene (prvorotka, drugorotka, višerotka), frekvencije, intenziteta i trajanja kontrakcija materice, brzine otvaranja grlića materice, fetopelvičnih mjera i stava, smještaja i veličine ploda”, kaže naš sagovornik.

Šta trudnica može da uradi kako bi se što prije oporavila od porođaja?

“Materica je normalne težine 50 grama, a nakon porođaja je 20 puta teža i ima oko 1.000 grama. Oko 42 dana, 6 nedjelja, što je period koji se zove babinje, je potrebno da se materica vrati u normalnu težinu i veličinu. Veoma je važno da u ovom periodu porodilja što više leži - miruje”, savjetuje naš ginekolog.

Bonus video: