U liječenju gihta veoma važnu uloga ima pravilna ishrana i adekvatna tjelesna težina. Tokom terapije liječenja ove bolest neophodno je da pravilno kombinujete namirnice, jedete tri obroka dnevno i unosite oko 1.500 kalorija u toku dana. Na ovaj način poboljšaćete cirkulaciju i eliminisati višak tečnosti i štetnih materija, ali i ublažiti simptome gihta.
S obzirom na to da veći unos namirnica koje sadrže proteine može da dovede do povećane proizvodnje mokraćne kiseline, meso i iznutrice trebalo bi da izbjegavate, naročito u akutnom napadu gihta. Mjesne prerađevine, čorbe od mesa kao i visoko kaloričnu hranu morate da izbacite iz jelovnika. Alkohol i gazirana pića nisu dozvoljni, već je neophodno da pijete što više vode u toku dana, najbolje dva do tri litra, kako bi bubrezi brže i lakše izbacili višak mokraćne kiseline.
Mlijeko i mliječne proizvode možete jesti koliko želite, jer oni utiču na poboljšanje zdravlja kostiju. Zbog zdravih omega 3 masnih kiselina ribu smijete da jedete, ali izbjegavajte sardinu i skušu. Poželjno je da jedete što više svježeg i barenog povrća, naročito krompir, kukuruz, pirinač, kao i da pijate sok od šargarepe, celera, kiselog kupusa i svježe cijeđenog voća. Dnevno bi trebalo da pojedete i dve do četiri porcije voća po izboru, a povremeno na meniju može da se nađe malo čokolade i meda, prenose novosti.rs.
1. Dan
Doručak: čaša limunade, nemasni sir, hleb
Ručak: čorba od šargarepe, dinstano zelje sa paprikom i paradajzom, kompot od jabuka
Večera: zelena salata i cvekla, nemasni sir, parče hljeba, čaša limunade
2. Dan
Doručak: šolja čaja od šipka, jedno kuvano jaje, parče hleba
Ručak: supa od paradajza, pire krompir sa dinstanim plavim patlidžanom, zelena salata
Večera: voćna salta od pomorandže, jabuke, kruške i šljive, šolja kakaa
3. Dan
Doručak: omlet sa paradajzom, parče hleba, čaša mineralne vode
Ručak: krompir čorba, pirinač sa nemasnim sirom i povrćem po izboru, čaša soka od pomorandže
Večera: pečena paprika sa paradajzom, kuvani krompir
Bonus video: