Kuda su sve stizali naši pomorci

"Ova jedinstvena zbirka ima posebnu važnost, sadrži pisana svjedočanstva jednog vremena, koja otkrivaju istoriju naše Boke i pokazuju kultru pismenog izražavanja Bokelja u 19.vijeku", kazala je istoričarka umjetnosti Danijela Peško
91 pregleda 2 komentar(a)
Izložba, Put pisma-pisma bokeljskih pomoraca 1830-1890, Foto: Slavica Kosić
Izložba, Put pisma-pisma bokeljskih pomoraca 1830-1890, Foto: Slavica Kosić
Ažurirano: 11.12.2016. 13:08h

Izložba "Put pisma – pisma bokeljskih pomoraca 1830 – 1890" otvorena je u subotu veče u multimedijalnoj galeriji "Novi to sam ja" u Herceg Novom.

Postavku čini zbirka pisama iz 19. vijeka iz kolekcije najtrofejnijeg crnogorskog filateliste, pomorskog kapetana Toma Katurića.

"Ova jedinstvena zbirka ima posebnu važnost, sadrži pisana svjedočanstva jednog vremena, koja otkrivaju istoriju naše Boke i pokazuju kultru pismenog izražavanja Bokelja u 19.vijeku", kazala je istoričarka umjetnosti Danijela Peško.

"Pisma su pisana ka i sa jedrenjaka i taj sam period uzeo da vidimo kako su naši pradjedovi korespondirali sa Bokom. Kad se vidi taj rukopis, svi se dive. To je pisano prije 150 i više godina, mastilo je zadržalo autentičnost, a na osnovu njih dobar istoričar bi mogao da opiše ono vrijeme. Pomorci i njihove porodice pisali su o rađanju, smrtnim slučajevima, o uzimanju zajmova, putovanjima, o svemu što je bilo aktuelno i značajno za porodicu, ali i njihov kraj", kazao je Katurić.

Na osnovu pisama može se vidjeti kuda su putovali i gdje su sve stizali bokeljski pomorci u 19 vijeku.

Katurić je podsjetio da je "dio Boke 400 godina bio pod Venecijom, i pisma iz i ka tom kraju (Perast, Dobrota, Prčanj) pisana su na italijanskom jeziku, a ona koja su se odnosila na Herceg Novi – ćirilicom. I to govori kako smo bili specifični u Boki Kotorskoj".

"Državna pošta u Herceg Novom je otvorena 1804.godine, čak dva mjeseca prije one u Dubrovniku", kazao je Katurić , ističući da to govori i o tome kolika je bila naša povezanost sa svijetom bila i koliko su naši pomorci bili cijenjeni u svijetu", objasnio je Katurić.

"Pomorski hljeb je donosio u Boku nešto vrjednije od novca, svjetsku kulturu”, poručio je Katurić o čijem će radu i životu u februaru biti promovisana monografija koju će prirediti profesor Lazar Seferović.

Izložbu će biti otvorena do 31. decembra.

Bonus video: