U svijetu od bolesti štitne žlijezdze ili se liječi oko 250 miliona ljudi, a one variraju od bezopasnog povećanja žlijezde koja se manifestuje kroz probleme s gutanjem, kašljanjem ili osjećajem pritiska - pa do raka.
Ako govorimo o funkcijskim disbalansima štitne žlijezde razlikujemo dva stanja: hipotireozu ili smanjenu funkciju štitnje žlijezde i hipertireozu ili pojačanu funkciju. Simptomi pojačane
Pacijent osjeća pojačano lupanje srca, ima učestalu stolicu (mekana stolica), pacijent pojačano stvara toplinu pa mu je stalno vruće, znoji se, ima osjetljiv sluh, pati od povremene depresije i tuge, ima problema sa spavanjem i apetitom. Riječ je o simptomima zbog kojih će iznenada izgubiti kilograme.
Simptomi smanjene funkcije
Pacijenti su skloni debljanju, tromi su, skloni depresijama, imaju loš kvalitet kose, kože i noktiju.
Osim debljanja, hipotireozu obično karakteriše snažan umor, gubitak interesa i inicijative. U odmakloj fazi pacijent može imati anemiju, hipotermiju, zatajenje srca, epileptičke napade, a manifestuje se usporenim radom metabolizma.
Za sintezu hormona štitne žlijezde potreban je jod a njega dobijamo uglavnom iz hrane. Namirnice koje su korisne za funkciju štitne žlijezde su mrkva, spanać, kajsije, šparogle, maslinovo ulje, suncokretove sjemenke, banane i riblje ulje.
Bonus video: