Izložba gospođe Nadežde Nade Radović pod nazivom "Vještina izrade dobrotske čipke" - zaštićeno nematerijalno kulturno dobro Crne Gore biće otvorena večeras u 19 časova, u Istorijskom arhivu u Kotoru.
Izložba iz privatne zbirke gospođe Nadežde Nade Radović drugi put će biti prikazana u Kotoru, a u organizaciji OJU“Muzeji“Kotor. Na izložbi će biti prikazane minijature kao i stoljnjaci, miljea i šalić sa motivima dobrotskog veza koji predstavljaju djela velike umjetničke vrijednosti 20. i prve četvrtine 21. vijeka.
Dobrotski vez je prepoznat kao nematerijalno kulturno dobro i kao takav iziskuje zaštitu od strane stručnih lica radi dublje analize i istraživačko naučnog rada. Pojedinac ili lokalne zajednice nosioci su pojedinih elemenata nematerijalne baštine, pa samim tim imaju važnu ulogu u procesu zaštite i održivosti iste.
Nadežda-Nada Radović rođena je u Kotoru gdje je provela djetinjstvo i svoj radni vijek kao profesor srpskog jezika i književnosti u Srednjoj školi u Kotoru. Dobrotsku čipku počela je da uči 1964. godine. Pokojna Anđica Đurović bila je njena učiteljica. Imala je 24 godine kada je savladala teški i zahtjevni bod koji se radi najtanjim koncem, uvom od igle, da se čipka ne bi oštetila. Uradila je veliki broj šalova, marama, kravata i detalja za nošnju Bokeljske mornarice.
Izložbu će otvoriti sekretarka u sekretarijatu za kulturu, sport i društvene djelatnosti Opštine Kotor, Tijana Čađenović.
Izložba je realizovana pod pokroviteljstvom Sekretarijata za kulturu, sport i društvene djelatnosti Opštine Kotor, a u organizaciji OJU “Muzeji“Kotor.
Bonus video: