Veza između jetre i mozga, koja reguliše konzumiranje alkohola, može da pomogne naučnicima da razviju nove tretmane za one koji imaju problem sa učestalom konzumacijom, kako navodi novo istraživanje.
Naučnici su po prvi put pokazali kako hormon jetre FGF21 igra važnu ulogu u postavljanju granica u konzumiranju alkohola.
Analizirani su uzorci DNK od više od 105.000 ljudi u Evropi, koji su takođe ispitivani o njihovim nedeljnim navikama konzumiranja akohola.
Studija je ukazala na interakciju između FGF21 hormona i gena u mozgu, beta-Klotho.
Kod 40 odsto ispitanika, posebna beta-Klotho varijanta je bila povezana sa smanjenom konzumacijom alkohola.
Naredne studije su pokazale da je miševe, koji imaju nedostatak tog gena, u značajnoj mjeri više privlačio alkohol.
Rezultati sugerišu da uticaj FGF21 na konzumaciju alkohola zavisi od aktivnosti beta-Klotho gena.
“Naša studija otkriva do sada neotkriven put jetra-mozak, koji reguliše konzumaciju alkohola kod ljudi, što može jednog dana da koristi u terapiji liječenja od alkoholizma“, rekao je profesor Ganter Šuman sa Instituta psihijatrije na Kings koledžu u Londonu.
“Rezultati ukazuju na intrigantnu povratnu spregu, gdje se FGF21 proizvodi u jetri kao odgovor na šećer i alkohol, što direktno utiče na granicu konzumacije u mozgu. Ne možemo da isključimo mogućnost da beta-Klotho djeluje tako što utiče na susjedne gene, tako da su dalje genetičke studije zagarantovane.“
Ove studije mogle bi da vode novim tretmanima za ljude čije je zdravlje ugroženo zbog konzumiranja alkohola.
Bonus video: