Najsmrtonosnija epidemija ebole okončana je ranije ove godine, ali uprkos napretku u vakcinama i antivirusnim ljekovima, dug je put pred nama kada je riječ o pobjedi u ratu sa virusima.
Sledećih pet virusa predstavljaju opasnu prijetnju, a neki su i smrtonosniji od ebole.
Marbung virus
Marburg virus uzrokuje marburg hemoragijsku groznicu. Nakon inkubacije od 3 do 6 dana, bolest počinje iznenada visokom temperaturom, mijalgijama (bolovi u mišićima) i opštom slabošću. Ubrzo se javlja povraćanje i proliv što još više iscrpljuje bolesnika. Hemoragijski fenomeni po koži i sluzokožama praćeni su leukopenijom i trombocitopenijom (smanjen broj leukocita i trombocita) uz oštećenje ostalih organa, što dovodi do smrti za najviše nedelju dana.
Hanta virus
Prirodni domaćini virusa su mali glodari (poljski miševi, pacovi i, u Kini, mačke). Prenošenje virusa nastaje udisanjem prašine kontaminirane izlučevinama glodara ili bliskim kontaktom sa njima (urin).
Inkubacija traje 7-36 dana. Hemoragijska groznica sa bubrežnim sindromom (Korejska hemoragijska groznica, poljski nefritis, epidemijski nefrozonefritis, nephropathia epidemica) započinje groznicom, bolovima u zglobovima, mišićima i simptomima traheobronhitisa. Često postoje glavobolja, bolovi u leđima i povraćanje.
Za sada ne postoji efikasan antivirusni lijek.
Bjesnilo
Bjesnilo je teška zarazna bolest od koje može da oboli svaki sisar. Između ostalog i čovjek. Međutim od bjesnila najčešće obolijevaju psi, vukovi, mačke i lisice. Pošto se uzrok bjesnila nalazi u balama (pljuvački) zaražene životinje, zaraza se lako širi ujedima zaraženih životinja.
Prvi znaci bjesnila kod čoveka javljaju se obično pošto su rane od ujeda već zarasle. Ako je rana bila na licu, znaci bjesnila mogu se javiti već 14-og dana posle ujeda, ali ako su rane na prstima noge, do pojave prvih znakova bjesnila može proći i dva mjeseca. Za to vrijeme rana zaraste kao i svaka druga rana. Ponekad se oko ožiljka javljaju bolovi, mravci, peckanja, a sama rana je neosetljiva.
HIV
HIV je virus iz grupe retrovirusa, poznat kao izazivač bolesti zvane Sida.
HIV se transmituje putem tjelesnih tečnosti, na primjer tokom analnog, vaginalnog i oralnog seksa, putem transfuzije krvi, nesavjesnim korišćenjem igala zavisnika od intravenske upotrebe droga, i preko placente (između majke i fetusa).
Velike boginje
Velike boginje (poznate pod latinskim nazivom variola ili variola vera) su zarazna bolest svojstvena čoveku koju izazivaju dvije vrste virusa variole zvane Variola vera major i Variola vera minor. Variola vera major poznatija kao velike ili crne boginje, je opasnija vrsta, koja izaziva smrt kod 20-40 odsto zaraženih, a kod preživjelih često ostavlja trajnu unakaženost ili sljepilo.
Bonus video: