SMCG: Martinović poslao Lukoviću poruku da "ućuti", VDT da preispita odluku tužiteljke

"Bez želje da se miješamo u rad istražnih organa, izražavamo razočarenje podatkom da je zamjenica Osnovnog državnog tužioca u Kotoru Tanja Čolan–Deretić ocijenila da ovdje nema elemenata krivičnog djela"
134 pregleda 6 komentar(a)
Siniša Luković, Foto: Luka Zeković
Siniša Luković, Foto: Luka Zeković
Ažurirano: 18.10.2016. 13:05h

Najoštrije osuđujemo prijetnje koje je Tivćanin Božidar Martinović, pravosnažno osuđen za šverc droge, uputio dopisniku "Vijesti" iz Tivta Siniši Lukoviću, samo zato što je novinar objavio detalje incidenta koji su se dogodili na dan izbora, u kojem je glavni akter bio Martinović, saopšteno je iz Sindikata medija Crne Gore (SMCG).

Martinović je juče prijetio Lukoviću.

"Poseban problem je to što se Martinović usudio da prijetnje pošalje sa vrata kuće Lukovića, u prisustvu njegove porodice, zbog čega su one mnogo ozbiljnije, jer je narušena privatnost i elementarna sigurnost, ali i poslata direktna poruka novinaru da mora da "ućuti". Bez želje da se miješamo u rad istražnih organa, izražavamo razočarenje podatkom da je zamjenica Osnovnog državnog tužioca u Kotoru Tanja Čolan–Deretić ocijenila da ovdje nema elemenata krivičnog djela, već da je riječ samo o prekršaju i što Tužilaštvo i dalje ne prepoznaje specifičnosti novinarske profesije. Iako nismo pozvani da tumačimo zakonske norme, smatramo da je tužiteljka morala mnogo ozbiljnije da shvati ove prijetnje i kvalifikuje ih makar kao ugrožavanje sigurnosti", navodi se u saopštenju SMCG.

Iz Sindikata dodaju da tužioci dobro znaju koliko su slučajeva napada na novinare uspjeli da dovedu do kraja posljednjih godina i upravo zbog toga bi morali da budu znatno senzibilniji kada donose slične odluke.

"Zato, pozivamo Vrhovno državno tužilaštvo da još jednom preispita odluku zamjenice ODT Čolan-Deretić. Pružamo punu podršku kolegi Lukoviću u zaštiti njegove lične sigurnosti i u nastavku profesionalnog rada, u interesu javnosti. Istovremeno se pridružujemo protestu nevladinih organizacija zbog odluke nadležnih da, tokom izbornog dana, isključe servise Viber i WhatsApp, zbog propagandne komunikacije, odnosno neželjenih (spam) političkih poruka upućenih korisnicima. Smatramo da je ta odluka protivna osnovnom pravu na slobodu izražavanja i informisanja", zaključuje se u saopštenju.

Bonus video: