Sjedite li uspravno? Vjerovatno ne, ako ćemo vjerovati statistikama jer su posljednjih godina bolovi u leđima jedan od najčešćih razloga posjeta ljekaru i najčešći razlog izostanka s posla osoba starijih od 35 godina
Oni koji žive s bolovima u donjem dijelu leđa, odnosno lumbagom, isprobavaju različita pomagala, tablete i preparate, ali sve je više istraživanja koja pokazuju da rješenje može biti jeftinije, prirodnije i jednostavnije. I dugoročno!
1. Motivišite se za vježbanje
Istraživanja pokazuju da redovno bavljenje fizičkom aktivnošću može da spriječi nastanak bolova u donjem dijelu leđa za 35 posto. To se odnosi na vježbe koje su ciljano osmišljene za poboljšanje fleksibilnosti i posture te za povećanje snage srednjeg dijela tijela.
2. Analizajte svoje držanje
Ako imate hronične bolove a još niste otišli kod ljekara, možda je vrijeme za fizioterapijski pregled, pogotovo ako ne zadovoljavate sljedeći opis pravilne posture. Gledajući ispravno držanje u profilu, linija uha bi trebalo da prođe kroz otprilike središte ramena, karlice, i na kraju da prođe kroz središte gležnja. Karlica bi trebalo da bude u neutralnom položaju (nagnuta ni naprijed ni natrag), grudni dio kičme blago povijen, a lumbalna i vratna blago uvučena tako da leđa otkrivaju izduženo slovo 'S'. Lopatice moraju biti simetrične i paralelne s kičmom te razmaknute jedna od druge oko 4 prsta.
3. Priuštite masažu
Ako vas bolovi muče već neko vrijeme, probajte tehnike manualne terapije koje se koriste u liječenju hronične krstobolje, a uključuju masažu vezivnog tkiva, mobilizaciju zglobova te terapijsku masažu.
4. Budite skeptični
Proizvodi za koje tvrde da preveniraju bolove u leđima, poput ortopedskih stolica, pojaseva ili obloga imaju malo utemeljenih naučnih dokaza koji idu u prilog njihovoj djelotvornosti. Marketinške tvrdnje uzmite s velikom dozom opreza i takve proizvode kupujte isključivo po preporuci osoba kojim vjerujete - ljekara ili fizioterapeuta
(sensaklub.hr)
Bonus video: