Uočite znake šećerne bolesti kod djeteta

Ako se vaš mališan lako zamara, često piški i stalno je žedan, moguće je da ima povišen nivo šecera u krvi. Saznajte koji su simptomi ove bolesti i kako se liječi
1302 pregleda 0 komentar(a)
šećer, dijete, slatkiši, Foto: Shutterstock
šećer, dijete, slatkiši, Foto: Shutterstock
Ažurirano: 30.09.2016. 08:28h

Kao i kod odraslih, uzrok dijabetesa kod djece nije do kraja razjašnjen. Vjerovatno je riječ o kombinaciji genetskih faktora i faktora sredine, mada većina mališana sa dijabetesom tipa 1 nema porodičnu istoriju bolesti.

Dijebetes Tip I

Ranije poznat kao insulin zavisni ili juvenilni dijabetes, dijabetes tip 1 je najcešci od svih tipova bolesti kod djece (95 odsto djece mlađe od 16 godina).

Znaci i simptomi

Brojni su rani simptomi koji pokazuju da dijete može imati tip 1 dijabetesa:

- učestalo mokrenje velikih količina urina

- pojačana žeđ, suvoća usta i grla

- gubitak težine

- pojačan apetit

- osjećaj umora

- pelenski osip kod odojčadi, koji ne prolazi uobičajenom njegom

- ponekad teži simptomi: gubitak tjelesne mase, bol u trbuhu, mučnina i povraćanje

- glavobolja

- umor

- poremećaj ponašanja

Prilikom jela hrana se razgrađuje i tokom varenja oslobađs se šećer, koji odlazi u krv i odnosi se do ćelija. Ali pankreas nije u mogućnosti da reaguje stvarajući insulin, pa šećer ne može da stigne u ćelije.

Dijete stoga postaje umorno, jer ćelije nemaju energije. U međuvremenu, nivo šećera u krvi raste.

Napad šećera - umorno dijete

Kada bubrezi osjete visok nivo šećera u krvi, počinju da ga eliminišu urinom. Sa viškom šećera eliminiše se i voda u kojoj je šećer rastvoren, a rezultat je da dijete piški češće i u većim količinama samo da bi se oslobodilo šećera (poliurija). Što mu je viši nivo šećera u krvi, to dijete češće mokri, a to obično vodi dehidrataciji, pa je tijelu potrebno više vode. Dijete postaje izuzetno žedno i pije mnogo vode i druge tečnosti. Pojačano mokrenje i žeđ čcesto su prvi indikatori hiperglikemije (povišenog nivoa šećera u krvi) i dijabetesa.

Simptomi kod odojčadi i male djece mogu da budu nejasni, jer je veoma teško utvrditi žeđ. Regularno ubrzanje rasta može dovesti do promjene u apetitu i u tom slučaju djeca mogu brže da ispolje ozbiljnije simptome prije nego što se bolest otkrije. Jedan od simptoma kod odojčadi može da bude i pelenski osip, koji ne pokazuje poboljšanje ni posle upotrebe medicinskih krema.

Kod starijih djevojčica simptom mogu biti gljivične vaginalne promjene ili svrab.

Postavljanje dijagnoze

Dijagnoza se obično postavlja na osnovu nekoliko kliničkih simptoma i analiza:

- pretjerana žeđ

- često mokrenje

- analiza urina, koja pokazuje dosta šećera i pojavu ketona

- šecer u krvi viši od 11,1 mol/l u svako doba dana, nezavisno od toga šta dijete jede.

Kod većine djece u pitanju je dijabetes tip 1. Simptomi obicno pocinju dramatično, jer pankreas ne luči insulin. Ketoni se češće pojavljuju u urinu kod dijabetesa tipa 1, ali njihova pojava ne ukazuje obavezno na taj tip. Nažalost, rana dijagnoza ne znači da ce dijabetes biti lakšeg oblika ili da će tretman biti lakši. U rijetkim slučajevima teško je odrediti da li je u pitanju tip 1 ili 2, pa se pribjegava dopunskim testovima, koji uključuju nivo insulina, genetska testiranja i korišćenje imunih markera za tip 1, kod koga se nalaze antitijela u organizmu.

Prvi korak je da roditelji nauče kako da daju injekcije insulina, mjere šećer u krvi i naprave plan ishrane. Znanje roditelja je osnova kontrole dijabetesa.

Tretman

Postoje dva cilja u tretmanu dijabetesa: da nivo šećera u krvi bude što bliži normalnom, da ne bi došlo do komplikacija u budućnosti, kao i da dijete može da živi s dijabetesom zdravo i produktivno. On podrazumijeva sledeće:

- davanja insulinskih injekcija nekoliko puta dnevno ili davanja insulina sa ekstra dozama u vrijeme jela  praćenja šećera u krvi nekoliko puta dnevno

- poštovanja plana ishrane

- pojačana fizička aktivnost, koja je praćena dodatkom hrane ili ponekad smanjenjem insulina.

Dijabetes Tip II

Teško je dijagnostikovati tip 2 kod mladih ljudi, jer počinje blagim simptomima ili čak bez njih. Ne zna se tačno koliko je čest dijabetes tip 2 kod mladih, zna se samo da se broj oboljelih povećava.

Znaci i simptomi

U poređenju sa dijabetesom tipa 1, tip 2 obično počinje blagim simptomima ili bez njih:

- češće mokrenje u velikim količinama

- pojačana žeđ

- pojačana glad

- gubitak tjelesne težine

- zamućen vid

- gljivične infekcije

- produženo zarastanje rana

- malaksalost i iscrpljenost

Tretman

Dijabetes tip 2 kontroliše se kombinacijom zdrave ishrane, fizičke aktivnosti, smanjenjem tjelesne težine, a za mnoge mlade ljude i ljekovima.

Tretman svakako uključuje mnoge promjene životnog stila. Kada ishrana i vježbanje ne uspiju da kontrolišu nivo šećera, prepisuju se ljekovi koji pomažu da insulin djeluje bolje.

Neki adolescenti moraju da uzmu i injekcije insulina, ali ni insulin ni ljekovi ne mogu da zamjene zdravu ishranu, redovne vježbe i održavanje optimalne težine.

Ishrana oboljele djece

Ishrana je izuzetno važna za djecu sa šećernom bolešću, najviše u smislu kompleksnih ugljenih hidrata i vlakana.

Za odojčad i malu djecu održavanje stabilnog nivoa šećera u krvi je ključno za razvoj mozga. Neophodno je biti oprezan sa slatkom hranom, ali ne treba da se potpuno isključi. Dnevni raspored obroka podrazumijeva:

- Tri glavna obroka

- Dvije-tri užine

-Cijela porodica treba da jede istu hrane

Šta roditelji treba da znaju

- naučite kako različita hrana utiče na nivo šećera u krvi

- naučite dijete da pije vodu uvijek kada je žedno

- odaberite ugljene hidrate sa dosta vlakana

- ograničite: slatkiše, guste sokove, pecivo, džemove, med

- ograničite zasićene masti i holesterol

- uspostavite dnevnu rutinu fizičke aktivnosti

- uključite povrće različite boje (spanać, brokoli, karfiol, šargarepa, patlidžan)

- koristite hljeb od cijelog zrna,

- integralni pirinač i tjestenine

- dva-tri puta nedjeljno meso zamijenite mahunarkama

- s piletine skinite kožicu prije termičke obrade.

Djeci koja imaju dijabetes u osnovi je potrebna ista hrana za rast i razvoj kao i drugim mališanima. Zdrava ishrana podrazumijeva obilje svježeg voća i povrća, integralnih žitarica, posnog mesa, ribe i mliječnih proizvoda

Bonus video: