Specijalno državno tužilaštvo blokiralo je jahtu biznismena Branislava Gugija Savića, koji je prije dva dana tužiocima priznao da je učestvovao u višemilionskim malverzacijama u Budvi.
To se navodi u izvještaju koji je Specijalno državno tužilaštvo dostavilo skupštinskom Odboru za antikorupciju.
Vlasnik firme “Gugi komerc” jedan je od osumnjičenih u budvanskim predmetima “Jaz”, ”Donji Bulavar” i “Krapina”.
Tim poslovima budvanska kriminalna grupa, kako smatra tužilaštvo, oštetila je opštinsku kasu za preko sedam miliona eura.
Bivšeg visokog funkcionera DPS-a Svetozara Marovića tužilaštvo sumnjiči da je bio na čelu te kriminalne grupe.
O jednom od sporazuma o priznanju krivice, koji je Marović sklopio sa Specijalnim tužilaštvom, Viši sud će odlučivati 1. avgusta, objavljeno je juče na sajtu tog suda.
Savićeva jahta “Helena” usidrena je u Porto Montenegru, piše u izvještaju dostavljenom Odboru
Odbor za antikorupciju, kojim predsjedava Predrag Bulatović (DF) danas će raspravljati o budvanskim sporazumima, odnosno “posebnim izvještajima” za prvih šest mjeseci ove godine.
Odbor je o tome tražio podatke od VDT-a Ivice Stankovića i glavnog specijalnog tužioca Milivoja Katnića, ali su oni o tome, kako saznaju “Vijesti”, dostavili samo šture statističke podatke. Katnićev izvještaj je uglavnom kopija starog izvještaja o radu tog tužilaštva za 2015, koji je ranije proslijeđen parlamentu.
Članovi Odbora iz opozicije, kako su rekli “Vijestima”, očekuju da od tužilaca dobiju konkretnije podatke i objašnjenje o velikom broju sporazuma.
Prema podacima dostavljenim Odboru za antikorupciju, još 14 sporazuma o priznanju krivice koje je Specijalno tužilaštvo dostavilo, čeka odluku suda. Dodaje se da je Specijalno tužilaštvo ukupno zaključilo 20 sporazuma.
U okviru istrage u predmetu “Jaz” Specijalno tužilaštvo je tražilo i da se stavi privremena mjera obezbjeđenja na jahtu “Helena” usidrenu u Porto Montenegru, koja je u vlasništvu Savićevog preduzeća “Gugi komerc”.
U predmetu formiranom protiv Svetozara Marovića Specijalno tužilaštvo tražilo je i zabranu “otuđenja i opterećenja nepokretnosti koje su evidentirane u listovima nepokretnosti” četiri firme - “Property investments Podgorica”, “Good location properties” Podgorica, “Adriatic investments” Budva i “Fifth avenue investment limited”.
U informaciji Katnića navodi se da za pola godine nije primjenjivan institut odloženog krivičnog gonjenja.
Bonus video: