Upala srednjeg uva: Dramatično, ali ne i hitno

Ma koliko dramatično izgledala, upala uva nije hitno stanje. Ako se ne radi o odojčetu i ako opšte stanje djeteta nije izrazito loše, dovoljno je dati lijek protiv bolova i staviti kapi za nos
253 pregleda 0 komentar(a)
dijete, uho, bol, Foto: Shutterstock
dijete, uho, bol, Foto: Shutterstock
Ažurirano: 28.04.2016. 07:47h

Kad se kaže da dijete ima upalu uva, misli se uglavnom na akutnu upalu srednjeg uva, budući da je ona neuporedivo češća od upale spoljašnjeg ili od po život opasne upale unutrašnjeg uva.

Srednje uvo je šupljina u kosti, smještena iza bubne opne. U njoj se nalaze tri slušne koščice koje prenose vibracije sa bubne opne u unutrašnje uvo, gdje se pretvaraju u nervne impulse koje „čujemo“. Srednje uvo je Eustahijevom tubom povezano sa zadnjim dijelom nosne duplje i grlom. Upravo zato upali uva najčešće prethodi „obična“ prehlada. Naime, odojčad i mala djeca imaju kratke i prave Eustahijeve tube, a uz to, dosta vremena provode u ležećem položaju, pa bakterije i virusi lako prelaze iz grla i nosa u uvo. Do treće godine 70% djece barem jednom preboli upalu uva.

Sve počinje prehladom

Tipičan tok bolesti je sljedeći: dijete je nekoliko dana prehlađeno, šmrkće, curi mu nos. Uveče je leglo, zaspalo, a nakon nekog vremena se probudilo uz plač zbog jakih bolova u uvu. Odojče sa upalom uva vrišti od bola. Mala djeca mogu trljati ili povlačiti uši i ne reagovati na zvukove, na poziv. Starija djeca se mogu žaliti na bolove, osjećaj punoće i pritiska u uvu. Temperatura je povišena, apetit slab, dijete povraća i ima proliv. Na upalu srednjeg uva treba misliti i kod uznemirenog djeteta sa povišenom temperaturom, bez ikakvih drugih simptoma.

Ma koliko dramatično izgledala, upala uva nije hitno stanje. Ako se ne radi o odojčetu i ako opšte stanje djeteta nije izrazito loše, dovoljno je dati lijek protiv bolova i staviti kapi za nos, koje će pomoći u borbi protiv prehlade. Bol se može ublažiti ako se na bolesno uvo stavi zagrijana gaza, šal, kapa ili traka za uši. Ubrzo nakon toga dijete će zaspati i najčešće noć provesti mirno. Ujutro se treba javiti ljekaru, a on će odlučiti o daljem liječenju. Nekada i neliječene upale uva prolaze same od sebe bez ikakvih komplikacija, ali dugotrajne upale ili upale koje se ponavljaju, mogu oštetiti bubnu opnu, slušne koščice i strukturu srednjeg uva i dovesti do trajnog gubitka sluha.

Kako djeca rastu, njihove Eustahijeve tube postaju šire i zakrivljenije. To pomaže zaštiti uva od upale. Iako se i dalje mogu pojavljivati, vjerovatno se neće javljati tako često kad dijete bude u školskom uzrastu.

Kako spriječiti

Dijete se ne može u potpunosti zaštititi od upale, ali se može znatno smanjiti rizik ako se preduzmu sljedeći koraci:

Dojiti dijete što duže

Kod odojčadi hranjene na flašicu, vjerovatnoća da će dobiti upalu uva je dva do tri puta veća nego kod djece koja su dojena barem četiri mjeseca. Dojenje pomaže tako što prenosi majčin imunitet koji štiti od infekcija. Ako se dijete, ipak, hrani na flašicu, treba ga držati u uspravnom položaju.

Izabrati manji vrtić

Djeca koja idu u vrtić imaju veći rizik da obole od upale uha nego djeca koja ostaju kod kuće. I što je više djece u vrtiću, veća je vjerovatnoća da će se prehladiti, što, kako je već navedeno, može dovesti do upale uva.

Zaštita od duvanskog dima

Kod djece koja udišu duvanski dim veća je vjerovatnoća da će se razviti upala uva. Ako se razbole, trebaće im duže vremena da ozdrave.

Osam glavnih simptoma upale

Dijete s upalom uva može imati dva ili više sljedećih simptoma:

1. Simptomi prehlade – imajte na umu da se upala uva gotovo uvijek događa nakon prehlade. Često prozirna sluz iz nosa postane žuta ili zelena prije nego nastane upala. 2. Nemir tokom dana ili noći. 3. Dijete se žali na bol u uvu ili na gubitak sluha. 4. Noćna buđenja su češća. 5. Dijete ne želi da leži na ravnoj površini. 6. Povišena temperatura – obično blago (38,3 - 38,8); moguće je dijete i nema povišenu temperaturu. 7. Prehlađeno dijete odjednom postaje nemirnije no inače. 8. Iscjedak – ako iz uva cure krv ili gnoj, vjerojatno se radi o upali sa povrijeđenom bubnom opnom. NE BRINITE! Takve rane gotovo uvijek dobro zarastu.

Bonus video: