Policijski inspektori Odsjeka za borbu protiv droge i Tužilaštvo, tokom prošle godine radili su na 17 istraga i u 377 pojedinačnih zapljena oduzeli 237.456,10 grama droge.
To piše u Vladinom Izvještaju o realizaciji akcionog plana za sprovođenje - Strategije Crne Gore za sprečavanje zloupotrebe droga od 2013. do 2020.
Zaplijenjeno je 197.466,10 grama maruhuane, 4.634,19 grama heroina, 33.921,84 grama kokaina, sintetičkih droga 1.298,00 grama i 110 komada, 47,80 grama hašiša, 9,47 grama subotexa, 24,03 grama tramadola i 5,92 grama dijazepama.
Službenici Odsjeka podnijeli su 115 krivičnih prijava, kojima je tužiocima procesuirano 196 osoba za počinjenih 184 krivičnih djela. Piše i da je podnijeto 175 prekršajnih prijava iz oblasti zloupotrebe droga.
“U cilju smanjenja ponude droge na nacionalnom nivou, tj. ulične distribucije, službenici Odsjeka za borbu protiv droge 16. jula 2015. godine su realizovali policijsku akciju vođenu pod kodnim nazivom 'Čistač'. Predmet se sprovodio sedam mjeseci, a rezultirao je lišenjem je slobode 20 lica, dok je krivičnom prijavom obuhvaćeno ukupno 26 lica zbog osnovane sumnje da su se bavili nabavkom i distribucijom droge na lokalnom nivou. Službenici Odsjeka za borbu protiv droge su u akciji 'Čistač' pronašli i oduzeli 2,6 kilograma marihuane, pola kilograma heroina, oko 350 grama kokaina i dva komada oružja. Izvršen je pretres stambenih objekata na više od 20 lokacija”, piše u Vladinom Izvještaju.
U toku 2015. inicirano je i sprovođeno 10 međunarodnih istraga.
Od tog broja, kroz četiri međunarodne policijske akcije, realizovani su predmeti: "Kocka", "Skiper" "Mak" i "Virus". Svi koji su obuhvaćeni ovim istragama predati su Specijalnom državnom tužiocu.
Službenici Uprave carina tokom 2015. imali su osam zapljena droge - sedam skanka gdje su uzeli 71,30 kg i jednu heroina (1,50 kg). U posljednjem srednjoročnom pregledu Procjene opasnosti od teškog i organizovanog kriminala u Crnoj Gori 2015 SOCTA piše da krijumčarenje i trgovina drogom i dalje ostaju dominantna kriminalna aktivnost najvećeg broja registrovanih organizovanih kriminalnih grupa (OKG).
U tom dokumentu navodi se da će policija pojačati prikupljanje podataka o imovini pripadnika organizovanih kriminalnih grupa i pomoraca uključenih u krijumčarenje droge. Te grupe, prema nalazu SOCTA, trgovinom drogom zarađuju desetine miliona godišnje.
"U narednom periodu, tokom realizacije istražnih aktivnosti organa za sprovođenje zakona, potrebno je u većoj mjeri angažovati specijaliste za prikupljanje podataka o imovini i sprovođenje finansijskih istraga pripadnika OKG i pomoraca uključenih u krijumčarenje narkotika na međunarodnom nivou", piše u tom dokumentu. Dosadašnje zapljene heroina u Crnoj Gori, po kvalitetu i količini, i dalje ukazuju da je bio namijenjen uličnoj prodaji, a ne daljem krijumčarenju ka zemljama EU.
Vijeće Višeg suda potvrdilo optužnicu u predmetu “Čistač”
Vanraspravno vijeće podgoričkog Višeg suda potvrdilo je optužnicu protiv uhapšenih u akciji “Čistač”, zbog prodaje kokaina.
Predmet je dodijeljen u rad vijeću kojim će predsjedavati sudija Predrag Tabaš.
Optuženi su Nebojša Božović, Srđan Radanović, Milan Kostović, Milan Moračanin, Nemanja Jestrović, Milutin Brković, Marko Čolović, Aleksandar Vušurović, Darko Kordić, Vasilije Mićević, Marko Radonjić, Zlatan Kapetan, Marko Đuranović, Vlado Ćetković, Miloš Ivančević, Radovan Tomanović, Radomir Karadžić, Luka Dapčević, Zdravko Peličić, Muamer Tarhaniš, Predrag Pejović, Žarko Šenak i Zoran Sjekloća.
Ivan Mijatović, Miroslav Ćetković i Aleksandar Ćetković sumnjiče se za šverc droge, dok su Kordić i Tarhaniš okrivljeni i za nedozvoljeno držanje oružja i eksplozivnih materija.
U policijskoj akciji pod nazivom „Čistač“ uhapšen je i inspektor za imovinske delikte Centra bezbjednosti Budva Milan Moračanin, koji se tereti za učestvovanje u nabavci i distribuciji kokaina.
Bonus video: