Ivan Brajović saslušan zbog Limenke

Glavni specijalni tužilac Milivoje Katnić je najavio da će odluka u predmetu Limenka biti donijeta u narednih nekoliko sedmica
108 pregleda 82 komentar(a)
Ivan Brajović, Foto: Savo Prelević
Ivan Brajović, Foto: Savo Prelević
Ažurirano: 29.03.2016. 06:18h

Ministar saobraćaja i pomorstva Ivan Brajović saslušan je u Specijalnom tužilaštvu u okviru istrage u predmetu Limenka u kojoj je država, zbog nepoštovanja ugovora, oštećena za oko deset miliona eura, saznaju nezvanično “Vijesti”.

U tom tužilaštvu, u okviru iste istrage, saslušan je i nekadašnji direktor Uprave policije Veselin Veljović.

Specijalni tužilac Milivoje Katnić prošle sedmice je kazao da će odluka u predmetu Limenka biti donijeta u narednih nekoliko nedjelja, i da je tokom tog izviđaja saslušano više osoba u svojstvu građana.

Tužilaštvo provjerava da li je u tom slučaju postojala koordinirana aktivnost grupe visokih javnih funkcionera čije je nevršenje službene dužnosti imalo za cilj da premijerov brat Aco Đukanović stekne višemilionsku korist.

Po nalogu Specijalnog tužilaštva početkom marta dokumenta o tom predmetu dostavljena su iz Ministarstva unutrašnjih poslova, Osnovnog suda u Podgorici i od zaštitnika državnog interesa i Vlade.

Nekadašnji direktor policije Veselin Veljović 29. septembra 2011. tražio je od tadašnjeg ministra unutrašnjih poslova Ivana Brajovića da u najkraćem roku iseli službu MUP-a iz Limenke i upozorio ga da će u protivnom biti napravljena značajna šteta zbog nepoštovanja ugovora sa Acom Đukanovićem.

U pismu koje je Veljović uputio Brajoviću, piše da je punomoćnik Aca Đukanovića policiju još 2. septembra iste godine obavijestio da ima namjeru "poravnanja sa prodavcem za period docnije, što znači i namjeru potraživanja značajnog iznosa za posljedice neizvršavanja ugovora”.

Veljović dalje upozorava Brajovića da je ugovoreni rok za demontiranje i transportovanje starog objekta CB Podgorica istekao 26. maja 2010. godine.

U dokumentaciji koju su “Vijesti” dobile iz MUP-a po zahtjevu o slobodnom pristupu informacijama, nema nijednog Brajovićevog odgovora.

"U Službi za opšte i zajedničke poslove MUP-a nijesmo pronašli arhivirane dopise ako ih je bilo, a koje je nekadašnji ministar Brajović dostavljao direktoru Uprave policije Veselinu Veljoviću u vezi sa objektom Limenka u Podgorici”, piše u rješenju Odjeljenja za zaštitu podataka o ličnosti i slobodan pristup informacijama.

Osim pisma koje je Veljović poslao Brajoviću u novembru, postoji još i njegovo pismo upućeno Nadi Stanišić tadašnjoj v. d. direktorici Direkcije za imovinu.

Tu depešu Veljović je poslao 7. oktobra 2011. godine i u njoj Stanišićevu obavještava da je policije otvorila novi objekat 21. maja 2010. i da je 10. juna iste godine preselila kompletan Centar bezbjednosti Podgorica iz Limenke.

On je obavještava da su u dijelu Limenke ostali kapaciteti Sektora za upravne unutrašnje poslove MUP - a.

Veljović je u tom pismu naveo sve što je ranije pisao Brajoviću i dodao da je ukazao ministru na činjenicu da Uprava policije i dalje nije u mogućnosti da ispuni svoju ugovornu obavezu i preda predmetnu lokaciju kupcu (Dukanoviću), zato što MUP nije izmjestio kapacitete Sektora za upravne unutrašnje poslove iz strare zgrade CB.

"Konačno, zamolio sam ministra unutrašnjih poslova da u najkraćem roku iznađe rješenje za izmještanje”, napisao je Veljović Stanišićevoj.

Aco Đukanović je 2008. potpisao ugovor sa Upravom policije, tada samostalnim organom, na osnovu koga je zemljište na lokaciji Limenke trebalo da mu bude ustupljeno dvije godine kasnije.

MUP se u ugovoreno vrijeme nije iselio, pa je premijerov brat u julu 2012. tužio državu i pravosnažnom odlukom dobio oko 10,5 miliona eura, na osnovu izgubljene dobiti.

Ivan Brajović je, nakon što su “Vijesti” objavile sadržaj Veljovićevih pisama, “najoštrije demantovao” navode o njegovoj odgovornosti u slučaju Limenka

Ministar ranije tvrdio da nije učestvovao u donošenju odluka ni zaključenju ugovora

Ivan Brajović je, nakon što su “Vijesti” objavile sadržaj Veljovićevih pisama, “najoštrije demantovao” navode o njegovoj odgovornosti u slučaju Limenka.

“S obzirom na to da sam za ministra unutrašnjih poslova izabran u junu 2009, ni na koji način nijesam učestvovao niti u donošenju odluke, niti u zaključenju, niti u realizaciji predmetnog ugovora”, rekao je Brajović.

On tvrdi da je MUP, dok je on bio ministar, “preduzeo čitav niz radnji i aktivnosti, zajedno sa drugim organima i institucijama, u cilju prevazilaženja nastale situacije”.

Brajović je ocijenio da je “riječ o nevještom pokušaju" njegove političke diskreditacije, i da zna sa koje je to političke adrese stiglo.

MUP je odbio da, prema Zakonu o slobodnom pristupu informacijama, da na uvid “Vijestima” prepisku Brajovića sa svim državnim organima i institucijama u vezi sa slučajem Limenka jer je, naveli su, cijela dokumentacija predata Specijalnom tužilaštvu.

Bonus video: