Svako životno doba je lijepo na svoj način i u svakom se potrebe tijela mijenjaju, pa tako treba mijenjati i životne navike. To ne znači da nakon pedesete treba prestati sa uživanjem i življenjem "punim plućima", dovoljno je samo malo korigovati stvari.
Naučite da meditirate
Meditacija poboljšava funkcionisanje mozga i smanjuje stres. Mozak prirodno stari, ali dokazano je da osobe koje meditiraju imaju više sive mase i bolju povezanost među nervnim vlaknima. Uz to, stres uzrokuje mnogo hroničnih teškoća (anksioznost, bolesti srca, poremećaje sna). Meditacija će vam pomoći da ublažite mentalne uzroke stresa.
Provjerite gustinu kostiju
Od trenutka kada uđete u menopauzu, počinje da se smanjuje gustina kostiju, zbog čega se povećava rizik od osteoporoze. Zato treba provjeriti gustoću kostiju i početi redovito sa vježbama, šetnjama, trčanjemi... Osobe starije od 50 godina koje su se veći dio života bavile sportom imaju gušće kosti od onih koji se nisu bavili sportom.
Mjerite pritisak
Redovno mjerite pritisak, posebno prije težih i zahtjevnijih aktivnosti. Ako pušite, bilo bi dobro da se ostavite tog poroka, jer pušenje utrostručava rizik od srčanog udara.
Njegujte prijateljstva
Družite se jer bogat društveni život povoljno utiče na krvni pritisak, depresiju, a može i smanjiti rizik od Alzheimerove bolesti, kardiovaskularnih problema, osteoporoze i reumatoidnog artritisa.
Obraćajte pažnju na promjenu seksualnih potreba
Intimnost je bitna za zdravu vezu, ali i za ublažavanje depresije, poboljšanje imunološkog sistema i smanjenje rizika od srčanih bolesti. Pad nivoa estrogena koji se javlja u menopauzi može da oslabi libido i seks zna da učini neprijatnim i bolnim. Ne odustajte - samo se prilagodite promjenama i naučite što odgovara vašem tijelu.
Prilagodite ishranu
Prehrambene potrebe mijenjaju se s godinama. Kad žene uđu u menopauzu, ne podnose više dobro šećer, pa bi trebalo da smanje unos ugljenih hidrata. Treba povećati unos vlakana i na taj način zaštititi debelo crijevo. Jedite svježe proizvode, integralne žitarice, unosite zdrave masti i ograničite unos crvenog mesa i natrijuma.
Zaštitite zglobove
Danas su starije generacije mnogo aktivnije od prethodnih starih generacija i zato morate dodatno obratiti pažnju na sljedeće stvari:
- Održavajte zdravu tjelesnu težinu. - Vježbajte svakog dana umjereno. - Izbjegavajte naporne aktivnosti i vježbe kako se ne biste povrijedili. - Radite vježbe snage za donji dio tijela kako biste ojačali mišiće koji podržavaju koljena i kukove te skinuli pritisak sa zglobova. - Uzimajte svakodnevno kalcijum i vitamin D.
Bonus video: