Ponosna cetinjska škola malih šampiona

Po strani rezultati i silne medalje, džudo je, više od svega - u skladu sa geslom svog utemeljitelja Džigoroa Kanoa da "nije važno da si bolji od drugog, već od jučerašnjeg sebe" - sredstvo vaspitanja, skladnog fizičko-duhovnog razvoja ličnosti
111 pregleda 1 komentar(a)
DžK Crnogorac, Foto: Branko Krivokapić
DžK Crnogorac, Foto: Branko Krivokapić
Ažurirano: 27.03.2016. 11:23h

Izraz "džudo" - za trenutak se posvetimo njegovom porijeklu i značenju - na japanskom jeziku sastavljen je od dva karaktera: "ju" odnosno "nježni" i "do", što bi se moglo prevesti kao "put", ili "način". Dakle, "nježni način".

A način na koji džudo klub Crnogorac opstaje u protekle 22 godine, upućujući cetinjske dječake i djevojčice u tajne ove dalekoistočne vještine, olimpijske discipline, ali i specifične životne filozofije, je - zadivljujući. Sa malo novca, a srcem velikim da u njega stane sva ljubav prema sportu i pedagoškom radu, kolektiv iz prijestonice uzorito sakuplja priznanja i medalje. Ponosno predstavljajući svoj grad i državu u regionu.

"Samo u 2015. godini učestvovali smo na preko 30 nacionalnih i međunarodnih takmičenja: od Dubrovnika, Trebinja, Mostara, preko Beograda do Prištine i Skadra", kaže trener Crnogorca Maja Vicković, koja je zajedno sa dr Milovanom Jankovićem i Vojom Kneževićem u oktobru 1994. osnovala klub.

Da je važno učestvovati - jeste. Ali, slasno je pobijediti.

"Najvrijednije rezultate ostvarili su starija pionirka Anđela Popović, koja je na prvenstvu Balkana na Žabljaku osvojila srebro, i Luka Perišić kome je na istom takmičenju u konkurenciji starijih pionira pripala bronza".

U svježe uređenoj dvorani pod krovom Sportskog centra "Lovćen" na Cetinju, sa učiteljima, Majom Vicković i njenim saradnikom Stevom Kneževićem, svakodnevno vježba 80 takmičara.

"Imamo tri grupe: školicu sporta, predtakmičarsku i takmičarsku, u svim uzrastima od poletaraca do seniora".

Masovnost i dubina, prema tome, postoje. Postoji i širina interesovanja - uz džudo, treneri Crnogorca podučavaju i srodnoj borilačkoj vještini džiju-džici (preciznije, džudo je skup probranih tehnika džiju-džice).

"Naš Andrija Martinović postao je prvak Balkana, za šta mu je kasnije pripala nagrada za najboljeg mladog crnogorskog takmičara u 2015. godini. Na Svjetskom kupu Vuko Vicković greškom naših predstavnika iz reprezentacije ostao je bez odličja, zauzevši peto mjesto, uz pobjede nad borcima iz Slovenije, Ukrajine, Rusije i Grčke".

Po strani rezultati i silne medalje, džudo je, više od svega - u skladu sa geslom svog utemeljitelja Džigoroa Kanoa da "nije važno da si bolji od drugog, već od jučerašnjeg sebe" - sredstvo vaspitanja, skladnog fizičko-duhovnog razvoja ličnosti.

"To me i drži sve ove godine u ovoj borilačkoj vještini:ljubav prema džudou i djeci, i svježina rada sa njima".

Uskoro i sajt Crnogorca

Početkom godine, Džudo klub Crnogorac dobio je novi Izvršni odbor. Za predsjednika je izabran jedan od osnivača dr Milovan Janković, nekadašnji gradonačelnik Cetinja.

"Rezultati rada nove uprave su već vidljivi. Rekonstruisana je naša sala u SC Lovćen, a nabavljena su tri nova kimona za najbolje takmičare. Pored toga, u izradi je i sajt kluba. Uz to, vrijedno je pomenuti da su članovi UO Jovan Đurić i Dragan Bari Martinović nedavno poklonili klubu kolekciju kimona u vrijednosti od 500 eura" - kaže Vickovićeva.

Bonus video: