“Nova religija” u Republici Srpskoj

Herst pokušava da podstakne na razmišljanje o religiji, ljubavi, umjetnosti...
91 pregleda 3 komentar(a)
Herstov rad, Demijan Herst, Foto: Worldpress.com
Herstov rad, Demijan Herst, Foto: Worldpress.com
Ažurirano: 24.03.2016. 11:32h

Jedan od najznačajnijih svjetskih savremenih umjetnika Demijan Herst gostuje sa svojim izložbenim projektom u susjednoj Bosni i Hercegovini. Izložba “Nova religija” otvorena je u u Muzeju savremene umjetnosti Republike Srpske u Banjaluci.

Britanski umjetnik jedan je od najznačajnijih predstavnika umjetničkog pokreta “Young British Artist's” (YBA) i dobitnik prestižne Tarnerove nagrade.

Izložbom “Nova religija” Herst pokušava da podstakne na razmišljanje o četiri važne stvari u životu: religiji, ljubavi, umjetnosti i nauci, koje su, prema njegovim riječima, samo instrumenti koji nam pomažu da pronađemo svoj životni put.

Koristeći se ovim univerzalnim temama, Herst u “Novoj religiji” suprotstavlja nauku i religiju, stavljajući ih u specifičan dijalog, onako kako ih obično ljudi percipiraju, s jedne strane osjećajan, privržen i topao, u duhu religijskih i metafizičkih konotacija, dok je s druge strane analitički hladan i odbojan, pod uticajem atmosfere i osjećanja vezanih za medicinsku profesiju.

Postavka izložbe je osmišljena kao kompaktna cjelina s 44 grafike i četiri skulpture koje čine “Novu religiju”, a funkcionišu kao ciklus fresaka - od “Stvaranja svijeta” do “Posljednjeg suda”.

Ovi intrigantni radovi okružuju oltarsku ikonu s krstom optočenim tabletama u obliku dragulja, dječijom lobanjom i srcem obmotanim bodljikavom žicom te tabletom isklesanom u mermeru. Ovi elementi, koji čine “Novu religiju”, tvore kapelu posvećenu želji da se smrtnost drži pod kontrolom, želji koja u isti mah ne može pomoći u suočavanju sa smrću.

Izložbom u Muzeju savremene umjetnosti RS ovaj veliki izložbeni projekat, prezentovan prvi put u Londonu 2005, nastavio je svoju veliku turneju koja je uključivala prestižne evropske muzeje i galerije.

Bonus video: