Institut sporazuma o priznanju krivice treba da omogući brzo okončanje krivičnih postupaka, smanjenje sudskih troškova, ali na način koji neće ugroziti interese pravne države, poručeno je iz Građanskog pokreta URA.
Potpredsjednik URE, Rade Bojović je ukazao da se njihov program zasniva na reformatorskom političkom kursu u čijem središtu je vladavina zakona i stvaranje funkcionalne pravne države.
"Iz tih razloga zalažemo se za odlučnu modernizaciju i reformu pravnog sistema koja će dovesti do stručnog i efikasnog pravosuđa", kazao je Bojović agenciji MINA.
On smatra da su sposobno i samostalno tužilaštvo i pravično i nezavisno sudstvo temelji prosperitetne i ozbiljne države.
"Zato podržavamo sve zakonodavne i institucionalne promjene koje vode u tom pravcu. Uvođenje instituta sporazuma o priznanju krivice u našem krivično-procesnom pravu je jedna od bitnih novina koja treba da omogući brzo okončanje krivičnih postupaka, smanjenje sudskih troškova ali na način koji neće ugroziti interese pravne države", rekao je Bojović.
Zato, matra on, nije slučajno što javnost sa pažnjom prati primjenu ovog instituta u slučajevima visoke korupcije i organizovanog kriminala vezane za javne funkcionere i druga okrivljena lica iz Budve.
Prema njegovim riječima, građani i dio političke javnosti ogorčeno i nerijetko su pomislili da je Specijalno tužilaštvo zaključilo prve "budvanske" sporazume tako što se okrivljenima omogućava da prođu sa blagim kaznama, a država ponovo ostane "kratkih rukava".
"Pošto je Građanski pokret URA dosljedan zagovornik nezavisnog pravosuđa i potrebe da imamo sposobno specijalno tužilaštvo očekujemo da se u svojoj komunikaciji sa javnošću tužilaštvo ubuduće potrudi da učini jasnim ključne detalje zaključenih nagodbi", poručio je Bojović.
On je podsjetio da je to bitno iz razloga što sporazumi imaju smisla samo ako podrazumijevaju oduzimanje imovinske koristi učinioca krivičnog djela ali i svih drugih lica vezanih za konkretni slučaj.
"To znači i pokretanje finansijske istrage, poništenje svih pravnih poslova na osnovu kojih je oštećena država i u konačnom onu računicu koja se svodi na to da se državi vrati nezakonito prisvojena imovina, da se sanira nanesena šteta a da zauzvrat okrivljeni ili optuženi dobiju blaže kazne", pojasnio je Bojović.
U suprotnom, kako je ocijenio, tužilaštvo bi diskreditovalo i sebe i primjenu ovog poželjnog pravnog instituta zahvaljujući kome se u Sjedinjenim Američkim Državama okonča preko 90 odsto krivičnih postupaka.
Bonus video: