Kompanija "Lovćen film" reagovala je povodom navoda buvanskog odbora Demokratske Crne Gore, odbacujući navode da je aneks ugovora koji je Opština zaključila sa tom firmom štetan za lokalnu upravu.
Demokrate su saopštile da je se subvencijama, sa "tajno zaključenim aneksom", investitoru omogućeno da za nepune dvije godine vrati kompletnu investiciju od milion eura, koliko će im biti uplaćeno iz opštinskog budžeta. Specijalno tužilaštvo provjerava da li je bilo nezakonitosti u poslu između Opštine Budva i kompanije Lovćen film...
"Tokom prethodnih sedam godina obavljeno je niz razgovora sa vodećim filmskim kućama, ali bezuspješno. Malobrojni poželjni investitori nisu prepoznali svoj interes da u gradu sa samo oko 20.000 građana ulažu svoja sredstva koja nemaju perspektivu, na osnovu statističkih jasnih neisplativih proračuna. Vjerujemo da je zbog toga u javnosti jasan razlog zašto je moderne bioskope do skoro imala samo Podgorica", piše u reagovanju.
Dodaju da su na javnom tenderu jedini predali ponudu.
"Pregovorima i u potrazi za rješenjem da se dugogodišnji problem bioskopa konačno riješi, opštinsko rukovodstvo razmišlja o javnom partnerstvu kao idealnom i sigurnom rješenju koje će gradu obezbijediti željeni bioskop . Potpisanim ugovorom preuzete su i obaveze. Naravno da investitor razmišlja profitabilno, što se začuđujuće naglašavalo u više navrata tokom teksta koji je preteča ovom!? Zašto bi neko investirao 1.300.000 eura privatnih sredstava ukoliko ne očekuje da će imati dobit!? Da li je razvojna politika nekih stranaka okrenuta ka traženju investitora koji će raditi sa gubitkom? Dosadašnjim tekstovima koji su objavljivani mogao je lako da se stekne utisak da investitor nije uložio nikakva novčana sredstva. Ako govorimo o kojekakvim nepravilnostima, zašto onda u objavljenim tekstovima nije navedeno da Zakon o kinematografiji, u dijelu javnog interesa, kaže da 'Javni interes je uvođenje podsticajnih mjera za unapređivanje donatorstva i sponzorstva, kao i javno-privatnog partnerstva', što ovaj ugovor i predstavlja, zatim 'Ostvarivanje javnog interesa u kinematografiji obezbjeđuje država i lokalna samouprava”.
Kako se dodaje, u tekstu se zaključuje da je osnovnim ugovorom investitor stekao pravo na godišnju subvenciju od 199.000 eura i obavezu ulaganja od nešto preko 500.000 eura.
“Navodi se da je aneksom investicija porasla na preko milion eura, ali da će zbog promjene dinamike isplate godišnje subvencije povrat investicije trajati samo tri godine, što je veoma štetno, kao i to da je potrebno poništiti ovaj aneks. Kada bi i bilo tačno da bioskop može cjelokupnu subvenciju koristiti za povrat investicije, prostom matematikom se dolazi do zaključka da bi u skladu sa osnovnim ugovorom povrat investicije trajao samo oko dvije godine i šest mjeseci. Naravno, niti jedan od ova dva matematička prikaza nije tačan, jer je za stvarni povrat ovih ulaganja potreban znatno duži period. Aneksom na bilo koji način ukupan iznos subvencije nije promijenjen. Naime, svakodnevne troškove je nemoguće pokrivati iz redovnih priliva i bez subvencija Budva kao mali grad ne bi ni imala bioskop . Na kraju, treba istaći da iznos subvencije koju dobijamo za rad tokom cijele godine i za naše poslovanje je većini nedovoljno za organizovanje drugih događanja u Budvi, a koja traju i po samo nekoliko dana”.
Bonus video: