Vratiti muzički šarm grada pod Trebjesom

Čin prestanka rada gradskog orkestra samo je jedan od mnogih u zapostavljanju kulturnog nasljeđa koje je postalo uobičajeno
63 pregleda 0 komentar(a)
Miloš Gezović, Foto: Svetlana Mandić
Miloš Gezović, Foto: Svetlana Mandić
Ažurirano: 14.12.2015. 20:42h

Nikšić ima osnovnu i srednju muzičku školu, muzičke talente kojima se diči država, ali nema gradski orkestar. Zahvaljujući NVO “Civis diversus” i Kulturnom centru “Punkt” i ta situacija bi mogla da se promijeni.

“Ideja o obnovi gradskog orkestra je potekla iz potrebe da se obogati kulturna ponuda grada, ali i odgovornosti koju osjećamo prema kulturnoj i umjetničkoj zaostavštini naše zajednice. Čin prestanka rada gradskog orkestra samo je jedan od mnogih u zapostavljanju kulturnog nasljeđa koje je postalo uobičajeno u proteklih skoro tri decenije”, kazao je Miloš Gezović iz Kulturnog centra “Punkt”.

Umjesto, kako je kazao, ustaljene prakse prebacivanja odgovornosti bez konkretnih rezultata, umjesto traženja krivaca bez ponuđenog rješenja, “Civis diversus” i “Punkt” su riješili da ujedine mladost, volju, energiju i kapacitete i Nikšiću vrate gradski orkestar.

“Gradu je potreban orkestar, a mi želimo da iskoristimo sve svoje organizacione resurse da iniciramo ovakvu priču, da pokušamo da je stavimo ‘na noge’ i tako dobro organizujemo da se više nikada ne može desiti da propadne, već da doživljava smjenu generacija i da živi i bude u duhu grada. Gradski orkestar odavno je dio kulturnog života Nikšića, a cilj nam je da svom gradu donesemo novi ritam i vratimo muzički šarm koji je ranije imao”, kategoričan je Gezović.

“Zahumlje”, koje su osnovali zanatlije i radnici 1898. godine, pokrenulo je mnoge dobre stvari, pa tako i orkestar. Od 1901. do 1908. horovođa “Zahumlja” bio je Podgoričanin, učitelj Nikola Leković, koji je u saradnji sa Brankom Šobajićem osnovao tamburaški, a nešto kasnije i duvački orkestar. Zbog čestih nemira na ovim područjima gradski orkestar je radio sa prekidima, da bi 1999. godine bio obnovljen u okviru KUD “Zahumlje”, kao jedini koncertni amaterski ansambl te vrste u Crnoj Gori. Čovjek koji je bio zaslužan za njegovo obnavljanje je prof. Božidar Bakrač.

“Upisao sam muzičku školu, izabrao harmoniku, ali me prof. Božo Bakrač ‘natjerao’ da uzmem duvački instrument. Znao je kako da privoli djecu, ali je imao i ‘recept’ za prave muzičare. Postajali bi polaznici gradske muzike, a nakon godinu-dvije usavršavanja i članovi orkestra koji je brojao tridesetak muzičara”, prisjeća se početaka u gradskom orkestru profesor trube Stefan Bjeletić.

Dok su polaznici imali, poput Bjeletića, sedam godina i počinjali sa gradskom muzikom u isto vrijeme kada i sa muzičkim obrazovanjem, stariji članovi orkestra već su bili zagazili u šestu deceniju, poput tromboniste Ratka Bečanovića.

“Vježbali smo u podrumu muzičke škole. Repertoar je bio nevjerovatan. Prvo je prof. Božo radio na marševima da bi dobio zvučnost orkestra, sredio dinamiku i ostale muzičke elemente. Kasnije je radio na džezu, bluzu, muzici Južne Amerike, a radio je i razne serijale, poput obrada starih crnogorskih pjesama. Bukvalno nas je sproveo kroz sve moguće stilove”, sa nekom nostalgijom u glasu priča muzičar, jedan od mnogih koji je stasao pod vođstvom čuvenog prof. Boža Bakrača.

Onda su uslijedili koncerti - prvo u rodnom gradu, zatim po cijeloj Crnoj Gori, a zatim po Hrvatskoj i Francuskoj. Ređali su se naslovi u novinama poput “Uz rame sa evropskim bendovima”, “Muzičari sa Trebjese oduševili Francuze”, “Zagreb pa Barselona”…

“Prestali smo sa radom onda kada smo najbolje zvučali, a zvučali smo perfektno. Otišli smo u Francusku i dobili ugovor na četiri godine sviranja, ali smo ispoštovali samo jednu zbog toga što se orkestar rasformirao. Dobili smo poziv i za Španiju. Gradski orkestar i prof. Božo izrodili su dosta muzičara koji su ostali u svijetu muzike i žele da se vrate ako se gradski orkestar ponovo oformi”, kazao je Bjeletić koji namjerava da nastavi tamo gdje je pokojni prof. Božo, ne svojom krivicom, stao 2007.

“Bio sam skeptik svih ovih godina, posebno zbog činjenice da je profesor Božo pokušavao da opet oformi gradski orkestar, ali uzalud. Mislio sam da se to neće više desiti i da je ta priča otišla u zaborav. Onda su se pojavili članovi ‘Punkta' i vratili mi vjeru da priča o gradskoj muzici ponovo može da zaživi. Taj novi orkestar, koji je gradu itekako potreban, bio bi sastavljen od djece i muzičara koji žive u Nikšiću”, kazao je Bjeletić.

Uskoro donatorsko veče za prikupljanje sredstava

Da li i Nikšićani smatraju da im orkestar treba pokazaće već 18.decembra. Za tada je zakazan prvi “ispit” nazvan “Uvertira”.

Naime, toga dana “Civis diversus” i “Punkt” organizuju donatorsko veče za prikupljanje sredstava za gradski orkestar, a cijena ulaznice je dva eura. “To će biti i početak naše kampanje za obnovu gradskog orkestra. Da bi kupili instrumente i opremu za orkestar koji bi brojao 12 članova potrebno nam je nešto manje od deset hiljada eura. Pokrovitelj projekta, Fond za aktivno građanstvo, sav prikupljeni novac do 4.000 eura će duplirati i to je dobar početni fond za ono što nam je potrebno”, kazala je Miljana Peković. Da bi orkestar kvalitetno funkcionisao na godišnjem nivou je potreban budžet od oko 15-20 hiljada eura. “Radimo na tome da prikupimo sredstva za kupovinu instrumenata i za funkcionisanje orkestra od prvog marta do kraja godine, a u toku naredne godine radićemo na tome da orkestar od 2017. bude na budžetu grada. Opština Nikšić i javne ustanove su nam izašle u susret i obećale pomoć, a lokalna uprava je obećala da će na ‘Sceni 213’ obezbijediti prostor za probe orkestra”, kazala je Peković. Ona je poručila da su članovi “Punkta” i “Civis diversusa” spremni da ulože sebe da gradski orkestar ponovo zaživi. Nikšićani, za početak, treba da izdvoje dva eura, a 18. decembra u Nikšićkom pozorištu dočekaće ih oko 70 muzičara.

Voditeljka programa biće glumica Kristina Stevović.

Bonus video: