Uz promenadu kraj duge bečićke plaže, razgovaram sa dragim prijateljem, slikarem Nikolom Kalađurđevićem. Niko je autohton u Rafailovićima, svoj je na svome, tu je rođen, tu živi i stvara više od pola vijeka.
Sam je planirao i etapno dograđivao skromnu porodičnu kuću. Sam je klesao kamene škvadre, podizao stubove, grede, svodove, sam zidao, šalovao, armirao, gradio. Sam je sebi i svojima sačinio topli dom u kome se skromno ali prijatno živi, radi, stvara.
On je zadovoljan čovjek. Objekat u prvoj liniji na samoj obali, u naletu krupnog kapitala i moćnih investitora, našao se priklješten pomeđu dvije ogromne visoke građevine i podsjeća na mali zamak.
Rafailovići, nekada mirno ribarsko mjesto, u zadnjih nekoliko godina, doseglo je enormni stepen izgrađenosti i ogromnu gustinu stanovnika po metru kvadratnom, poput nekog gradskog centra. Taj dio budvanske rivjere, slovio je ranije kao miran, prisan i topao kraj, veoma osunčan do kasne večernje ure.
Niko je izuzetno vrijedan čovjek, istinski domaćin, srijećemo se katkada ranim jutrom na budvanskom pazaru, popijemo kafu, razmjenimo informacije, pitam ga da li je već salpao mreže, pokupio parangale, da li je bio kakav dobar komad ribe, a potom hitamo svako svome poslu. Niko tokom ljeta sa svojim sadržajima, postaje integralni dio solidne turističke ponude, smještaj, cjelodnevni boravak, kupanje, ishrana, zabava, provod, kultura, umjetnost. Da, na posljednjem mjestu, ali umjetnina kod Nika ima, upravo u značajnom obimu.
Zapravo, u svom ateljeu-galeriji, neposredno uz šetnicu, on provodi gotovo cijeli dan. Tu su štafelaj, platna, boje, četke, špahtle, papiri, krejoni, pasteli. Na zidovima uljane slike, veće i manje, gvaševi, akvareli, prisutan je i određen broj veoma interesantnih suvenira, koje sam supstituiše. Na obali, traži interesantne kamene egzemplare, koje je more oblikovalo, zaoblilo i uglačalo. Niko ih djelimično oslikava, aranžira i lijepi na drvene ploče, formirajući veoma zanimljive reminiscentne komade, koji su prijemčivi turistima.
Međutim, Niko je ubrzo shvatio da njegov stvaralačko-izlagački prostor, isključivo u funkciji umjetnosti, nije ekonomski održiv, jer ne obezbjeđuje odgovarajuće finansijske efekte. Odlučio je da ga obogati skromnim ugostiteljskim sadržajem i transformiše u kulturno-umjetnički mini-centar. Taj njegov kulturno-komercijalni prostor, uključujući i terasu zaštićenu od sunca bršljanom, veličine je oko dvadesetak kvadrata. Povećao se značajno broj ljubitelja umjetnosti, znatiželjnika sladokusaca.
Ukupan prostor formiran je kamenim tesanicima od eutohtonog sivca sa tog područja i drvenim talpama. Ambijent je prijatan, odiše mediteranskom atmosferom, gosti se osjećaju opušteno i relaksirajuće. Kažu, kod Nika je sve jednostavno, prosto i prijatno. Namjerava uskoro da organizuje duži boravak kolega-slikara, sa mogućnošću rada i odmora. Formirao bi neku vrstu male radionice, u kojoj bi gosti mogli neposredno sebi nešto lijepo i korisno da naprave. Niko bi bio usmjeravajući promoter, obašnjavao bi im interesantnosti u koje mogu da se upuste. Svakako, koristio bi se bogatim vlastitim iskustvenostima.
Specifična paleta
Nikovi tematski sadržaji su eksplicite vezani za more i njegovo izuzetno bogatstvo, te raznovrsnost uskog primorskog pojasa. Tu su prije svega, brojni riblji egzemplari, osebujne biljne vrste, habitusne krošnje, mediteranski plodovi. U posljednje vrijeme, naročito ga interesuju ruralne aglomeracije, kamene paštrovske kuće, minijaturna sakralna zdanja. Njegov likovno-kreativni opseg je usmjeren ka adekvatnom ostvarivanju tematskih sadržaja.
U funkciji su akvarelske varijacije, pastelno-gvašne kombinacije, te ostvarenja realizovana uljanom tehnikom. Niko ne prenosi ad hok prirodne senzacije, već na svojim eksplikatima sublimira brojne vizuelne i mentalno-energetske naboje. Veoma široko i ekspresivno, on u zanosu ostvaruje brojna djela, koja su na relaciji od asocijativnog do poluapstraktnog.
Njegova paleta je specifična, preovladavaju tirkizni i modro plavi tonovi, u kontrapunktu sa toplim okerom, oranžom i cinoberom. Duboko uronjen u svoje more, ribe i ptice, više od pet desetljeća, sanjari na javi taj istinski umjetnički zanesenjak.
Bonus video: