Dugo očekivana i pripremana monografija Veljka Bulajića, pod nazivom “ Veljko Bulajić - Vlakom bez voznog reda u povijest filma”, objavljena je nedavno u izdanju kuće Zrinski d.d. Ovo izdanje predstavlja hronološki i tematski, u riječi i slici, prvi zaokruženi prikaz stvaralačkog opusa i burnog života jednog od najvitalnijih i najangažiranijih umjetnika naše kinematografije.
Monografiju je sinoć, u zagrebačkom kinu “Europa” predstavio ministar kulture Hrvatske Berislav Šipuš, urednik monografije Božo Rudež, Vinko Brešan, Ljubo Šikić, Bruno Kragić i Veljko Bulajić.
Ukupno 35 domaćih i 48 stranih autora učestvovalo je u stvaranju monografije, a osim filmologije i filmografije, monografija obiluje portretima svih Bulajićevih glumica i glumaca, fotografijama sa snimanja te u 432 stranice donosi uvid u umjetnički rad jedinstvene ličnosti u hrvatskoj, jugoslavenskoj, evropskoj i svjetskoj kinematografiji. Bulajićevi filmovi prikazivani su na svim filmskim festivalima i gotovo u svim zemljama svijeta, vidjelo ih je više od petsto miliona gledalaca. Osvajali su mnogobrojna priznanja i nagrade, kako stručnih žirija, tako i publike i novinara. Među priznanjima ističu se nominacija za Oskara, Unescova nagrada Kalinga, Grand prix Zlatni lav, Grand prix Zlatna medalja, Grand prix Zlatna nimfa, desetak Zlatnih arena, Nagrada Avnoja, Trinaestjulska nagrada, Red Danice Hrvatske s likom Marka Marulića i dr. Bio je član žirija mnogih svjetskih filmskih festivala, poput onih u Kanu, Moskvi, Veneciji, San Sebastianu.
O Bulajićevu artizmu i rediteljskom umijeću pišu i govore ugledni sineasti i književnici: Orson Vels, Fransoa Trifo, Andžej Vajda, Mark Donskoj, Sergej Bondarčuk, Elija Kazan, Karlo Ponti, Alberto Moravija, Milan Kundera, Miloš Crnjanski, Ivo Andrić, Miroslav Krleža... Svim tekstovima u knjizi zajedničko je da Bulajićeve filmove žanrovski svrstavaju u klasična djela filmske umjetnosti. Jedan je od rijetkih autora koji je imao privilegiju i čast da mu se francuska premijera “Kozare” održi u Luvru i da mu Pablo Pikaso izradi plakat za “Bitku na Neretvi”.
Bonus video: