Ko je kriv što nema dokaza

Ivica Stanković potvrdio da je Rifat Hadrović zatvorio istragu, novinara upućuje na sud
183 pregleda 3 komentar(a)
Tufik Softić, Foto: Boris Pejović
Tufik Softić, Foto: Boris Pejović
Ažurirano: 02.11.2015. 08:14h

Vrhovni državni tužilac Ivica Stanković obaviješten je o lošoj istrazi pokušaja ubistva novinara Tufika Softića i od njega se očekuje da utvrdi odgovornost tužilaca za to. Na tome insistiraju iz “Akcije za ljudska prava “(HRA) i Komisije za istraživanje napada novinare.

Stanković je juče potvrdio da je upoznat sa odlukom višeg tužioca u Bijelom Polju Rifata Hadrovića da zatvori istragu. On je objasnio da je „nakon sprovođenja svih raspoloživih dokaza Tužilaštvo našlo da ne proizlazi osnovana sumnja da su osobe, protiv kojih je vođena istraga, učinili krivično djelo koje im je stavljeno na teret”.

Iz Komisije za istraživanje propusta u istragama napada na novinare tužilaštvu je zamjereno zbog te odluke. Oni su u saopštenju naveli da je trebalo uložiti dodatne napore da se obezbijede dokazi ili kazne oni koji to nijesu učinili osam godina.

“Da tragikomedija bude kompletna, informaciju o svojoj odluci obznanili su uoči Međunarodnog dana borbe protiv nekažnjivosti zločina protiv novinara,” navodi se u saopštenju predsjednika Komisije Nikole Markovića i predsjednice Radne grupe Komisije za Softićev slučaj Mile Radulović.

Tufika Softića su 1. novembra 2007. dvojica muškaraca pretukla palicama ispred njegove kuće. On je njihov detaljan opis dao policiji, koja ga na osnovu procjene da mu je ugrožena bezbjednost i danas obezbjeđuje 24 sata, umjesto da se potrudila da u noći napada sačuva i prikupi materijalne tragove.

“Slučaj nije okončan, sud može biti na potezu ukoliko oštećeni iskoristi svoje zakonsko pravo, da u roku od 30 dana preuzme gonjenje podnošenjem neposredne optužnice”, dodao je VDT.

Upitan da li se ovim šalje poruka da će napadi na novinare ostati nekažnjeni, VDT je odgovorio odrečno.

Tužilaštvo i policija sumničili su Beranca Dragana Labudovića da je bio nalogodavac prebijanja novinara, a na to ih je uputio Draško Vuković, član kriminalnog klana Darka Šarića u iskazu pred policijom i osnovnim tužiocem u Beranama. Taj iskaz on je kasnije povukao u bjelopoljskom Višem tužilaštvu. Ivan Asanović i Vladimir Labudović su po policijskim informacijama navodno bili izvršioci napada.

HRA je juče saopštila da su novinari u Crnoj Gori i ove godine bili izloženi pritiscima, prijetnjama i fizičkom nasilju.

Povodom Međunarodnog dana borbe protiv nekažnjivosti napada na novinare, HRA je navela da je od početka godine izvršeno najmanje 16 fizičkih napada, prijetnji ili uništavanja imovine.

U HRA tvrde i da su Komisiji za utvrđivanje propusta u istragama napada na novinare vezane ruke, jer Uprava policije selektivo daje pristup podacima. Podsjetili su da 11 godina nije rasvijetljeno ubistvo glavnog urednika lista Dan Duška Jovanovića, devet godina ubistvo Srđana Vojičića, koji je stradao štiteći književnika Jevrema Brkovića, koji je bio meta fizičkog napada, obustavljena je bez rezultata istraga fizičkog napada na novinara Mladena Stojovića iz 2008.

"Ni prebijanje direktora Vijesti Željka Ivanovića (2007. godine) nije uvjerljivo procesuirano, počinioci paljenja tri automobila dnevnog lista Vijesti (iz 2011. i 2014.) nisu otkriveni, prijetnje smrću novinarki Vijesti Oliveri Lakić nisu kažnjene", navodi HRA.

Svjedok mijenjao iskaz, policija podmetala dokaze?

"Zašto policija godinama nije ništa radila, pa je umjesto onih na koje je ukazivao Softić, saslušavala samo njega? Zašto istražni sudija, tadašnji i sadašnji predsjednik Osnovnog suda u Beranama Dragan Dašić, nije izašao na lice mjesta 1. novembra 2007. i naložio da se blokira grad, izuzmu materijalni dokazi, nego je policiji ostavio na volju? Zašto Rifatu Hadroviću u njegovoj zamjenici Nadi Bugarin nije sumnjivo što se član organizovanog kriminalnog klana sedam godina poslije napada prijavio da svjedoči (nakon što je krivično djelo kojim je do tada kvalifikovan napad zastarjelo)? Zašto im nije čudno što je nakon prekvalifikacije djela u pokušaj ubistva, taj za policiju “ključni svjedok” ustvrdio da je njegov potpis na iskazu, kojim za napad tereti druge osobe, falsifikovan? Zašto tužioci nijesu pitali policiju odakle se nakon godina i godina pojavila bejzbol palica kojom je navodno prebijen Softić, a što vještačenje u Forenzičkom centru nije potvrdilo?,” pitaju iz Komisije.

Marković i Radulović su poručili da na ta i niz drugih pitanja treba da odgovori Tužilački savjet, direktor policije Slavko Stojanović, bivši i sadašnji načelnici kriminalistike u Upravi policije i Beranama.

Istraživali kao ratne zločine i policijsku torturu

Istraživanje brutalnog prebijanja Tufika Softića podsjeća na istraživanje ratnih zločina i policijske torture - bez volje za otkrivanjem istine i ostvarivanjem pravde, smatra direktorica HRA Tea Gorjanc Prelević.

"Dvije osobe koje je Softić označio kao sumnjive iste večeri kada je napadnut prije osam godina, saslušane su tek prije godinu dana. Vjerujem da će do promjena u postupanju tužilaštva i policije doći tek kada neko s imenom i prezimenom bude odgovarao zbog nesavjesnog odnosa prema poslu, zloupotrebe položaja ili pomaganja učiniocu posle izvršenog krivičnog djela, što se sve u suštini činilo i u ovom slučaju. Novog VDT-a Ivicu Stankovića, upoznali smo još prije godinu dana sa problematičnim sprovođenjem istrage, zahtijevajući od njega da utvrdi odgovornost i za propuste,” rekla je ona “Vijestima”.

Odnos državnih organa, tužilaštva i policije prema Softiću je bio ponižavajući jer je bio isključen iz istrage, nije bio informisan ni o čemu, podsjeća i navodi da će HRA uz pomoć MLDI iz Londona zastupati Softića u sporu protiv države za nadoknadu štete.

Bonus video: