Estrogen nije čudotvorni lijek: Godine se ne mogu zaustaviti

Iako su mnoge žene uvjerene da se u toku nadomjestne terapije estrogenima osjećaju bolje, mlađe i zadovoljnije, stručnjaci se ipak razilaze u mišljenjima
488 pregleda 0 komentar(a)
žena, estrogen, pilule, Foto: Shutterstock
žena, estrogen, pilule, Foto: Shutterstock
Ažurirano: 18.10.2015. 15:07h

Estrogen je jedan od najkontroverznijih ljekova danas. Velik broj žena uzima ga svakodnevno kako bi smanjile i ublažile simptome starenja. Da li one ispravno postupaju ili ne, o tome medicinski stručnjaci nemaju danas jedinstveno mišljenje.

Odmah u početku treba naglasiti da estrogen nije neki čudotvorni lijek. To je ženski polni hormon, koji stvaraju jajnici svake zdrave žene. U pubertetu povišen nivo estrogena u krvi stimuliše razvoj genitalnih reproduktivnih organa i dojki, to jest pomaže da se od djevojčice razvije žena.

Reguliše cikluse razvoja

U kasnijem periodu estrogen je jedan od ključnih hormona koji regulišu menstrualni ciklus i pripremaju matericu za trudnoću. Za vrijeme trudnoće on pomaže normalan razvoj ploda. S vremenom kako žena stari, jajnici sve manje stvaraju ovaj hormon, dok konačno ne prestanu i menstruacije.

Estrogen se nalazi u upotrebi i kao lijek (sintetizovan u laboratoriji), a ljekari ga propisuju kod raznih medicinskih problema: prijeteći pobačaj, bolno povećanje dojki nakon porođaja, katkad kod raka dojke i raka prostate, lomljivost kostiju (osteoporoza), kontracepcija. Najkontroverznija upotreba ovog hormona je tzv. nadomjestna terapija neugodnih simptoma u prijelaznim godinama žene. Mnoge su žene uvjerene da im uzimanje estrogena pomaže da izgledaju i da se osjećaju mlade, da im i koža postaje manje suva i naborana.

Oko 25 posto žena ima tegobe prelaznih godina: osjećaje navale krvi u glavu, koji mogu biti vrlo neprijatni, zatim atrofija vaginalne sluznice i razne emotivne probleme, kao što su razdražljivost, preosjetljivost i depresija.

Opasnosti terapije

Iako su mnoge žene uvjerene da se u toku nadomjestne terapije estrogenima osjećaju bolje, mlađe i zadovoljnije, stručnjaci se ipak razilaze u mišljenjima o opravdanosti primjene estrogena za olakšanje poteškoća prelaznog doba. U stvari, postoje dokazane opasnosti terapije estrogenima.

Utvrđena je veza između estrogena davanog trudnicama za sprečavanje pobačaja i pojave vaginalnog raka kod kćerki rođenih od tih žena.

Osim toga, nađene su genitalne abnormalnosti i znatno smanjen broj spermatozoida kod sinova. Ovi su nalazi natjerali američku komisiju za ljekove da preporuči obustavu primjene estrogena u trudnoći.

Osim toga, tri odvojene istraživačke grupe objavile su studije iz kojih je vidljivo da žene koje su na dugotrajnoj estrogenskoj terapiji imaju 5 do 8 puta veću vjerovatnoću da obole od raka sluznice maternice, nego žene koje ne uzimaju estrogene.

Slična je stvar i sa rakom dojki. Međutim, treba istaći da američko udruženje obstetričara i ginekologa smatra da još uvijek nema čvrstih i sigurnih zaključaka o tome da ti hormoni izazivaju karcinom.

Nadalje, bostonska studija ukazuje da nema uvjerljivih dokaza ni o tome da upotreba estrogena u klimaksu štiti žene od srčanog infarkta, niti da ih čini sklonim infarktu. Manje značajni rizici i nuspojave u toku liječenja estrogenima su povišenje krvnog pritiska, nagomilavanje tečnosti u tijelu (otoci), mučnina, povraćanje i bolnost dojki.

Što manje i što kraće

Imajući sve ovo u vidu, danas se ljekarima preporučuje da propisuju estrogen samo onim ženama koje imaju umjereno do intenzivne navale krvi u glavu i da se ovaj lijek propisuje u najmanje mogućoj dozi kroz najkraće moguće vrijeme.

Životni sat se ne može zaustaviti! I ljekari i žene treba da paze tokom terapije na eventualnu pojavu abnormalnog vaginalnog krvarenja, čvorova u dojkama, bolova u grudima ili iznenadnog gubitka daha.

I ljekari i žene treba da paze tokom terapije na eventualnu pojavu abnormalnog vaginalnog krvarenja, čvorova u dojkama, bolova u grudima ili iznenadnog gubitka daha

Žene uopšte ne smiju da uzimaju estrogen, ako imaju rak materice ili dojke (osim u onim specijalnim slučajevima gdje se taj lijek upotrebljava za liječenje raka dojke), nedijagnostifikovano vaginalno krvarenje ili su imale moždani udar, anginu pektoris ili srčani infarkt. Sve su ovo preporuke američke komisije za registraciju ljekova, koju se smatra jednom od najrigorozijih na svijetu.

I pored svega toga, sami ljekari imaju različita mišljenja o estrogenskoj terapiji. Dok s jedne strane postoje oni koji ju propisuju samo onim ženama sa ozbiljnim simptomima, dotle ima i onih ljekara koji čak smatraju da je skoro kriminal ne dati taj hormon ženi u prelaznom dobu.

Ne čuva ljepotu

Ipak, mišljenja smo da se treba rukovoditi preporukama američke komisije. Što se tiče preventivne upotrebe estrogena kod svih žena u prelaznom dobu, kako bi se zadržala mladost, kako bi se postigli kozmetički efekti (izbjegla suva i naborana koža) ili spriječilo srčano koronarno oboljenje, većina ljekara smatra da takva upotreba nema čvrstih dokaza o uspješnosti i da nije opravdana.

Iako primjena estrogena u sprečavanju lomljivosti kostiju može igrati određenu ulogu, ona je ipak povezana sa većim rizicima nego primjena dijete i tjelovježbe, a mogu se postići podjednaki rezultati.

Očito, životni se sat ne može zaustaviti vještačkim putem. Bar ne za sada.

Bonus video: