Festiival kao omaž Mistoviću

Na izložbi su prikazani radovi 57 umjetnika na kojima je Branislav bio inspiracija
56 pregleda 0 komentar(a)
sa izložbe u Nikšiću, Foto: Svetlana Mandić
sa izložbe u Nikšiću, Foto: Svetlana Mandić
Ažurirano: 16.10.2015. 09:55h

U galerijama „Nikola I“ i „Ilija Šobajić“ u Nikšiću otvorene su izložbe posvećene likovnom umjetniku Branislavu-Banju Mistoviću čiji je životni i stvaralački put iznenada okončan prije 25 godina. Obje izložbe su svojevrstan omaž Mistoviću - jedna predstavlja retrospektivu njegovih radova, a na drugoj, pod nazivom Festival umjetnosti “Virski”, prikazani su radovi 57 umjetnika na kojima je Branislav bio motiv ili inspiracija.

“Kada smo počeli da organizujemo ovu izložbu javio se veliki broj njegovih prijatelja, kolega, profesora i tako je nastao Festival umjetnosti 'Virski' na kome učestvuje 57 umjetnika sa skoro svih kontinenata: iz Japana, Amerike, Kanade, Norveške, Italije, zemalja okruženja“, kazao je akademski vajar mr Petar Vujošević, otvorajući izložbu u Nikšiću.

Omaž Mistoviću priredili su njegovi prijatelji izložbama u Baru i Virpazaru, u junu, a nakon toga postavke su nastavile da putuje i obišle Plav, Žabljak, Mojkovac, Bijelo Polje, Rožaje, Berane, sada Nikšić. Putovanje se završava narednog mjeseca u Pljevljima.

“Kada smo pravili sva ova događanja bila nam je namjera da nekako opet prizovemo taj duh radosti i stvaralaštva koji je on nosio sa sobom. Izložbom u Nikšiću vraća se jedan stari dug ovom gradu u kojem je Banjo započeo studije, gradu kojeg je on veoma volio i koji mu je puno značio“, kazao je Vujošević.

Festival umjetnosti uspio je, prema njegovim riječima, da spoji svijet svakodnevice i svijet duha i da publici i kritici približi Mistovićev rad.

„Mistovićev opus uključuje sve faze života i razvoja kroz koje je prolazio - od srednje škole u Kotoru, gdje je njegov likovni talenat već došao do izražaja, pa preko obrazovanja na Višoj pedagoškoj školi u Nikšiću, do Likovne akademije u Beogradu. Glavni akcenat stavljen je na boravak i rad u Italiji, gdje se njegov talenat rascvjetao u punoj snazi i gdje su kamenolomi Karare i radionice Pjetrasante bili sjajna osnova za jedan sasvim novi likovni iskorak u Mistovićevom djelu, koji je, nažalost naglo prekinut i nije doveden do kraja”, kazao je Vujošević.

Bonus video: