Uspješan debi muške seniorske reprezentacije u Svjetskoj ligi (drugo mjesto u trećoj diviziji) očigledno je klubovima povratio povjerenje u budućnost i bolje dane odbojkaškog sporta u Crnoj Gori. Naime, iako je bilo primjedbi, prigovora, oprečnih mišljenja (istina bez teških riječi kao što je to znao da bude slačaj nekih ranijih godina), ali i sugestija i ideja, sve odluke na redovnoj Skupštini Odbojkaškog saveza Crne Gore su donesene jednoglasno.
„Mislim da smo kroz Svjetsku ligu prikazali lijepu sliku o Crnoj Gori“, rekao je na kraju Skupštine Cvetko Pajković, predsjednik OSCG.
Rezultati u Svjetskoj ligi omogućili su seniorima najveći napredak od svih selekcija na FIVB listi, za čak 40 mjesta, pa su sada 46. na svijetu.
Generalni sekretar Ivan Bošković je istakao da je OSCG dobio pozitivne komentare tehničkog FIVB supervizora za organizaciju utakmica u Podgorici, u Svjetskoj ligi. Podsjetio je i na zlato ženske selekcije na Igrama malih zemalja na Islandu, bez izgubljenog seta.
„Ako se prisjetimo da su seniori prije četiri godine osvojili Igre malih zemalja, očekujemo i da naša ženska reprezentacija krene stipama muške i da je ubrzo vidimo na nekim još većim takmičenjima“, rekao je Bošković.
Prije nekoliko mjeseci su prvi put formirane pionirske selekcije, a u izvještaju o radu se navodi i da je OSCG, kao dio donacije Evropske odbojkaške konfederacije, od decembra prošle do maja ove godine podijelio klubovima 424 lopti i 50 mreža. Za tri podloge za odbojku je sudbina drugačija.
„One su stigle i skladištene su u Luci Bar, ali nažalost do današnjeg danas nismo dobili odgovor od državnih organa za oslobađanje od plaćanja PDV-a (oko 11 hiljada eura), s obzirom na to da je u pitanju donacija, pa je status podloga i dalje na čekanju“, navodi se u izvještaju.
Pajković je potencirao stari problem sa malim brojem muških klubova (samo šest), ističući da su uspjesi reprezentacije usmjereni na omasovljenjen muške odbojke, i da je to jedan od ciljeva OSCG.
Na „tapetu“ predstavnika klubova su, standarno, bile sudije. Direktor Budućnost Bemaksa Avdulah Radončić i Đorđe Brajak iz Budve su tražili da im na završnim turnirima mlađih kategorija ne sude neiskusne sudije, već najbolje. Poziciju sudija je, stoički, zastupao predsjednik Vladimir Janjević, ali je bilo jasno da je u nepovoljnijem položaju u odnosu na klubove, ali i Savez, čiji više nije konstitutivni član (sudije su od prošle godine organizovane kao NVO).
To se posebno osjetilo kada je Janjević predložio da se povećaju takse za drugu ligu, koje trenutno iznose po 15 eura za prvog i drugog sudije, te pet eura za zapisničara, navodeći da je to premali iznos, posebno kada sudije sa primorja ili Podgorice idu na sjever, i obrnuto. Klubovi su, logično, bili protiv, ali predlog nije naišao ni na razumijevanje predsjednika OSCG Pajkovića, koji je Janjeviću poručio da ne može da im izađe u susret sa sredstvima Saveza jer nisu član odbojkaške organizacije.
Bilo je riječi i o potrebi snaženja i boljeg organizovanja trenerske organizacije, o formiranju Stručnog savjeta koji bi trebao da predlaže selektore. Iako je kasnio više od sat vremena, trener Ibra Isko Bećović („Što Skupštinu ne zakazaste u 13 ili 14 sati“, reče po ulasku) je uspio i da zabavi sve prisutne, iako je htio da bude ozbiljan. Bećović je upitao čelnike Saveza zbog čega i neki drugi treneri koji su dugo u odbojci ne dobiju šansu da budu selektori.
„Meni to ne treba, ali na kraju, što da ne...“, rekao je Bećović, koji će ostati upamćen po tome što mu je u februaru 2012. godine Savez dozvolio, mimo pravila, da sa muškim timom Ibra u Podgorici odigra dva meča u istom danu (protiv Studentskog centra i Budućnosti) sa istom postavom!
Osim uobičajenih izvještaja o radu OSCG između dvije Skupštine (komesara takmičenja, predsjednika sudijske organizacije, koordinatora odbojke na pijesku, finansijski izvještaj), usvojene su i izmjene i dopune Statuta OSCG, a koje se odnose na novi logo i pečat Saveza.
U finansijskom izvještaju, koji obuhvata period od 31. avgusta prošle do 31. avgusta ove godine, stoji da je OSCG poslovao negativno, sa minusom od 40.223,76 eura, jer je prihodovao 276.661,79 eura (205 hiljada od 245 predviđenih iz budžeta Crne Gore), dok su rashodi bili 319.885,55 eura.
U ovom izvještaju nedostaje iznos prihoda za učešće u Svjetskoj ligi (saopšteno je da ne znaju koji je iznos u pitanju), jer te pare još nisu stigle od FIVB-ja.
Komesar takmičenja Dragan Drobnjak je kazao da nikome neće biti oprošten dug iz prethodne sezone, ali da je Predsjedništvo OSCG odlučilo da se dug može izmiriti u četiri rate.
Skupštini, koja je trajala da sata i 45 minuta, prisustvovalo je 18 od 23 delegata. Nije bilo predstavnika najboljeg crnogorskog kluba, Budvanske rivijere, pa se nije moglo čuti da li ima pomaka u rješavanju finansijskih problema u kojima se nalazi budvanski klub.
Bonus video: