Nenezić: U fokusu kradljivci tuđih identiteta

Komedija ”Persone non grate” je poslije ”Nobelovaca” drugi dio njegove trilogije o malograđanima
140 pregleda 1 komentar(a)
Obrad Nenezić, Foto: Ivan Petrušić
Obrad Nenezić, Foto: Ivan Petrušić
Ažurirano: 04.08.2015. 18:48h

Dramaturg Obrad Nenezić krenuo je sa probama komedije ”Persone non grate”, koja je, poslije ”Nobelovaca” drugi dio njegove trilogije o malograđanima. Premijera predstave, koju realizuje Nikšićko pozorište u sklopu Programa podrške razvoju kulture, biće 15. septembra.

Nenezićev autorski projekat predstavlja savremenu priču o nama i za nas.

“Nikšić je, čini mi se, u Crnoj Gori najviše platio cijenu tranzicije i postranzicije, koja se pokazala kao izvanredno utočište onih koji su sisteme vrijednosti podredili sitnosopstveničkim interesima i ukusima.

Tranzicija je 'pojela' mnoge ljude, ali i skoro sve ljudsko. Teško je nazad, a naprijed pogotovo. Ali, moraćemo nekamo, jer pat pozicija odgovara samo onima koji su izazvali svršen čin“, kazao je Nenezić za “Vijesti“.

Nenezićev autorski projekat predstavlja savremenu priču o nama i za nas

U tim devijacijama, smatra autor čije su drame i poezija prevedeni na više jezika i zastupljeni u veći broj antologija, leže mnoga duhovito-ozbiljna, groteskno-lijepa, bolno-melemna djela. Leže “Persone non grate“ - kradljivci tuđih identiteta.

“'Persone' su i duhovita i savremena građanska drama, komedija zabune, ali i situacije i karaktera. Ne mogu pogriješiti kako ih god žanrovski odredim, ako su žanrovi više uopšte bitni u digitalnoj eri. Ovo je savremena priča o nama i za nas. Ona nas se tiče i ona nas dotiče, bez obzira na žanr i formu“, kazao je autor projekta koji je uvijek bio iznad ili izvan trendova, a naklonjen pučkom teatru u kome se često briše granica između života i pozorišta.

“To je ono pozorište koje i kao stvaralac i kao naučni radnik uvažavam. Sve ostalo je stvar elitističkog, nepostojećeg pozorišta, onog koje umire zajedno sa oboljelim slojem neke zajednice, koji se izdvaja u sumnjivom znanju i pravi interesne grupe. Srećom ta 'vrijednost' traje koliko oni traju“, smatra autor dramskih tekstova “Jelena Savojska“, “Proljećna žetva“, “Nobelovci“, “Neženje“, “Ofsajd zamka“, “Baksuz bluz“, “Taštinarije“, “Ždera iz kontejnera“, “Multiminijevci“.

Uz energičnu glumačku ekipu, koju čine Branka Stanić, Karmen Bardak, Nikola Vasiljević, Aleksandar Radulović i Mihailo Perošević, Nenezić je angažavao mlade akademske umjetnike iz Nikšića.

Scenografiju i kostime uradiće slikar Darko Musić u saradnji sa Nikolinom Mijušković, dizajn grafičar je Mićo Kadović, dok muziku potpisuje Milutin Radonjić.

Nenezić je scenarista dugometražnih filmova “Balkanska braća“ i “As pik“, autor knjiga poezije “Pisma gospođici M“ i “Poezija“ i romana “Ljetopisje zaboravljenog grada“ i “Osmijeh“, koji je nedavno izašao.

Uvijek je bilo, i biće, “malih ljudi, velikih ambicija“

Za razliku od elitističkog pozorišta kradljivci tuđih identiteta postoje svuda. Uvijek je bilo, i biće, “malih ljudi, velikih ambicija“, persona koje se bolje osjećaju u tuđim ličnostima i identitetima, osobe koje se kao korov uvlače u sve pore društva, kite se tuđim zvanjima, uživaju u tuđim komoditetima.

“Baškare se u snobizmu i malograđanštini. Nije to ništa novo, od Tespisa pa naovamo, a to upravo čini komediju i dramu vječnima“, smatra pisac koji je i pored frustracije što nema šansu da postavi ili vidi na sceni svoje drame i tragedije, kao i velike ansambalske komedije, ipak srećan. I to ne bez razloga jer, kako sam kaže, napokon u Crnoj Gori jedan pisac u kontinuitetu gleda ili postavlja svoje komedije - “Taštinarije“ (2013), “Nobelovce“ (2014) i “Persone non grate“ (2015).

Bonus video: