I ženstveno i sportski- iz benča

„Imaš samo jedan cilj - podići što veću težinu”, objašnjava Olga
231 pregleda 5 komentar(a)
Olga Bulatović, Foto: Privatna arhiva
Olga Bulatović, Foto: Privatna arhiva
Ažurirano: 19.07.2015. 13:30h

Olga Bulatović, sportistkinja iz Crne Gore, imala je priliku da se u Pragu od 15. do 20. juna takmiči u pauerliftingu u kategoriji do 67,5 kilograma, a sa takmičenja se vratila sa osvojenim drugim mjestom, a tim povodom, ona je za “Vijesti” pričala o ovom sportu, ali i utiscima iz Češke.

„Prezadovoljna sam. Bila mi je čast učestvovati na tako velikom takmičenju. Zadovoljna sam plasmanom s obzirom na to da je konkurencija bila odlična“, počinje razgovor Bulatovićeva i dodaje da je bilo više stotina takmičara iz svih zemalja Evrope.

„Prijavila sam se na nagovor mojih prijatelja i članova saveza koji si smatrali da sam spremna za Evropsko takmičenje“, otkrila je ona, a zatim istakla da je za njen prvi odlazak na prvenstvo „glavni krivac“ Dejan Peličić.

„Moje prvo takmičenje je bilo na otvorenom Međunarodnom prvenstvu Crne Gore, 7. marta ove godine“, ispričala je Bulatovićeva, koja se kaže, sportom bavi od desete godine.

„Kao mala trenirala sam košarku i rukomet, a kasnije aerobik. Slobodno mogu da kažem da se sportom bavim cio život. Kad je u pitanju trening, u teretani sam pet- šest puta tokom sedmice. Program mijenjam svakog mjeseca“, priča ona i otkriva da je pauerlifting sport snage i izdržljivosti.

„Sastoji se iz tri discipline: Bench Press (potisak sa klupe), Squat (čučanj) i Dead Lift (mrtvo dizanje)“, pojasnila je ona, a zatim ispričala i kako se dolazi do pobjede, odnosno šta se ocjenjuje na takmičenju, kada je u pitanju dizanje tegova.

„Imamo tri pokušaja da podignemo što veću kilažu. Treći pokušaj se boduje i od njega zavisi ukupan skor, odnosno plasman“, priča Bulatovićeva, prema čijim riječima pripreme za odlazak na takmičenje traju od deset do 12 nedjelja.

„Veoma naporan trening od sat do sat i po vremena i ako se na sebi mora raditi stalno. Kada je ishrana u pitanju što više obroka, najviše mesa (junetina, teletina), a pred samo takmičenje treba imati odmor od tri do pet dana“, nagovijestila je ona šta sve obuhvataju pripreme.

Bulatovićeva se takmičila u kategoriji do 67,5 kilograma, a za “Vijesti” otkriva da je morala da dobije na kilaži zbog toga, prije odlaska u Prag.

„Morala sam do dobijem na kilaži da bih ujedno bila i jača i bolja na takmičenju. Moja kilaža prije pauerliftinga je bila 58 kg, a sad 66-67kg“, odgovara Bulatovićeva, koja nije pristalica „hemije“.

„Posebno ne kod žena. Ali suplementacija da, kao dodatak ishrani poslije napora“, dodaje ona i ističe da je za uspjeh ipak najbitinija ljubav prema sportu.

„Imaš samo jedan cilj - podići što veću težinu. Ranije sam se opterećivala, sada ne, ali nadam se da ostajem u pomenutoj kategoriji do 67,5 kilograma, što je istovremeno i sportski i ženstveno“, kaže ona, a zatim se prisjeća da je u početku trenirala Body Pump.

„Bila sam oduševljena, jer je trening statičan, naporan i radi se sa težinama“, pojasnila je Bulatovićeva, koja se na svom uspjehu posebno zahvaljuje trenerima i kolektivu Saveza Powerlifting, na čijem je čelu predsjednik Miloš Ćećanović, a koji broji 12 klubova i oko 80 takmičara.

„Posebnu zahvalnost dugujem Arbenu Hasanđekaju Beniju koji je stvorio uslove za najkvalitetniji trening bilo kojeg sportiste u Crnoj Gori“, istakla je ona.

Bulatovićeva je na pitanje šta joj najteže pada kada je u pitanju profesionalno bavljenje pauerliftingom, odgovorila da zapostavlja privatan život u periodu prije takmičenja.

„Najteže mi je to što u tih nekoliko sedmica nemam vremena za ljude koje volim“, kazala je ona, a djevojkama koje bi željele da izgledaju lijepo i oblikuju tijelo, striktno preporučuje treninge.

„Broj treninga svakako zavisi od obaveza, ali to svakako ne mora biti teretana. Šetnja i plivanje su uvijek dobar izbor“, naglašava ona.

Za kraj razgovora Olga Bulatović je otkrila da će se početkom septembra održati svjetsko takmičenje u Las Vegasu, pa joj je cilj da učestvuje na njemu.

„Želja mi je da se tu pojavim, ali sve zavisi od sponzora. Zato je bitno da svi prepoznaju značaj sporta, jer je teško individalnom sportisti, ma koliko on bio dobar da sve sam finansira“, zaključila je ona.

Pauerlifting nije samo za jači pol

U Crnoj Gori, muškarci koji se bave pauerliftingom nisu rijetkost, ali žene jesu, a Olgin cilj je upravo promovisanje ovog sporta među nježnijim polom, te otkriva kakve su reakcije okoline, kada je u pitanju njen izbor.

„Imam podršku onih ljudi koji mi znače. Nemam potrebu da se previše pravdam onima koji smatraju da to nije sport za ženu“, odgovara ona.

„Voljela bih da pauerlifting bude što popularniji i medijski propraćen, jer ima i drugih djevojaka koje su zainteresovane, ipak dosta njih odustane. Kao i u svakom sportu, morate da ga volite i imate cilj. A i to je individualno“, priča ona, a zatim otkriva kakve su reakcije muškaraca kada im otkrije kojim sportom se bavi.

„Uglavnom im je zabavno kad im kazem čime se bavim. Pretpostavljam da mi u prvom trenutku i ne vjeruju, a kada se uvjere kreću pitanja o treningu i isharni“, prepričava ona.

Bonus video: