Promovisana zbirka intervjua Branke Bogavac

"Egzil je prostor u kojem egzistiraju Brankini likovi, kako ih je ona u posveti knjige nazvala “borci i sanjari”, kazala je Mila Čordašević
83 pregleda 1 komentar(a)
Branka Bogavac, Foto: Radomir Petrić
Branka Bogavac, Foto: Radomir Petrić
Ažurirano: 13.07.2015. 08:37h

Kao uvod u književni segment XXVIII barskog ljetopisa koji počinje sjutra, JP ”Kulturni centar” Bar (KCB) promovisao je na platou ispred Dvorca kralja Nikole najnoviji naslov iz svoje ovogodišnje izdavačke produkcije, knjigu intervjua “Od beznađa do nade” poznate crnogorske novinarke i publicistkinje Branke Bogavac koja od 1964. godine živi i stvara u Parizu.

Rukovoditeljka Narodne biblioteke Mila Čordašević, urednica knjige, predstavila je životni put Branke Bogavac i navela da je za razliku od njene prethodne knjige “Razgovori u Parizu”, objavljene 2008. takođe u izdanju JP KCB u kojoj su publikovani autorkini intervjui sa najznačajnijim svjetskim piscima današnjice, ovaj šesti tom njenih pariskih razgovora obuhvatio je široki dijapazon sagovornika iz različitih sfera ljudskog djelovanja.

“U desetoj knjizi intervjua Branke Bogavac predstavljena su 32 sagovornika iz 11 zemalja, na preko 600 stranica. Svaki od njih ima lični pečat i ličnu sudbinu, ali im je jedno zajedničko - svi su prognanici, disidenti i azilanti čiji se život kreće upravo na relaciji naslova knjige 'Od beznađa do nade'. Egzil je prostor u kojem egzistiraju Brankini likovi, kako ih je ona u posveti knjige nazvala 'borci i sanjari'. Impresivne su, neobične, uzbudljive i dramatične biografije preko trideset pažnje vrijednih ličnosti”, istakla je Čordašević.

Književnik Miraš Martinović, recenzent knjige, kazao je da je ovo antologijsko djelo i svojevrsni udžbenik intervjua, koji velikim dijelom izlazi iz okvira dokumentarne proze i prerasta u autentično književno djelo. U njemu su sabrane tragične i uzbudljive životne priče ljudi koji su bježeči od režima u svojim domovinama i slobodu govora pronašli u Gradu svjetlosti.

“Ovo je slojevita, fascinantna knjiga, moralni i estetski priručnik, čiji su junaci besmrtnici. Ja bih intervju sa kineskim nobelovcem štampao i dijelio ljudima kao putokaz mudrosti čovjeka kolosalnog, književnog duha i životnog iskustva”, rekao je Martinović.

Izdavač knjige, direktor KCB Ćazim Nikezić, otkrio je da je Branka Bogavac rođena u Virpazaru „i da je kao naša Baranka naravno autor čije je djelo kruna ovogodišnje naše izdavačke produkcije od četiri naslova“.

Ističući da je ovo djelo posvetila svom preminulom bratu Dušanu Bogavcu, čuvenom jugoslovenskom novinaru, Branka Bogavac je rekla da je knjiga nastala kao plod prijateljstva.

“Trebao je samo jedan telefonski poziv da Ćazim Nikezić odmah pristane da objavi knjigu, a Miraš je odmah pristao da i pored svojih velikih stvaralačkih aktivnosti pronađe vremena da iščita obimno štivo i predstavi ga u svom stilu. Mene je knjiga zapanjila, u njoj su strašne ljudske sudbine, ona pokazuje koliko je čovjek i mali i veliki, koliko je čudesan i spreman da izgine za slobodu i ideale”, rekla je pored ostalog Branka Bogavac.

U programu je nastupila flautistkinja Lana Marović, učenica barske Muzičke škole.

Sjajna publicistkinja nemirnog i kosmopolitskog duha

“Branka Bogavac je, poslije Danila Kiša i Dada Đurića jedini umjetnik i stvaralac iz Crne Gore koji je od Francuske odlikovan Ordenom viteza umjetnosti i književnosti, i to 2013. godine. Upoznala sam je kao sjajnu publicistkinju i kao zanimljivu osobu nemirnog, istraživačkog i kosmopolitskog duha. Branka Bogavac je neposredna, otvorena, iskrena, senzibilna, intuitivna, intelektualno radoznala, širokog spektra interesovanja, vrlo obaviještena, hrabra kada je to trebalo i opčinjena svojim sagovornicima, koje bira po posebnim, visokim kriterijumima”, naglasila je Mila Čordašević.

Bonus video: