Grupa učenika akademije Isak Njutn u Eseksu izumila je kondome koji mijenjanju boju kada dođu u dodir sa polno prenosivim infekcijama.
Ovi kondomi imaju ugrađen indikator za otkrivanje infekcija kao što su hlamidija i sifilis, a boje koje će se mijenjati zavise od vrste prisutnih bakterija, piše Independent.
Tvorci ovog nevjerovatnog otkrića su četrnaestogodišnja Danial Ali, trinaestogodišjni Muaz Navaz i četrnaestogodišnji Čirag Šak.
Genijalnost ove grupe učenika nagrađena je Tinejdž nagradom za najbolju zdravstvenu inovaciju.
"Kreirali smo takozvano 'Oko' koje će predstavljati nov način otkrivanja polno prenosivih bolesti i koje će pomoći budućim generacijama," rekla je Danial i dodala da su željeli da naprave nešto što će olakšati detektovanje polno prenosivih infekcija u privatnosti sopstvenog doma bez invazivnih procedura kod doktora, prenosi B92.
Ovaj trio je dobio nagradu od hiljadu dolara i put u Bakingemsku palatu.
Megi Filbin, osnivač i izvršna direktorka Tinejdž nagrada iz oblasti nauke, izjavila je da oni podstiču učenike da svoje ideje plasiraju i izvan učionice i da su pored ovog izuma nagrađeni i izumi učenika koji su osmislili cipele koje omoćugavaju napajanje električnom energijom tokom hoda kao i električna slavina koja može da pomogne u snabdjevanju vode zemalja u razvoju.
Bonus video: