Američki predsjednik Donald Tramp kaže da je prihvatio da se klima mijenja, ali da ne želi da „bude izgubljeno više miliona poslova".
On je optužio naučnike koji se bave istraživanjem klimatskih promjena da imaju „političke ciljeve", kada je izrazio sumnju da su ljudi odgovorni za porast temperatura.
Ali takođe je rekao da ne vjeruje više da su klimatske promjene prevara, piše BBC na srpskom jeziku.
Ovi komentari su iznijeti tokom intervjua u emisiji „60 minuta" na mreži CBS, i stižu nedjelju dana nakon što su naučnici upozorili da je neophodno učiniti sve kako bi se spriječio rast temperature na zemlji.
Najznačajniji naučnici na svijetu se slažu da je čovjek izazvao klimatske promjene.
Poslednji je trenutak za spas planete
Prošlonedjeljni izvještaj Međuvladinog panela o klimatskim promjenama (IPCC), najvažnijeg međunarodnog tijela koje se bavi klimatskim promjenama, upozorava da svijet ide ka rastu prosječne temperature od tri stepena Celzijusa.
Naučnici tvrde da su prirodne fluktuacije temperature povećane zbog aktivnosti ljudi, zbog čega je došlo do povećanja temperature od jedan stepen Celzijusa u odnosu na preindustrijsko doba.
U izvještaju stoji da zaustavljanje temperature na rastu od jedan i po stepen Celzijusa u odnosu na preindustrijski period zahtjeva „brze, sveobuhvatne i neuporedive promjene u svim aspektima društva".
Klimatske promjene su samo jedna od tema kojih se Tramp dotakao u intervjuu.
„Ne mislim da je u pitanju prevara. Najvjerovatnije postoji razlika", rekao je novinarki Lesli Štal.
„Nisam siguran da je ove promjene izazvao čovek. To mogu da kažem. Ne želim da dajem milijarde i milijarde dolara. Ne želim da više miliona poslova bude izgubljeno. Ne želim da budem u tom položaju."
Tramp je dodao da temperature „mogu da i se vrate na staro", ali nije objasnio kako to može da se desi.
Šta kažu naučnici?
U izvještaju objavljenom prošle nedelje stoji da se klimatske promjene mogu zaustaviti, samo ako se svetski lideri obavežu na značajne i skupe promjene.
To znači da globalne emisije ugljen dioksida do 2030. moraju da opadnu za 45 odsto u odnosu na nivo iz 2010, korišćenje uglja mora biti obustavljeno i sedam miliona kvadratnih kilometara moraju da budu iskorišćeni za gajenje useva žitarica koje su izvor energije.
Šta je rekao Tramp?
Tokom predsjedničke kampanje, Tramp je tvrdio da su klimatske promjene prevara, ali od kada je postao predsjednik, nije se izjašnjavao na ovu temu.
Međutim, najavio je povlačenje iz Pariskog dogovora, u okviru koga se 187 zemalja obavezalo da smanji globalne temperature na manje od dva stepena u odnosu na preindustrijski period.
Tramp je rekao da SAD žele „fer dogovor", kojim neće biti ugroženi američki radnici i vlasnici raznih firmi.
Mnogi su pomislili da bivši učesnik rijaliti programa i dalje ne vjeruje u klimatske promjene.
Bonus video: