Čelni ljudi Tužilaštva saopštili su da nema pravnog osnova za određivanje pritvora vozaču “renoa” Lazaru Boljeviću (23), koji je u petak veče alkoholisan “pokosio” pet pješaka, među kojima je bilo djece.
To je juče saopšteno na radnom doručku sa novinarima, koji je organizovao vrhovni državni tužilacIvica Stanković.
Stanković je rekao da se i on pitao da li je “bilo mjesta za određivanje bar 48-časovnog pritvora”.
Osnovna državna tužiteljka Ljiljana Klikovac pojasnila je iz kog razloga Boljeviću nije određen pritvor.
“U potpunosti je priznao izvršenje krivičnog djela. Ne postoji opasnost od bjekstva, niti može biti uticaja na svjedoke, koji su povrijeđeni”, kazala je ona.
Stanković je novinarima kazao i da će nastojati da se što prije prevede dokumentacija koja je tužilaštvu dostavljena iz SAD u slučaju “Telekom”.
“Ukoliko materijali pokažu da ima osnova sumnje za gonjenje, nadam se da niko neće biti pošteđen”, kazao je on.
On je rekao da je preuranjeno govoriti o tome da li će tužilaštvo pokrenuti postupak, ako se tokom izviđaja, dokaže da je funkcioner DPS-a Svetozar Marović imao 3,5 miliona eura na računu u Švajraskoj.
“Tužilaštvo postupa u tom predmetu i čeka izvještaj. Može se desiti da to bude svakog dana”, kazao je Stanković.
Tužiteljka Klikovac kazala je da su saslušane dvije osobe u istrazi mijenjanja tablica na službenom vozilu ministra Suada Numanovića.
Stanković je rekao da će najkasnije do srijede biti raspisan oglas za glavnog specijalnog tužioca i 10 specijalnih tužilaca.
On je kazao da se izborio i da se glavni specijalni tužilac bira na javnom oglasu, jer je prvobitno rješenje bilo drugačije.
Radni sastanak sa novinarima organizovan je sa ciljem unapređenja saradnje tužilaštva sa medijima, saopšteno je iz VDT-a.
Stanković je pozvao novinare da do podataka dolaze zvaničnim putem, kako bi se izbjegle neprecizne informacije.
Predstavnici medija pohvalili su odnos Državnog tužilaštva prema javnosti od kada je Stanković izabran za vrhovnog državnog tužioca i konstatovali da je vidan napredak u odnosu na raniji period.
Postoji zabilješka o Mandićevom priznanju, ali nije od pomoći?
Sve i da se pronađe navodna policijska službena zabilješka o priznanju Damira Mandića o tome kako je realizovano ubistvo Duška Jovanovića, to ne može biti pravno valjan dokaz.
Viša državna tužiteljka Vesna Jovićević, kazala je da službena zabilješka , sačinjena na osnovu informativnog razgovora, nije dokaz na kome se može zasnivati sudska odluka.
Kazala je da je tužilaštvo istraživalo da li postoji ta službena zabilješka , koja je navodno sačinjena nakon ubistva glavnog urednika Dana.
“U tom postupku, za sada je utvrđeno da te službene zabilješke nema. Nema je u policijskom predmetu, nema je u tužilačkom predmetu ni u sudskom predmetu. Saslušan je određeni broj službenika Uprave policije i neki od njih su potvrdili da je ta službena zabilješka postojala”, kazala je Jovićević.
Bonus video: