Policija je prekoračila ovlašćenja prema porodici Živanović iz Bara u čiju su kuću prema pisanju medija greškom upali i brutalno ih prebili, zaključak je Savjeta za građansku kontrolu rada policije.
Savjet je na svoju inicijativu razmatrao slučaj postupanja službenika Specijalne antiterorističke jedinice (SAJ) i Centra bezbjednosti (CB) Bar.
"Savjet je, na osnovu pisanja medija, u rad uzeo slučaj provjere primjene policijskih ovlašćenja prema bračnom paru Ž., iz naselja Bjeliši, opština Bar, od strane pripadnika SAJ i CB Bar. Mediji su izvijestili da su službenici ovih organizacionih jedinica policije greškom upali u kuću porodice Ž. i brutalno ih prebili.
Direktor Uprave policije Ministarstva unutrašnjih poslova Crne Gore informisao je Savjet da su službenici CB Bar, postupajući po naredni Osnovnog suda u Baru, dana 31. jula 2014. godine, izvršili pretrese objekata na sedam različitih lokacija, koje prema navodima, policije, koriste bezbjednosno intertesantna lica, s ciljem pronalaska predmeta vezanih za vođenje krivičnog postupka. U realizaciji ove aktivnosti učestvovali su u službenici SAJ-a", navodi se u zaključcima.
Savjet je informisan da je izvršena provjera prekoračenja policijskih ovlašćenja i da je pokrenut disciplinski postupak protiv komandira Stanice policije CB Bar, Zorana Deletića zbog teže povrede službene dužnosti iz člana 83. stav 1 tačka 13 Zakona o državnim službenicima i namještenicima.
"Savjet podsjeća da je Policija javna služba u interesu svih građana čija je osnovna uloga, između ostalog, da sprovodi zakon i da efikasno otkriva, sprečava i procesuira kriminal. Međutim, u svim tim, često i osjetljivim i složenim prilikama, svi policijski službenici su dužni da poštuju osnovna ljudska prava i slobode.
Konkretno postupanje policije u Baru od 31. jula 2014. godine, po ocjeni Savjeta, predstavlja ozbiljan incident koji ruši kredibilitet policije i dosadašnje preduzete reformske napore i dovodi u pitanje ne samo poštovanje ljudskog dostojanstva nego i osjećaj bezbjednosti koju je policija dužna osigurati svakom pojednicu i svakoj porodici", navodi se u zaključcima Savjeta.
Savjet napominje da je obrazovanje o ljudskim pravima aktuelnog sastava policije, uz kvalitetan i dosledan monitoring postupanja policijskih službenika, ključne su aktivnosti prevencije torture i nečovječnog tretmana i razvoja ukupnog intregriteta policije.
Bonus video: