Vlasnik kompanije “Krisma” Nebojša Bošković (51) 2012. godine dogovorio je sa Milošem Čujovićem (31) prevaru, uz pomoć koje su uspjeli da sa tuđih računa “skinu” oko 1.500.000 eura.
To su juče saopštili iz policije, objasnivši da im je u tom poslu pomagala i Nikšićanka Nataša Golović (31). Oni se sumnjiče da su počinili krivična djela - kriminalno udruživanje i računarska prevara.
Prema nezvaničnim informacijama “Vijesti” iz ZIKS-a, Bošković i Čujović detalje plana utanačili su u ćeliji spuškog zatvora. Podgoričanin i Beograđanin tada su bili cimeri u Istražnom zatvoru.
Trojka je uspjela da potroši gotovo sav ukradeni novac, a akcijama policije i tužilaštva spašeno je nešto manje od 300 hiljada eura.
“Osumnjičeni su sa računa osoba iz Švajcarske i Lihtenštajna uspjeli da transferišu novac u ukupnom iznosu od 1.446.171 eura, od čega su nadležni organi privremeno blokirali 249.425 eura”, saopštila je juče portparolka policije Tamara Popović.
Rekla je da istraga upućuje da je na teritoriji Crne Gore, Srbije, Hrvatske, Makedonije i Albanije formirano kriminalno udruženje, na čijem je čelu bio Bošković.
U njemu su, rekla je, bili i neki strani državljani čiji je identitet poznat policiji.
Popović je rekla da prikupljeni dokazi potvrđuju da je uhapšena trojka, računarskom prevarom, sa privatnih računa otvorenih u poslovnim bankama na teritoriji Švajcarske i Lihtenštajna, skidala novac a zatim ga slala na račune osoba koje su pomagale u prevari: “Sumnja se da je jedan dio novca, putem e - bankinga, transferisan u korist računa drugih fizičkih i pravnih lica koji su otvoreni na teritoriji Kine, a da je drugi dio novca podizan u gotovini na teritoriji susjednih zemalja i da je taj dio novca potom transportovan u Crnu Goru”.
Tužiteljka Sanja Jovićević, rekla je da će za Boškovića i Golovićku tražiti pritvor. Čujović je već u zatvoru. Njemu se sa još devet osoba već sudi za drugu računarsku prevaru. Prema toj optužnici, oni su uspjeli da sa tuđih računa iz inostranstva “skinu” 1.186.673 eura.
Perović: Neka istražni organi provjere i službenike ZIKS-a
“Sve aktivnosti koje smo radili u Istražnom zatvoru, proslijedili smo pravosudnim organima. Svakako, na raspolaganju smo i nadležnim istražnim organima da ispitaju da li se neko od službenika ogriješio o zakon ili na bilo koji način učestvovao u krivičnom djelu za koje se sumnjiče pritvorenik M.Č. i ostali uhapšeni", kazao je “Vijestima” direktor zatvora Miljan Perović.
On je potvrdio da je Čujoviću više puta oduzet mobilni telefon i dodao da je taj pritvorenik bio pod nadzorom.
"Uprava ZIKS-a radi sve na unapređenju mjera koje će usloviti manju mogućnost da osuđena ili pritvorena lica dođu u posjed nedozvoljenih stvari, među kojima su i mobilni telefoni", rekao je Perović sinoć “Vijestima”.
Građani zbog Vlade vraćali dugove uhapšenog Boškovića
Osumnjičeni Nebojša Bošković vlasnik je kompanije Melgonia Holdinga Limited sa Kipra, koja je osnivač firme Melgonia-Primorka, a za čiji je kredit od 14,4 miliona eura Vlada 2010. izdala garanciju od četiri miliona.
U trenutku izdavanja Vladine garancije, Bošković je imao dvije firme u stečaju - Krisma motors i Krisma Bjelasica.
Država, odnosno građani, vratili su početkom prošle godine taj dug.
Premijer Milo Đukanović rekao je poslanicima par mjeseci kasnije, da mu nije važno i da nema saznanja ko stoji iza firme Melgonija Primorka.
Bošković je sa prijateljem 2007. godine ranjen u pucnjavi na Zlatiboru, nakon svađe sa grupom muškaraca. Tada mu je, prenijeli su mediji, metak prošao kroz stomak i povrijedio bubreg.
Bonus video: