Ujedinjene nacije su 6. april proglasile svjetskim danom sporta u cilju promovisanja i širenja fer-pleja, timskog rada, poštovanja protivnika, razvoja mira i druženja kroz sport.
Shodno tome, stonoteniska svjetska federacija je ove godine proglasila 6. april Svjetskim danom stonog tenisa.
"Stoni tenis za svakoga i svugdje ("Table Tennis for everyone and everywhere"), parola je svim stonoteniserima širom svijeta na današnji dan. Od ove godine će se širom svijeta, pa i kod nas, promovisati druženje i širenje mira kroz stoni tenis", saopšteno je iz Stonoteniskog saveza Crne Gore.
U Podgorici će danas Stonoteniski klub "Budućnost", STK "Golden player", STK "Valdanos" i drugi otvoriti vrata svim zainteresovanima da uživaju u druženju igrajući stoni tenis.
U periodu od 16 do 18 sati zainteresovani građani mogu doći da igraju stoni tenis u SC "Morača", gdje će biti izloženo po sedam stolova. Promociji će se pridružiti i crnogorski reprezentativci i treneri, koji će igrati sa rekreativcima, kazali su iz Stonoteniskog saveza.
Stoni tenis, poznat je kao sport druženja i saradnje. Decenijama unazad stoni tenis je unaprijedio razvoj kinesko-japanskih odnosa a zatim je imala i veliku ulogu za poboljšanje kinesko-američkih odnosa.
Poznati izraz Ping-Pong diplomatija, datira iz perioda hladnog rata kada je prva grupa Amerikanaca koja je dobila dozvolu da uđe na teritoriju Nove Kine, bila američka stonoteniserska delegacija koja posjećuje Kinu 1972. godine.
"Taj događaj je bio početak poboljšanja diplomatskih odnosa između Kine i SAD. Naredne godine je tadašnji američki predsjednik Ričard Nikson takođe posjetio Kinu, a objavljivanje zajedničkog saopštenja iz Šangaja je označilo normalizaciju kinesko-američkih odnosa. Drugim riječima, ping pong loptica je smanjila udaljenost dva naroda i pomogla da bilateralni odnosi izađu iz ćorsokaka", podsjetili su iz Stonoteniskog saveza.
Pouzdanih podataka gdje je i kada tačno počeo da se igra stoni tenis, odnosno ping-pong, kako se u početku zvao, nema.
Crteži u pećini Junan u Kini najvjerovatnije potvrđuju tezu da je ta najmnogoljudnija zemlja postojbina stonog tenisa, nacionalnog sporta. Izvjesno je da je u Evropi počeo da se igra u Engleskoj krajem XIX vijeka. Prvo međunarodno takmičenje na "starom kontinentu" održano je u Beču 1901. godine. Prva pravila štampaju se u Engleskoj 1925. godine, a prvo Svjetsko prvenstvo održava se Londonu 1926.
Stoni tenis postaje olimpijski sport od 1988. godine. Stonoteniski savez Jugoslavije osniva se u Somboru 1928. godine, gdje se održava i prvo prvenstvo Jugoslavije u stonom tenisu, u muškoj konkurenciji.
U Crnoj Gori, stoni tenis počinje da se igra krajem 40-ih i početkom 50-ih godina prošlog vijeka.
Stonoteniski savez Crne Gore osnovan je 1954. godine, a osnivaju ga tri najstarija i danas aktivna kluba: STK "Budućnost" iz Titograda, STK "Lovćen" iz Cetinja i STK "Radnički" iz Ivangrada.
Prvo zvanično prvenstvo Crne Gore u stonom tenisu održano je 1954. godine u Kotoru, u muškoj konkurenciji. Prvi republički prvak bio je Jovan Radulović, igrač STK "Budućnosti" iz Titograda.
U Crnoj Gori žene počinju da se takmiče nekoliko godina kasnije. Danas STSCG broji 23 registrovana kluba.
Bonus video: