Nekadašnje čelnice CKB-a Milka Ljumović i Bosa Tatar, podnijele su krivičnu prijavu protiv specijalne tužiteljke Đurđine Ivanović i njenih zamjenika Marije Raspopović i Vojislava Grujića, pod optužbom da su im konstantno i drastično kršili pravo na odbranu.
Ljumović i Tatar među šest su bivših članova menadžmenta te banke, optuženih za zloupotrebu službenog položaja. One su više puta negirale krivicu i tvrdile da je riječ o političkom progonu.
U prijavi podsjećaju da je Tužilaštvo naredbu za sprovođenje istrage u tom slučaju donijelo još 25. decembra 2012. a da njihovi branioci samo dva dana kasnije uzaludno počinju da šalju pisane i usmeno traže uvid i kopiranje spisa predmeta.
Tek pretposljednjeg dana januara 2013. godine, braniocima je uručeno samo 30 dokumenata, da bi 18. marta dobili zapisnike o saslušanju šest okrivljenih.
"I nakon dostavljanja 53 stranice, branioci su više puta od prijavljenih tužilaca, prilikom sprovođenja istražnih radnji saslušanja svjedoka, usmenim putem zahtjevali dostavu dokaznog materijala. Odgovor tužioca uvijek je bio isti - dobili ste sve dokaze koje posjeduje i tužilac”, piše u prijavi.
Podsjećaju da su njih teretili i za izvršenje krivičnog djela blanketnom normom, jer su navodno kršile Procedure rada odjeljenja za kreditiranje pravnih lica CKB.
"Te procedure nisu javno dostupne. Uprkos više pismenih i usmenih zahtjeva naših branilaca, do kraja istrage nismo dobile navedene procedure, za koje tužilac tvrdi da smo ih prekršile... Pošto su tužioci u istrazi krili te propise, a u naknadno podignutoj optužnici ih više ne pominju, jasno je da su ih proizvoljno i neosnovano koristili, kako bi pojačali utisak o našoj navodnoj krivici”.
U prijavi naglašavaju da, od polovine marta do dostavljanja dokumentacije vještacima 30. oktobra 2013. godine, u tom predmetu nisu sprovođene istražne radnje: “Opet, u tom periodu našim braniocima nisu dostavljani traženi dokazi iz predmeta”.
Podsjećaju da je 26. februara 2014. njihovim advokatima uručen nalaz vještaka i 18 zapisnika o saslušanju svjedoka, sačinjenih tokom izviđaja od 17. oktobra do 20. decembra 2012. godine.
"Znači, nesporno je da su tužioci bili u posjedu tih dokaza u periodu kada su naši branioci ( već 27.12.2012. godine ) na osnovu zakona zahtijevali uvid i kopiranje spisa predmeta".
Objašnjava se da su i vještaci dobili kompletnu dokumentaciju, koja je braniocima bila nedostupna.
"Uskraćeni smo za najveći dio dokaznog materijala i nezakonito onemogućeni da adekvatno pripremimo odbranu i učestvujemo u postupku istrage. Na taj način, ekstremno je povrijeđeno naše pravo na odbranu i time nam je nanijeta nepopravljiva šteta”, konstatuje se u prijavi.
Podsjećaju da tužilac nije reagovao na njihov zahtjev da im se uruče svi spisi koji su bili predmet vještačenja, zbog čega su se obratili sudiji za istragu. On je već sljedećeg dana donio rješenje kojim im je dozvoljeno razmatranje i kopiranje spisa i konstatovao da tužioci, bez ikakvih opravdanih razloga, braniocima selektivno, dozirano daju spise i da uskraćivanje nema zakonskog utemeljenja.
"Da bi izbjegli postupanje po rješenju sudije za istragu, tužioci su istog dana (7.03.2014. godine) u 15:45 h podigli optužnicu i predali je u Viši sud u Podgorici. Ta činjenica samo potvrđuje, naš zaključak da su tužioci od 25. decembra 2012. do 07. marta 2014. godine, svjesno kršili zakon da bi nas onemogućili da koristimo zakonsko pravo na odbranu u fazi istrage”, piše u prijavi.
Navode da je Tužilaštvo najveći dio dokaznog materijala imalo u posjedu još od septembra 2012:
"Ove činjenice ukazuju na namjeru tužilaca da nas, uz drastično kršenje zakona, svjesno nam uskraćujući pravo na odbranu, po svaku cijenu izvedu pred sud. Zbog toga su krili od nas i naših branilaca dokazni materijal i izjave svjedoka, da ne bi smo mogli aktivno učestvovati u istrazi i ostvarivati naše zakonako pravo na odbranu".
Nezakonite radnje ne izazivaju nikakvu reakciju u Tužilaštvu
Branilac optuženih, advokat Goran Rodić, kazao je da Zakon o krivičnom postupku propisuje zaštitu osnovnih procesnih i ljudskih prava, uz dosljedno poštovanje načela pravičnog vođenja krivičnog postupka.
"Očigledno nezakonito postupanje tužilaca u predmetu CKB na štetu Milke Ljumović, Bose Tatar, kao i ostalih okrivljenih u tom predmetu, nije izazvalo nikakvu reakciju u tužilačkoj organizaciji. Naprotiv, naknadnim nezakonitim odlukama po zahtjevu za izuzeće postupajućih tužilaca, na svaki način se pokušava prikriti i opravdati njihov nezakoniti rad. U odnosu na ovu krivičnu prijavu Tuzilaštvo će se definitivno morati izjasniti da li tužioci snose odgovornost za nezakoniti rad”, izjavio je ”Vijestima” advokat Goran Rodić.
Bonus video: