Tužilac nije znao šta radi policija: Ko je sakrivao mahinacije sa socijalom?

Policija usmeno dala podatke tužiocu tek 27. januara, kada su "Vijesti" objavile da su ponovo prekršili zakon
6 komentar(a)
Uprava policije, Foto: Boris Pejović
Uprava policije, Foto: Boris Pejović
Ažurirano: 31.01.2015. 19:04h

Uprava policije, iako joj je to zakonska obaveza, nije obavijestila Tužilaštvo da joj je Ministarstvo rada i socijalnog staranja (MRS) predalo u decembru dokumentaciju o navodnim dugogodišnjim mahinacijama sa socijalnim davanjima u Rožajama.

Policija je to uradila tek 27. januara, kada su “Vijesti” objavile da su ponovo prekršili zakon.

Iz policije je “Vijestima” tog dana rečeno da su usmeno obavijestili tužioca u Rožajama, ne navodeći kada. U Tužilaštvu tvrde da su ih usmeno obavijestili 27. januara, a da su to pismeno učinili tek prekjuče.

"Službenici OB Rožaje su o preduzetim aktivnostima usmenim putem upoznali zamjenika osnovnog tužioca u Rožajama...", piše u odgovorima Uprave policije, na čijem je čelu Slavko Stojanović.

Kada su "Vijesti" odgovor policije predočile Vrhovnom državnom tužilaštvu (VDT), koje je prethodno saopštilo da ih niko o toj istrazi nije ni na koji način obavijestio, uslijedio je sljedeći odgovor: “Dostavljena vam je tačna informacija. Do usmenog razgovora sa predstavnicima OB Rožaje, koji se pominje u odgovorima Uprave policije, došlo je 27. januara. Rukovodilac Osnovnog državnog tužilaštva u Rožajama i njegov zamjenik tog dana su obaviješteni da će policija, po inicijativi koju su oni dobili, preduzimati radnje na utvrđivanju činjenica da li u radnjama zaposlenih u Centru za socijalni rad (CSR) u Rožajama ima elemenata krivičnog djela čije se gonjenje preduzima po službenoj dužnosti. Prema izvještaju koji smo dobili iz ODT Rožaje, to je prva neposredna komunikacija i upoznavanje tužilaštva sa radnjama policije u tome predmetu. Ona se, kao što smo naveli, dogodila 27. januara, dakle nakon odgovora koji su vam prethodno dostavljeni. Dva dana kasnije, 29. januara, ODT Rožaje je pisanim putem obaviješteno od strane UP, Odjeljenja bezbjednosti Rožaje, o postupanju policije u CSR u Rožajama”, stoji u odgovoru “Vijestima” iz VDT-a.

Ministarstvo je, početkom decembra, predalo dokumentaciju policiji. Kako tvrde u policiji, tražili su dodatnu dokumentaciju koja im je iz MRS dostavljena službenom poštom 21. januara.

Ministar Predrag Bošković je u decembru saopštio da je u Rožajama bilo 110 ljudi koji su, mimo zakona, primali socijalu u periodu od pet do devet godina, a u 54 slučaja od 10 do 20 godina. Reviziona Komisija je mjesec dana ispitivala CSR Rožaje i utvrdila da je u tom gradu od 3.868 slučajeva, 503 dobijalo pomoć mimo zakona.

U policiji kažu da su oni sve javili ministru

"Vijestima" je iz Uprave policije saopšteno da je rožajska policija krajem novembra došla do “operativnih podataka” o mogućim zloupotrebama u Rožajama. Oni su se, shodno tome, “obratili tijelu zaduženom za internu kontrolu MRS”, ali ne i Tužilaštvu.

Prema članu 44 Zakonika o krivičnom postupku, policija je bila obavezna da to učini. Za krivična djela koja se gone po službenoj dužnosti, piše u Zakoniku, državni tužilac je nadležan da rukovodi pretkrivičnim postupkom. Svi organi koji učestvuju u pretkrivičnom postupku dužni su da prije svake preduzete radnje, osim u slučaju hitnosti, obavijeste nadležnog državnog tužioca.

Bonus video: