Godinu nakon što su iz Vrhovnog državnog tužilaštva (VDT) saopštili da je zbog zastare obustavljena istraga za napad na nekadašnjeg novinara “Vijesti” Mladena Stojovića, sada tvrde da je ona i dalje otvorena i da zastara nastupa tek 2018. godine.
Podaci o toj istrazi oprečni su i u dokumentima o istragama napada na novinare koja su VDT i Uprava policije (UP) dostavili Nacionalnoj komisiji za sprovođenje strategije za borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala (NK), u koje su “Vijesti” imale uvid.
U papirima UP piše da je odlukom barskog tužioca zastara nastupila 18. juna 2013. godine, i da je zbog toga on odbacio krivičnu prijavu podnijetu protiv NN lica zbog krivičnog djela teške tjelesne povrede.
Međutim VDT u svojim spisima tvrdi da su od 2008. godine više puta tražili od policije da prikupi dokaze o identitetu napadača, ali da se to na osnovu dosadašnjih dokaza nije desilo.
Zamjenica VDT Radmila Ćuković je “Vijestima” u zvaničnom odgovoru u novembru 2013. saopštila da je barski tužilac obustavio istragu protiv napadača na Stojovića, jer je nastupila zastara.
Isto se desilo i sa slučajem Tufika Softića, kada je tužilaštvo prekvalifikovalo krivično djelo nanošenje teške tjelesne povrede, nakon zastare, u ubistvo u pokušaju i podstrekivanje na ubistvo.
Prema podacima dostavljenim NK istraga je još otvorena a po nalogu tužioca do sada je u okviru nje 20-ak osoba bilo pod tajnim nadzorom. Za većinu njih, navodi se u dokumentu VDT-a, ta “mjera nije dala rezultate”.
Prošle godine, kada su napadi na novinare prekvalifikovani, na čelu tužilaštva bio je Veselin Vučković.
Protiv Beranaca, pripadnika kriminalne grupe “Obalsko naselje” iz Berana, Dragana Labudovića, Vladimira Labudovića i Ivana Asanovića otvorena je istraga.
Ukoliko do jula naredne godine ne otkriju ko je palio automobile ND “Vijesti”, i počinioci tih krivičnih djela ostaće nekažnjeni - zastarjelost za podmetanje požara na vozilima iz 2011. nastupa 14. jula 2016. To piše u izvještaju VDT-a, koji pokazuje da je i u ovom slučaju više lica bilo pod tajnim nadzorom, ali bez ikakvog efekta.
Četiri godine nakon što su direktor i urednici “Vijesti” Slavoljub Šćekić, Željko Ivanović, Ljubiša Mitrović i Balša Brković, kao i kolumnista Milan Popović dobili prijeteća pisma, policija je u izvještaju NK navela da to djelo još nije ni kvalifikovano.
Nacionalna komisija juče nije raspravljala o istragama napada na novinare i imovinu medija, već je na predlog ministra unutrašnjih poslova i zamjenika predsjednika Komisije Raška Konjevića odgođena zbog nedostatka kvoruma.
Ministar pravde Duško Marković i predsjednik NK poslao je pismo članovima NK u kojem predlaže da se rasformiraju.
Marković je napisao da bi NK trebalo da okonča svoj mandat nakon usvajanja Izvještaja za drugu polovinu 2014. i da njen posao treba da preuzme tim koji prati poglavlje 23.
Član Komisije Zlatko Vujović (CEMI) ocijenio je da je pismo Markovića zabrinjavajuće i da je ukidanje NK opasno, naročito u situaciji kada ne postoji Agencija za borbu protiv korupcije.
Traganje za još dvojicom ubica Duška Jovanovića i dalje traje
Tužilaštvo je prošle godine formiralo novi predmet za otkrivanje saučesnika u ubistvu urednika lista “Dan” Duška Jovanovića. U dokumentu dostavljenom NK navodi se da su to zasada nepoznata dva NN lica, kao i da je saslušano 10 svjedoka, uključujući premijera Mila Đukanovića i ministra Duška Markovića.
Dodaje se i da su od MUP-a tražili službenu zabilješku “navodno sačinjenu u pretkrivičnom postupku”, odnosno onu u kojoj je Damir Mandić policiji pomenuo izvršioce ubistva.
Tužilac kaže da je tužilaštvo primilo dopis, ali ne i šta je njegov sadržaj. Takođe VDT nije navelo da li je saslušanjem svjedoka došlo do novih saznanja o ubistvu.
Bonus video: