Najvažnije je utvrditi uzrok agresivnog ponašanja djeteta i ako je moguće, ukloniti ga. Ono što svako može da učini kada primijeti da se dijete agresivno ponaša je da postavi granice. Većina agresivne djece nema osjećaj za granice. Ako dijete tuče drugu djecu, odrasle ili životinje, uništava stvari, koristi proste izraze, prijetnje, ucjene - treba reagovati jasno postavljajući granice.
Šta raditi kada je dijete agresivno, a šta ne?
Strategije koje pomažu: upozorenja, tišina, time-out (mirna stolica), ponavljanje istog, ali na drugačiji način, ‘popravljanje štete’, opraštanje i planiranje (kod djece školskog uzrasta), humor.
Strategije koje ne pomažu: tjelesno kažnjavanje (batine), posramljivanje i ponižavanje, upoređivanje jednog djeteta s drugim, uskraćivanje hrane, odlazak na spavanje, uskraćivanje ljubavi, prijetnje napuštanjem...
Kako još možemo pomoći djeci agresivnog ponašanja?
Djecu sklonu agresivnom ponašanju preporučljivo je uključiti u sportske klubove, gdje ‘višak energije’ mogu pretvoriti u takmičenja. Trener u sportskom klubu predstavlja pozitivan autoritet s kojim se djeca rado identifikuju. Dobro ih je uključiti i na neku drugu aktivnost: ples, gluma, istraživačke aktivnosti i slično.
Važno je podsticati poželjna ponašanja: empatiju, asertivno ponašanje (boriti se za sebe, a ne povrijediti drugog), prosocijalno ponašanje, postaviti granice, disciplinovati bez tjelesnog kažnjavanja...
Kako reagovati na agresivno ponašanje?
Pokušajte da ne izgubite kontrolu kao odgovor na ponašanje djeteta. Sve dok su prepirke sitne, ostanite sa strane i pustite djecu da ih sama riješe. Ako situacija preraste u sukob - morate se umiješati i razdvojiti djecu dok se ne smire. Agresivno ponašanje se mora obuzdati ili će rezultat biti dijete koje odrasta u nasilnika ili trpi nasilje. Svi postupci moraju biti umirujući za dijete i imati jasnu strukturu i pravila (prepoznati znakove, djelovati preventivno).
Bonus video: